Infláció: nem fog elszabadulni

Az élelmiszer- és az olajár alakulásával nem kalkuláltak az inflációs előrejelzések készítői, a következő évre azonban már módosították a prognózist, nem kis részben az energiaárak jelentős emelkedése miatt. A büdzsé bevételei pedig növekedhetnek.

A nyár elején az akkori, éves 8 százalékot meghaladó inflációs adathoz képest látványosan kevesebbet, 6-7 százalék közötti 2007-es év végi előrejelzést fogalmazott meg a pénzügyi kormányzat és több konjunktúrakutató intézet is. Már-már tudható, hogy a költségvetés benyújtásának időszakában "forgalomba került" 4,9 százalékos 2008-as hivatalos előrejelzés sem "jön be". Mit is takar az idei és a következő évi "pontatlanság", s nem mellékesen: hogyan is reagálnak minderre a gazdaság szereplői? A többi között erre kerestük a választ a GKI Gazdaságkutató Zrt. szakértőjének, Kopik Tamásnak segítségével.

- Az idei hivatalos előrejelzések, amint a mieink is, túlzottan optimisták voltak - szögezi le Kopik Tamás. - Történtek olyan dolgok, amilyeneket nem lehetett előre látni: a mezőgazdasági termésmennyiségeket, az agrárium áremeléseit például. A drágulás mértékét sem sikerült precízen kiszámolni. Azt gondoltuk mi is, hogy a rossz termés ellenére is részben az import, részben az áruházláncok versenye leszorítja az élelmiszerek árait. Valóban igaz volt 2004-ben is, 2005-ben is, hogy az élelmiszer lefelé húzta az inflációt. A tendencia megtört, s nehéz volt megbecsülni a változás mértékét. Mindenesetre nagy drágulás következett be ennél a termékcsoportnál.

- Nemkülönben az olajnál. Itt milyen folyamatok zajlottak le?

- Megítélésünk szerint a 90 dollár feletti szint sok kedvezőtlen hírnek, eseménynek az együttes hatására alakult ki. Egyfajta pánikhangulat volt jellemző, elszakadtak az árak a kitermelés költségeitől, s leginkább a várakozások hatottak. Véleményünk szerint nem marad tartósan ilyen magas szinten az olaj ára, de reálisnak az tűnik, hogy 70-80 dollár között alakul az átlag jövőre. A strukturális tényezők között az ázsiai országok kereslete az, ami fölfelé nyomja az olajárat, ugyanakkor az olajtermelő országok az árak letörése, piacaik megőrzése érdekében késznek mutatkoznak nagyobb mennyiségeket a felszínre hozni, néhány megnyilatkozásból ugyanis arra lehet következtetni, hogy fékezni akarják az új kitermelőhelyek szerephez jutását.

- A dollár az elmúlt időszakban komolyan befolyásolta az energiahordozók piacát is. Hogyan lehet számolni ebből a szempontból mind az árfolyamokkal, mind olajárral?

- Az elmúlt időszakban az olajár-emelkedést a dollár gyengülése "kísérte". Annak, aki euróban szeretné elkölteni olajból származó jövedelmét, a gyengülő dollár mellett magasabb árra van szüksége. S persze az is valós, hogy a gyengülő dollár részben ellensúlyozza a dollárban számított olajár-emelkedést. Mi tehát euróban sokkal kevésbé emelkedő és ingadozó olajárra számítunk, ennek megfelelően a forintban kalkulált olajár is jóval kevésbé hektikusan alakul. Ami pedig magát a dollárt illeti, továbbra is gyengélkedni látszik, bár "csak" 1,30 dollár/euró körüli árfolyamot valószínűsítünk.

- Az itthoni előrejelzéseket 2008-ra milyen további tényezők miatt korrigálták fölfelé?

- Az élelmiszerárak idei vártnál nagyobb emelkedésének szükségképpen lesz egy továbbgyűrűző hatása. Ennek a "kifutása" 2008 őszére várható: az első háromnegyed évben tehát tíz százalék közüli drágulás lesz az élelmiszereknél. Ezt leszorítani csak a jövő évi mezőgazdasági termékek tudják, azt követően, hogy piacra kerültek. Az energiaáraknál is vannak bizonytalanságok még. A háztartásoknál a gáz esetében körülbelül ötszázalékos emelésre számíthatunk, s vélhetően csökken a gázár-támogatásra szánt összeg is.

E tényezők alapján a GKI nyolcszázalékos gázáremelkedéssel számol. Az áram ára sem látható még teljesen tisztán. A lakosságnál öt-tíz százalék közötti mértéket becsültek a szakmában, s mi is ilyen drágulást vélelmezünk. A távfűtést tekintve sem lehet megbízhatóan kalkulálni. Az erőművek melléktermékként adnak át hőt a távfűtés cégeinek, de az árampiaci liberalizáció hatására egyelőre kérdéses, hogyan számolnak el a felek egymással jövőre. Az energia drágulása mindenképpen meghaladja az öt százalékot, s az élelmiszerek "társaságában" valóban számottevő lehet a hatása a fogyasztói kosárra. A GKI jelenleg 5,4 százalékkal kalkulálja a jövő évi inflációt.

- "A díjmódosítást a KSH becslése szerint az éves 7,6 százalékos infláció indokolja" - áll az egyik szolgáltató cég novemberben ügyfeleinek postázott levelében. Az idei inflációs szám alapján helyesen számolnak így jövő évi árakat a cégek?

- Az ő oldalukról valamelyest megérthető, hiszen szerződéseket kötve valamihez rögzíteni kell az árak alakítását. A fogyasztónak is egyfajta biztonságot jelent az ilyen intézkedés, mert a szolgáltató legalább nem önkényesen változtat. Ennek ellenére ez a széles körben bevett gyakorlat éppen az infláció magasan tartását eredményezi. Az MNB időnként arra hívja fel a figyelmet, hogy az inflációs várakozásokat kell figyelni, azt, hogy mire számítanak a cégek. Ha persze a tavalyi inflációt vennék figyelembe az áremeléseknél, s mindegyik terméknél eszerint drágítanának, akkor állandó lenne az infláció, nem tudna csökkenni. Hasonló lenne a helyzet a munkavállalóknál is, amennyiben a bértárgyalásoknál érvényesíteni tudnák akaratukat, s a megelőző évi inflációt maradéktalanul "beépítve" emeltetnék meg a fizetéseket...

- A költségvetés benyújtása idején számolt hivatalos adatnál mindenesetre magasabb lesz az infláció jövőre. A büdzsére nézve ez milyen következményekkel jár?

- A korábban készül prognózis, amely bizonyára közelebb lehetett a piaci várakozásokhoz, tényleg alacsonyabb annál, mint ami teljesül majd. De az államháztartás egyenlegére az alultervezett infláció jótékonyan hat. Magasabbak lesznek a bevételek mind az áfa, mind az szja tekintetében.

Folytatás a Piac és Profit magazin decemberi számában...

Véleményvezér

Zalaegerszegen lenyúlta a civilek pénzét a Fidesz

Zalaegerszegen lenyúlta a civilek pénzét a Fidesz 

A pénzelosztás mintha részrehajló lenne, nem kicsit.
Már Bulgária is faképnél hagyott minket

Már Bulgária is faképnél hagyott minket 

Dobhatják a levát a bolgárok.
Eszkalálódik az ukrajnai háború

Eszkalálódik az ukrajnai háború 

Immár akár Moszkvát is elérheti az ukrán hadsereg rakétákkal.
Jönnek az oroszok, nem állnak meg az ukrán határnál

Jönnek az oroszok, nem állnak meg az ukrán határnál 

Új keményvonalas katonai parancsnok irányítja az orosz szárazföldi erőket.
A Romániában élő magyarok által is támogatott új elnök teljesen szembe megy Orbán Viktorral

A Romániában élő magyarok által is támogatott új elnök teljesen szembe megy Orbán Viktorral 

Lengyel-magyar barátság helyébe, lengyel-román került.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo