Ennek megfelelően szinte eltűnt a kamatcsökkentési optimizmus, sőt megjelentek az első kamatemelésre vonatkozó jóslatok. A piaci atmoszféra borusabbá válását jelzi, hogy az új konszenzus szerint az államháztartás majd egyötödével túllépheti idén a tervezett hiányt. A gazdasági növekedési várakozások azonban majdnem változatlanok maradtak, és továbbra is at mutatják, hogy az elemzők szerint a lassulás elért mélypontja közelére, és a gazdaság hamarosan még nagyobb sebességi fokozatra kapcsol.
Az inflációs várakozások idén folyamatosan, de lassan emelkedtek, ahogy a világgazdaságban egyre több jel utalt a recesszióból való kilábalásra, és az olajár emelkedett. A várakozások azonban mindvégig belül maradtak az MNB célsávjain (3.5-5.5 % decemberre és 2.5-4.5 % a jövő év utolsó hónapjára) – egészen májusig.
A múlt héten az MNB az elmúlt évek legszigorúbb közleményében figyelmeztetett az importált áremelkedések és a gyors hazai béremelkedés infláció-gerjesztő veszélyeire, sőt a monetáris feltételek esetleges szigorítását is kilátásba helyezte. Az MNB 2000 vége óta nem emelt kamatot, sőt irányadó kéthetes betéti kamata azóta 325 bázisponttal 8.5 %-ra csökkent, követve a magyar infláció és piaci kamatok közeledését az EU-ban megszokott alacsony szintekhez. Az MNB figyelmeztetése után olajat jelentett a tűzre a kedden közölt áprilisi inflációs adat: 6.1 %, ami magasan az 5.7 %-os piaci konszenzus felett volt, és megtörte az egyéves csökkenési trendet.
Az állampapírpiaci árak az elmúlt két hétben meredeken estek, az elemzők pedig 30 bázisponttal 5.68 %-ra emelték a decemberi inflációra vonatkozó konszenzust. Jellemző, hogy az egy hónappal ezelőtti konszenzus szintjén most a legoptimistább jóslatok helyezkednek el. Az MNB fő inflációs célsávja, a 2003 végi tetejét, 4.5 %-ot valamivel kisebb mértékben haladja meg a 4.58 %-os piaci konszenzus, de felette van. Igaz, az előrejelzések szóródási sávjának közepe, 4.45 %, még belül van a sávon.
Az inflációs kilátások romlásával párhuzamosan természetszerűen a kamatvárakozások is pesszimistábbak lettek. A szemek most a jegybankra szegeződnek. Az elmúlt hónapok rövidtávú kamatcsökkentési várakozásai felszívódtak: Tizenhárom elemzőből már csak egy vár egy apró, 25 bázispontos kamatcsökkentést a jegybanktól a következő hetekre. Ugyanakkor megjelentek az első vélemények, hogy az inflációs nyomás emelkedése közepette a jegybank az elmúlt hónapok inflcáiócsökkenései ellenére sem tartja a jelenlegi szintet elég szigorúnak, és 25 bázisponttal emelheti kamatait. Két elemző jutott erre a következtetésre, és egyikük szerint a kamatemelés már a Monetáris Tanács keddi ülésén bekövetkezik.
A túlnyomó többség szerint azonban június végéig az MNB már nem változtat kamatain, további adatokra várva, amelyek segíthetnek az inflációs pálya előrejelzésében. A konszenzus előrejelzés alapján még lehet helye idén egy apró, 25 bázispontos kamatcsökkentésnek. Korábban az elemzők 50-75 bázispontot vetítettek előre. A kamatcsökkentések várható mértéke kulcsfontosságú a külföldi állampapír befektetők számára, hiszen ezek árfolyamemelkedést, így nagyobb profitot hoznak.
Külső környezet, költségvetési hiány
Az Európai Központi Bank (ECB) a következő hetekben az európai elemzők várakozásai szerint még nem fordít eddigi kamatcsökkentési politikáján – bár a harmadik negyedévben emelheti kamatait -, így az európai kamatszint a közeljövőben várhatóan még nem nyújt iránymutatást az MNB-nek.
Az EU kedden kibocsátott első részletes elemzése a tagjelöltek költségvetéseiről ugyanakkor a középtávra azt ajánlja, hogy a leendő tagok költségvetési politikája inkább a tartós gazdasági növekedésre koncentráljon, és ne a sietős hiánylefaragásra. Elemzők szerint mindezzel az EU Bizottsága megerősítette az ECB korábbi jelzéseit, hogy a tagjelölteknek az EU-csatlakozás után nem célszerű rohanniuk az eurozónába, ahol tagsági követelmény az alacsony költségvetési hiány és infláció.
Elemzők ugyanakkor óvtak, hogy a tagjelöltek kormányai a költekezésre való felszólításnak vegyék az EU javaslatát. A legtöbb tagjelölt költségvetése ugyanis a hosszú távú növekedés fenntartása érdekében jelentős restrukturálásra szorul a reformok és fejlesztések javára, és a magasabban maradó hiánynak ezeken a területeken kell több levegőt hagynia - mondták az elemzők
Az MNB az inflációs nyomás emelkedésének okai közt a lazuló költségvetési politikát is megjelölte. A felmérésben az elemzők jelentősen növelték előrejelzéseiket az államháztartási hiány idei mértékére. A konszenzus 60 milliárd forinttal nőtt, 598 milliárd forintra, ami csaknem 20 %-kal haladná meg az 505 milliárd forintos költségvetési előirányzatot. Májusban a konszenzus szerint a hiány elérheti a 357 milliárd forintot, meghaladva az egész éves cél 70 %-át.
Csökkenő felértékelési nyomás
Bár a gazdasági növekedés a konszenzus szerint az idei első negyedévre előrejelzett 3.1 %-ról 2003-ra 4.4 %-ra gyorsul, az inflációs környezet borusabbá válása közepette számos elemző szerint csökkenhet a forintra korábban nehezedő felértékelődési nyomás és sávszélesítési spekuláció.
Az új átlagelőrelzés szerint a forint a jövő év végéig sem közelíti meg jobban a 30 százalék széles lebegtetési sáv szélét 2.5 százalékpontnál.
A nemzeti fizetőeszköz, amely jelenleg 245 körüli szinten forog az euro ellen, a konszenzusok szerint a félév végéig 244-es szint köré erősödhet, az év végén 243.19 körül áll majd, a jövő év végére pedig 240.36-ra emelkedik. A két utóbbi előrejelzés 130, illetve 95 fillérrel gyengébb szintet feltételez, mint amit az elemzői konszenzus egy hónapja vetített előre. Ez természetesen reál értelemben a forint további, bár lassabb felértékelődését jelenti, hiszen a magyar inflációs szint a várakozások szerint idén is, jövőre is jelentősen az EU 2 % körül mozgó átlaga felett marad.
Infláció: a célsáv felett (Reuters)
A Reuters májusi elemzői felmérése az inflációs, kamat és költségvetési várakozások átrendeződését jelzi. Az inflációs várakozások a jegybanki célok fölé ugrottak, jelezve, hogy az elemzők szerint az inflációcélzó rendszer tavaly nyári bevezetése óta a legnagyobb kihívásokat éli át.
Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?
Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!
2025. április 22. 15:30
Véleményvezér

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak
Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia
Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak
Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.

Szijjártó Péter nagyon megdicsérte magát az USA vámok felfüggesztése kapcsán, bár semmi köze nem volt hozzá
Szijjártó Péter rettenetesen büszke önmagára.

180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja
A politikusok némelyike felülmúlja a szélkakasokat.