Importmérleg a csatlakozás előttről

Csökkent az energiahordozók behozatala az első negyedévben mintegy 9 százalékkal, 68 millió euróval. A májusi világpiaci árak jelentős növekedése tükrében szinte elképzelhetetlen ez a statisztikai adat. A januárban és februárban az importénál még nagyobb dinamikájú exportnövekedés márciusban megállt. De a külügyminisztériumi adatokból az derül ki, hogy a nagyobb import nem vezethető vissza az olajárra.

Kedvező adatokkal zárult az esztendő első negyedévének export-import mérlege. A még unión kívüli időszakban a kivitel 9,9 milliárd eurót, a behozatal 10,8 milliárdot tett ki. Ennek megfelelően csökkent az ország külkereskedelmi mérleghiánya, most már „csak” 766 millió eurónyit kell elkönyvelnünk. A kedvező trend némiképp megtört azonban, mivel már márciusban gyorsabb volt az import növekedése, mint az exporté: az előbbi túllépte a 4 milliárd eurót, az utóbbi pedig 3,6 milliárdnyi volt. Erről a változásról a külügyi tárca helyettes államtitkára, Major István azt a kommentárt adta, hogy a nagyobb behozatallal az ország az európai uniós csatlakozásra készült fel, ezért vásároltak több nagyobb mértékben a vállalatok. Az év első hónapjaiban – szerepel a Külügyminisztérium statisztikájában -.14 millió euróval emelkedett a személygépkocsik, 13 százalékkal, 11 millió euróval a bútorok és 19 millió euróval egyes élelmiszerek behozatala. A gyógyszerek importja 3 millió euróval csökkent, a ruházati termékeké összességében nem változott. Jelentősebben, közel 400 millió euróval (+11%) bővült a feldolgozott termékek, ezen belül a továbbfeldolgozás céljából beérkező egyes alapanyagok - vas és acél, a színes fémek, és fémtermékek – importja. (A kohászati produktumok az utóbbi időszakban világszerte érzékletesen drágultak.), A gazdaság fejlődése szempontjából örvendetes, hogy mintegy 600 millió euróval többet hoztak be az országba gépekből, berendezésekből, különböző részegységekből. A fejlett országokból a gépek, gépi berendezések behozatala 163 millió euróval, a feldolgozott termékeké 141 millió euróval nőtt Bővült az import a híradástechnikai, hangrögzítő és hang visszaadó készülékekből is.

A májusi világpiaci energiaárak ismeretében akár váratlannak is nevezhető, hogy az energiahordozók behozatala az első negyedévben mintegy 9 százalékkal, 68 millió euróval csökkent. Az olajár emelkedése az első negyedévben - az előző évitől elmaradó mennyiség miatt - az import kiadások növekedésében nem játszott szerepet. Kőolajból, kőolajtermékekből 19 százalékkal, 61 millió euróval, földgázból 8 százalékkal, 31 millió euróval érkezett kevesebb. Villamos energiából a beszerzésre kerülő mennyiség és érték is nőtt.

Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo