Ürmössy Gergely, az Erste Bank elemzője szerint a februári adat megerősítette, hogy idén tovább folytatódhat az ipari termelés növekedése. Ennek elsődleges motorja a járműgyártás maradhat. Az elemző szerint 2015-ben 6 százalékkal nőhet a kibocsátás, ha a január–februári trend folytatódik. Kitért arra, hogy a termelésnek nagyjából 30 százalékát adja az autóipar, de a többi alcsoportban is növekedés kezd kibontakozni. Ezek egyenlőre elmaradnak attól a szinttől, ami az ipar kiegyensúlyozott szerkezetét jelentené – jelezte. Az ipari rendelésállományon belül februárban az új rendelések állománya kissé csökkent éves összevetésben, de szerinte az egyszeri adatból nem kell messzemenő következtetést levonni.
Az ipari termelés felfutásában most már komoly akadályozó tényező a szakképzett munkaerő hiánya.
Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője kommentárjában kifejtette: tavaly összesen 7,6 százalékkal bővült az ipar kibocsátása, idén pedig egyes ágazatokban folytatódhat a kapacitások felfutása, illetve jobb kihasználása, így közel 7 százalékos ipari termelésnövekedésre számít. Hozzátette: az újra emelkedő ipari bizalmi indexek, az új megrendelések és a rendelésállomány alakulása továbbra is élénk dinamikát támasztanak alá.
Az év első hónapjaiban a Suzuki modellváltása adhat új lendületet, míg a kapacitások felfutása és további, új kapacitások üzembe helyezése, valamint a jelentősen bővülő feldolgozóipari beruházások miatt továbbra is az ipari termelés dinamikus bővülésére számít. A belső és külső kereslet javulása szintén az ipari termelés élénkülését támogathatja. Az év második felében pedig a tavalyi alacsony bázis miatt kissé élénkülhet az ipari termelés dinamikája – közölte.