A Magyar Nemzeti Bank (MNB) friss adatai szerint a szocho bevezetése, vagyis 2023. július 1-je óta több mint 83 ezer új TBSZ-t nyitottak a magyarok, így azok száma már összesen 357.545-re emelkedett. Ezzel párhuzamosan pedig idén júniusban már több mint 5300 milliárd forint volt a TBSZ számlákon nyilvántartott értékpapír-állomány aktuális piaci értéke, ami közel másfélszeres növekedést jelent az 1 évvel korábbi 3600 milliárd forinthoz képest.
A TBSZ, amire betéteket vagy értékpapírokat (pl. kötvényeket, részvényeket, befektetési jegyeket) lehet vásárolni, továbbá lehetőséget ad a kamatadó legális elkerülésére.
„A kamatjövedelem után ugyanis nemcsak 15 százalékos szja-t, azaz kamatadót, hanem a 13 százalékos szochót is fizetni kell, ami együttvéve már 28 százalékos adóterhet jelent. Viszont abban az esetben, ha TBSZ-re kötjük le a betétet, akkor a szocho alól rögtön mentesülünk és 5 év után már kamatadót sem kell fizetnünk. Ennek ellenére még mindig sok a lekötetlen készpénz, ezzel pedig sok milliárdnyi kamattól eshetnek el a magyar emberek” – emelte ki Korponai Levente, a money.hu vezetője.
Az MNB tájékoztatása szerint 2024. június 30-ára vonatkozóan megközelítőleg 6811 milliárd forint készpénz volt a magyar háztartásoknál. Most játsszunk el a gondolattal: mi lenne, ha ezt az összeget 1 évre lekötnénk?
Fontos tudnivalók
TBSZ-re történő pénzbefizetésre a számlanyitás évében van lehetőség, ami mindig az adott év december 31-éig tart, függetlenül attól, hogy melyik nap nyitjuk meg.