A felvásárlóktól a végső felhasználóig kialakított értékesítési lánc egyik láncszemét alkotta a vizsgált hulladék-nagykereskedő kft, mely az acélipari másodnyersanyagot számlái bizonysága szerint szinte kizárólag egy, az ország másik részében tevékenykedő vállalkozásnak értékesítette - ismertette a részleteket Tóth István. A hulladékfelvásárló partnereinek vizsgálata azonban bebizonyította: tőlük nem származhatott a több ezer tonnányi alapanyag.
A fémhulladék nagykereskedelemmel foglalkozó cég és öt fémfelvásárló partnere kevesebb, mint kilenc hónap alatt ötmilliárd forintért, mintegy százezer tonna vasat értékesített egymásnak. A rendszer úgy működött, hogy a nagykereskedő a fémhulladékot kizárólag az öt hulladékfelvásárlótól szerezte be, akik erről számlát állítottak ki számára. A számlák alapján a vevő 1 milliárd forintnyi áfát vont le a fizetendő adóval szemben.
Be kell fizetni az elcsalt pénzeket
A vizsgálat során kiderült, hogy a felvásárlók székhelye vagy már eredetileg sem a régiókban volt, vagy később helyezték máshová, az öt felvásárló vállalkozásnak a revízió megkezdésekor már nem volt magyar tagja, bejelentett székhelyükön nem voltak elérhetők, és iratanyaguk sem állt az ellenőrök rendelkezésére.
Ugyanakkor kiderült telephelyeik, gazdasági és tulajdonosi kapcsolataiknak átfedései, az, hogy egy gazdasági érdekcsoporttá köti össze azokat, valamint telephelyeik alkalmatlanok hulladék vas felvásárlására, tárolására és darabolására. A vállalkozások egy része sem eszközzel, sem alkalmazottal nem rendelkezett.
Az adóhatóság az egymilliárd forintnyi levonható adó elszámolását nem fogadta el, ezért a nagykereskedőnek az értékesítéseiről kibocsátott számlák alapján az adót meg kell fizetnie, függetlenül attól, hogy értékesített-e vasat vagy sem.
Az Apeh saját eljárásán túl a szükséges büntető feljelentéseket is megtette. (Korábban hatmilliárd forintot "talált" az adóhatóság az észak-magyarországi régió három megyéjében ez évben az úgynevezett vagyongyarapodási vizsgálatok során.)