A pályázati dokumentációt 33-an vásárolták meg a szeptember 29-i kiírás óta. A pályázatot benyújtók közül 10 magánszemély, 10 önkormányzat és 7 építész iroda - tette hozzá. A Kormányzati Negyed kiírására egyebek mellett azért kerül sor, mert a minisztériumok jelenlegi épületeit nem irodának tervezték, az ingatlanok 40 százaléka haszontalan tér. A nem megfelelő kialakítás, egyes funkciók hiánya a mára a korszerű munkafolyamatok gátjává vált - vélekedett. Az egyes minisztériumoktól a KVI adatkérő íveken várja az általános és speciális igényeket.
A KVI-t meglepte a nagyfokú érdeklődés, a legnagyobb feladat most az elbírálási folyamat szakszerű levezetése lesz - mondta az MTI-nek Görözdi György kormányzati negyed projektfelelős, aki szerint a sok pályázat elbírálása nehézséget okozhat majd a november 8-iki eredményhirdetési határidőig. Az elbírálás során a grémium a helyszín megfelelő infrastrukturális feltételei mellett elsősorban arra helyezi a hangsúlyt, hogy a javaslatot benyújtók mennyire tárják fel, illetve milyen alapos érveket sorakoztatnak fel a helyszín mellett, mennyire segítik a kormányzati döntést.
A komplexumnak meghatározó szerepe lesz mind az adott kerület, mind a főváros arculatára, infrastruktúrájára, idegenforgalmára. Az alap és kiegészítő funkciókat lehetővé tevő összefüggő terület jelenleg nincs Budapesten. A negyed működéséhez ugyanis az összes szükséges funkció - egyebek mellet az intézményi, közlekedési, vendéglátási, konferenciaközponti - szabályozás megléte elengedhetetlen.
A területszabályozásra vonatkozó építészpályázat kiírása a helyszínkiválasztás után, a jövő év elején várható. A szabályozás a projekt leginkább tervezhetetlen része, a jogszabályi határidők - amelyek a munkaműveleteket még nem tartalmazzák - legalább 264 napot feltételeznek.
A Kormányzati Negyed terve először 1999-ben merült fel, a pályázatot a KVI az idén szeptember 29-én tette közzé. A javaslatok értékelését a KVI által felkért bíráló bizottság végzi. A pályázatok értékelése után a bizottság javaslatot tesz a Kormányzati Negyed elhelyezésére leginkább alkalmas területekre, és jutalomban részesíti a legszínvonalasabb ajánlatokat. Az új kormányzati negyed kialakításával a kormány célja, hogy megteremtse az állami szervezet hatékonyabb működtetésének feltételeit azáltal, hogy az állami szervek számára az ország változó nemzetközi szerepéhez rugalmasan igazodni képes infrastruktúrát teremt. Ennek érdekében a Budapest területén jelenleg elszórt, változó színvonalú, és az irodaépületekkel szemben támasztott modern követelményeknek többségükben meg nem felelő épületekből a kormányhivatalokat kifejezetten e célra alkalmasan létrehozott Kormányzati Negyedbe költöztetnék.
A fejlesztést a kormány a költségvetést, illetve az államadósságot nem terhelő módon, magánerő bevonásával kívánja végrehajtani. Az állami szervezetek új elhelyezésétől azt is várja a kormány, hogy a jelenlegi költségvetést terhelő ilyen irányú fenntartási kiadások jelentősen mérséklődnek - közölte korábban a KVI.