Hova költözzön a kormány?

Javaslatokat kér a Kincstári Vagyoni Igazgatóság (KVI) a tervezett új Kormányzati Negyed elhelyezésére alkalmas terület kiválasztására - az erről szóló felhívást az igazgatóság pénteken tette közzé.

A KVI elsősorban a kerületi önkormányzatoktól vár javaslatot, de javaslatot tehet bármely szervezet, vagy személy - illetve előbbiek közösen is - feltéve, ha azt véleményezteti azzal a kerületi önkormányzattal amelynek közigazgatási határán belül a javasolt terület elhelyezkedik - olvasható a közlésben. Az igazgatóság a javaslattevőktől azt várja, hogy a dokumentációban részletezett szempontok szerint megvizsgálják, feltárják és indokolják egy adott terület alkalmasságát a Kormányzati Negyed elhelyezésére. 

A közlemény szerint a Fővárosi Önkormányzat közreműködésével zajló eljárás célja, hogy a KVI számára a Kormányzati Negyed elhelyezésére vonatkozó kormányzati döntés előterjesztését megalapozza. Az eljárási dokumentáció megvásárlásának és a javaslatok beadásának határideje 2006. október 27., a javaslatok értékelését a KVI által felkért Bíráló Bizottság végzi. A pályázatok értékelése után a bizottság javaslatot tesz a Kormányzati Negyed elhelyezésére leginkább alkalmas területekre, és jutalomban részesíti a legszínvonalasabb ajánlatokat.

A közlés kitér arra, hogy az eljárás során minden javaslattevő maga viseli a részvételével kapcsolatosan felmerült összes költséget. A kormány célja az állami szervezet hatékonyabb működtetése azáltal, hogy az állami szerveket az ország változó nemzetközi szerepéhez rugalmasan igazodni képes feltételek között működteti. Ennek érdekében a Budapest területén jelenleg elszórt, változó színvonalú, és többségükben az irodaépületekkel szemben támasztott modern követelményeknek meg nem felelő épületekből a kormányhivatalokat kifejezetten e célra alkalmasan létrehozott Kormányzati Negyedbe kell költöztetni. A fejlesztést a kormány a költségvetést, illetve az államadósságot nem terhelő módon, magánerő bevonásával kívánja végrehajtani. Az állami szervezetek új elhelyezésétől azt is várja a kormány, hogy a jelenlegi költségvetést terhelő ilyen irányú fenntartási kiadások jelentősen mérséklődnek - írja a KVI.

Az értékelés folyik
Folyamatosan végzi a pályázaton kiválasztott Immo-Bill Rt. és a Reorg Rt. alkotta konzorcium a 250 millió forint feletti kormányzati ingatlanok értékbecslését - mondta az Barna István, az Immo-Bill Rt. vezérigazgatója.
A vezérigazgató szerint nem tudják, hogy a Kincstári Vagyoni Igazgatóság (KVI) vagyonkezelésébe tartozó kormányzati ingatlanok közül melyik meghirdetése aktuális, egymás után intézik a nagy értékű ingatlanok értékbecslését.
Az első ingatlanra vonatkozó dokumentációt jövő héten küldik el véleményezésre a KVI-nek, de már a többi is készül. Év végéig kell a 30 ingatlan értékét felmérniük, elkészíteni a 40-50 oldalas dokumentumot. Ismertetése szerint az értékelés keretében egyebek mellett a városrendezési szabályokat, az épületek fizikai kondícióját, a végzett felújításokat és ezeknek az ingatlan értékére gyakorolt hatását, a parkoló-, illetve garázskialakítási lehetőségeket vizsgálják. Emellett ismertetik a műemléki korlátozásokat, valamint a funkciók megváltoztatásához szükséges engedélyeket.
A műemléki épületeket is magában foglaló értékesíteni kívánt ingatlanvagyonból "szemmel látható", hogy melyek azok, amelyekre viszonylag gyorsan lehet befektetőt találni - jegyezte meg. A nagy értékű műemléki ingatlanok esetében olyan beruházót kellene találni, amelyik bankként működik - mondta Barna István, példaként említve a Pénzügyminisztérium épületét.
A Magyar Állam tulajdonában álló, és a kincstári vagyonkörbe tartozó 50 darab (+/- 20 százalék) bruttó 250 millió forint feletti értékű ingatlan forgalmi értékbecslésére június végén írt ki pályázatot a KVI.
A nyertes konzorcium ingatlanonként bruttó 633.600 forint fajlagos áron vállalta a munkát, kivételes (listán kívüli) rendelés esetén ingatlanonként 720.000 forintot, a műemléki érték meghatározásához négyzetméterenként 60 forintot számít fel a Közbeszerzési Értesítőben megjelent közlés szerint.
A kormányzati takarékossági tervek között szerepel az elképzelés, amely szerint a minisztériumok mai épületeinek eladásával egy új modern kormányzati központ épülhetne fel. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök júniusban az Új egyensúly programot ismertetve az Országos Érdekegyeztető Tanácsban elmondta, hogy csökkentik az állami kiadásokat, közöttük a minisztériumok működési költségeit. A tervek szerint a takarékossági intézkedések hatására az idei 80 milliárd forintról 2008-ra 60 milliárdra mérséklődnek az igazgatási költségek.
A minisztériumok számára engedélyezett dolgozói létszám több mint húsz százalékkal csökken. A magántőkéből felépülő új kormányzati negyedben mintegy 160-200 ezer négyzetméteren lehet elhelyezni a csökkenő létszámú államapparátust a jelenlegi csaknem 350 ezer négyzetméter helyett.

Véleményvezér

Magyar Péter nagy találatot vitt be a köztársasági elnöknek

Magyar Péter nagy találatot vitt be a köztársasági elnöknek 

A köztársasági elnök nyugodtan találkozhat politikusokkal, nem ez dönti el a függetlenségét.
Több mint 400 százalékos haszonnal árulják a kereskedők a szabolcsi almát

Több mint 400 százalékos haszonnal árulják a kereskedők a szabolcsi almát 

Nehéz a sorsa az almatermelőknek és a vásárlóknak, bezzeg a kereskedők.
Hadházy Ákos szerint öt és fél éve tehetetlenkedik az Ügyészség Orbán Viktor fogásza ügyében

Hadházy Ákos szerint öt és fél éve tehetetlenkedik az Ügyészség Orbán Viktor fogásza ügyében 

Iszonyúan keresik az igazságot az Ügyészségen, csak nem találják.
Rekordot döntött a külföldieknek kiadott magyarországi tartózkodási engedélyek száma

Rekordot döntött a külföldieknek kiadott magyarországi tartózkodási engedélyek száma 

Több tízezer ázsiai érkezett Magyarországra egyetlen év alatt.
Elképesztően nagy minimálbér-emelést terveznek

Elképesztően nagy minimálbér-emelést terveznek 

Jön az ezer euró feletti minimálbér.
Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború

Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború 

Egyre durvul a háború.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo