Hoppá, szökkent egyet a pannon puma

Meglepően jó harmadik negyedéves adatot közölt a KSH. A magyar gazdaság eszerint 1,7 százalékkal növekedett, elsősorban az ipari termelésnek, a mezőgazdaságnak és a magához tért építőiparnak köszönhetően.

Az uniós pénzek húzták a beruházásokat, a kedvező időjárás pedig a mezőgazdaságot lökte meg - Kép: Pixabay

Magyarország bruttó hazai terméke (GDP) 1,7 százalékkal emelkedett az idei harmadik negyedévben az előző év azonos időszakához képest, míg a második negyedévhez viszonyítva 0,8 százalékkal nőtt a gazdaság teljesítménye a szezonálisan és naptárhatással kiigazított adatok szerint - derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) csütörtökön közzétett gyorsbecsléséből.

Murai Bálint, a KSH osztályvezetője az adatok ismertetésekor elmondta: alapvetően a mezőgazdaság, az ipar, ezen belül a járműgyártáshoz kapcsolódó ágazatok, valamint az építőipar teljesítményének bővülése okozta a növekedést. A tavalyi alacsony bázis szintén szerepet játszott az idei harmadik negyedévi adatban. A második negyedévben 0,5 százalékkal emelkedett a GDP éves összevetésben. Ezt megelőzően legutóbb 2011 negyedik negyedévében nőtt a GDP éves összehasonlításban. (Az ipari termelésben szeptemberben rég várt fordulat következett be.)

A KSH csütörtökön közölt adatsorából kiderül, hogy az előző negyedévhez képest 0,1 százalékos második negyedévi GDP-növekedést 0,4 százalékra, az első negyedévi növekedést pedig 0,6 százalékról 0,9 százalékra változtatta a KSH a felülvizsgált adatok alapján. A tavaly harmadik negyedévi adatot stagnálásról (100,0 százalék) ismét 0,2 százalékos csökkenésre változtatta a KSH, amiből az következik, hogy a múlt év második negyedévétől technikai recesszió volt Magyarországon a 2012-es esztendő végéig.

A felülvizsgált adatok nem változtattak azon, hogy 2012-ben a GDP 1,7 százalékkal elmaradt az előző évitől, amikor 1,6 százalékkal nőtt 2010-hez viszonyítva. A GDP mind a kiigazítatlan adatok szerint, mind a naptárhatás kiszűrésével 1,7 százalékkal nőtt a harmadik negyedévben az előző év azonos időszakához képest, míg a szezonálisan és naptárhatással kiigazított adatok 1,6 százalékos növekedést mutatnak. 2013 első három negyedévében a gazdaság a nyers adatok szerint 0,5 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest, a naptárhatás kiszűrésével 0,7 százalékkal, a szezonálisan és naptárhatástól megtisztított mutató szerint pedig 0,6 százalékkal emelkedett.

Hosszú még az út a válság végéig
A bizonytalan világgazdasági kilátásokkal összefüggésben az MFB elemzői óvatos prognózist fogalmaztak meg friss makrogazdasági kitekintőjükben: rekord alacsony infláció mellett a GDP fél százalékkal bővülhet az idén. Az elmúlt fél évben nem sokat javultak a világgazdasági kilátások, ami arra utal, hogy a válságból való kilábalás még hosszan elhúzódik. A nemzetközi kereskedelem 2012 közepe óta évi 3% körüli, jóval a hosszú távú átlag alatti ütemben bővül, s a konjunktúraindexek alapján az MFB elemzői rövid távon nem is számítanak arra, hogy nagyobb sebességre váltana.

Véleményvezér

Elképesztő nagyságú adófizetői pénzt kapott Áder János alapítványa

Elképesztő nagyságú adófizetői pénzt kapott Áder János alapítványa 

A Fidesz politikusai nem tudják ott hagyni az állami zsíros bödönt.
Mészáros Lőrinc és neje hatalmas luxusba fojtotta a magyar fanyalgók miatt érzett bánatát

Mészáros Lőrinc és neje hatalmas luxusba fojtotta a magyar fanyalgók miatt érzett bánatát 

Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő ismét utolérte a Mészáros házaspárt.
Újabb eseményt szervez Karácsony Gergely

Újabb eseményt szervez Karácsony Gergely 

Nem nyugszik a főpolgármester.
Nincs neurológiai betegsége Orbán Viktornak

Nincs neurológiai betegsége Orbán Viktornak 

Nyelvi botlás lehetett csak.
Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek 

A betiltás a digitális világban immár mulatság tárgya.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo