A számlavezetést a kereskedelmi bankok jelentős része még ma is technikai teendőnek tekinti, annak ellenére, hogy a bankok közötti versenyben előbb vagy utóbb mérhető hátrány vagy előny lesz az állandó ügyfelek száma; az ügyfélnek pedig választási szempont, hogy milyen kondíciók illetve plusz szolgáltatások kapcsolódnak a számlavezetéshez. Jelentős különbségek tapasztalhatók például a bankok között abban, hogy ki, mekkora kezelési költséget számol fel a számlára történő befizetés illetve az onnan történő pénzkivét, vagy egy átutalás esetén, ami néhány ezreléktől 1-2 százalékig is terjedhet. Ebből a szempontból is a kis ügyfelek járnak azonban leginkább rosszul, amikor a bankjuk fix összegben írja elő egy tranzakció minimális díját, ami néhány százezer vagy egy-két millió forint mozgatásakor jellemzően magasabb, mintha az arra eső díjat is százalékban határoznák meg.
A vállalati ügyfelek körében fontos választási szempont, hogy a banknál egyszerű-e megnyitni például egy akkreditívet, hogy annak a cégnek, aki több számlával is rendelkezik, van-e lehetősége e pénzeszközök egyszerű átcsoportosítására, illetve, hogy mennyi idő alatt érkezik meg a címzetthez az átutalás. Elvben – és a Giro bevezetése óta a bankok ezt állítják – egy belföldi tranzakció nem vehet néhány óránál többet igénybe, a gyakorlatban azonban még ma is előfordul, hogy az ügyintéző tévedése folytán napokig „parkol” a pénz idegen számlán, és ki tudja meddig pihenne ott, ha nem kerestetnénk.
Gyakori, hogy egy kedvezményes hitelkonstrukciót a pénzt közvetítő kereskedelmi bank csak a nála saját számlával rendelkezőknek folyósít. Ennek az ügyfélfogáson kívül van persze ésszerű magyarázata is, nevezetesen, hogy a folyószámlán keresztül a bank belelát az ügyfél pénzügyi gazdálkodásába, és ezáltal csökken a hitelezéssel mindenképpen velejáró banki kockázat. Mindenesetre egy hitel reményében érdemes jól megfontolni, hogy feladjuk-e addigi, megszokott bankunkkal az együttműködést, mert eleshetünk olyan kedvezményektől, ami csak a régi, hűséges ügyfeleknek jár.
A számlavezetéshez kapcsolódó elektronikus szolgáltatások ma már oly mértékben elterjedtek Magyarországon is, hogy csupán hátrányt jelenthet ott, ahol nincs ilye, de már nem jelent igazi előnyt, ahol van. Ennek ellenére vagy éppen ezért a számlavezető bank kiválasztásakor érdeklődjünk az elektronikus szolgáltatások lehetősége és díja felől is.
Hogyan válasszunk számlavezetőt?
Klasszikus banki szolgáltatás a számlavezetés, ami vállalkozói körben nemcsak egy lehetőség a készpénzzel való optimális gazdálkodáshoz, hanem kötelező is. Mégsem mindig könnyű egy kisvállalkozásnak ennek a kötelezettségnek eleget tenni, ugyanis őt nem szívesen látják az ügyfeleik között a bankok. Ezért bizony előfordul, hogy a frissen megalakult betéti társaság vagy kft. vezetője a negyedik-ötödik bankot keresi fel, mire – jellemzően valamelyik lakossági banknál – szerződést kötnek vele.
Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!
Klasszis Befektetői Klub
2025. május 27. 17:00, Budapest
Véleményvezér

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”
A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért
Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.

Donald Trump hivatalos közösségi oldalán pápának öltözve látható, sokan kiakadtak
Rossz vicc, vagy egy politikusi tréfa?

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből
Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.