A globális gazdaságban betöltött figyelemre méltó szerepük ellenére a közép-európai termelő vállalatok egyre kiszolgáltatottabbá válnak a globális versenytársakkal szemben – állapítja meg a Deloitte&Touche, a vezető szakmai szolgáltató cég termelő vállalatokat vizsgáló tanulmánya. A felmérést öt közép-európai ország – Magyarország, Lengyelország, a Cseh Köztársaság, Szlovénia és Szlovákia – több mint 100, többek között az élelmiszeriparban, a vegyiparban, a villamosenergia-iparban, az autóiparban és a fémfeldolgozó iparban működő termelő vállalata körében végezték el.
A felmérés egyik fontos megállapítása, hogy a tisztán regionális és a régióban működő multinacionális vállalatok között jelentős szakadék tátong a teljesítmény és a termelékenység tekintetében. A legjelentősebb űrt a két csoport között a termelékenység területén tapasztalható különbség jelenti. Más területen is vannak lemaradások, ilyen a gyártás, az ellátási lánc menedzsment (SCM) és a szervezettel kapcsolatos kérdések. Egymással összehasonlítva, a helyi vállalatok legjobb mutatóikat a globalizáció kihívásaira való felkészültségük mérésekor érték el. A multinacionális vállalatokkal szemben a helyi vállalatok voltak képesek a legjobban megérteni vevőik igényeit.
Mark Walton , a tanulmány szerzője, az Európai Termelési Csoport vezető partnere szerint a termelékenység területén tapasztalható különbségek leginkább az Európai Uniós csatlakozás hatása miatt tekinthetők hátráltató tényezőnek. A csatlakozás jelentős kockázattal bír a régió alacsony költségű termelési kapacitásaira nézve. „Ahogy a munkaerő mobillá válik és az életszínvonal emelkedik, az EU integráció Közép-Európa, mint alacsony költségű földrajzi terület lemorzsolódását jelentené” – mondja Walton úr. „Valójában ez a tendencia már most is érezteti hatását, a vállalatok egyre keletebbre tekintenek. Az EU integráció csak tovább súlyosbítja a helyzetet.” A helyi vállalatok termelékenysége átszámítva dolgozónként átlagosan kevesebb mint 67 000 eurónak felel meg. Ezzel szemben a multinacionális vállalatoknál ugyanez az arány 120 000 euro. Még ennél is aggasztóbb, hogy az előző évhez viszonyítva a termelékenység területén a helyi vállalatok semmilyen fejlődést nem mutattak.
A felmérés 45 különböző mutatót vizsgált, hogy megmérje a legkritikusabb sikertényező terén elért teljesítményt a kiemelkedően éles versenyhelyzetben működő termelővállalatok körében.
Íme néhány azok közül a kulcsfontosságú területek közül, ahol a regionális vállalatok teljesítménye elmarad a multinacionális vállalatokétól: 19%-os lemaradás tapasztalható a gyártási teljesítményben,17%-os a szervezeti és humán erőforrás kérdések területén, 14%-os az ellátási lánc megfelelő kiépítésében, és 13%-os lemaradás a globalizációra való felkészültség tekintetében.
Az összteljesítményt nézve is sok az elmaradás, ennek ellenére azonban a vállalatoknak sok tekintetben sikerült felzárkózniuk, különösen a költségek és a minőség területén. A felmérés legfontosabb megállapítása az, hogy a termelő vállalatoknak meg kell felelniük a termelési stratégia kulcsfontosságú tényezői, különösen a gyorsaság és a rugalmasság követelményeinek. Ezen képességek hiányát a vállalatok jelenleg az olcsó munkaerőből adódó alacsony költségekkel pótolják.
Hogyan őrizzük meg a versenyelőnyt?
A kelet – európai vállalatok legnagyobb lemaradása a termelékenység területén van –derült ki Deloitte&Touche közép-európai benchmarking felméréséből. A felmérés a közép-európai vállalatok előtt álló kihívásokat és fenyegetéseket mérte fel regionális és globális szinten egyaránt.
Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?
Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!
2025. április 22. 15:30
Véleményvezér

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak
Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia
Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak
Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.

Szijjártó Péter nagyon megdicsérte magát az USA vámok felfüggesztése kapcsán, bár semmi köze nem volt hozzá
Szijjártó Péter rettenetesen büszke önmagára.

180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja
A politikusok némelyike felülmúlja a szélkakasokat.