A Start Plusz Program keretében két évig mentesül a tételes egészségügyi hozzájárulás megfizetése alól az a foglalkoztató, aki a gyermekgondozási segély (gyes), a gyermekgondozási díj (gyed), illetve a gyermeknevelési támogatás (gyet) folyósításának megszűnését követően, vagy a gyermekgondozási segély folyósítása mellett munkát vállaló személyt, valamint tartósan állást kereső személyt foglalkoztat - olvasható a közleményben. A munkáltatónak az első évben a munkavállaló munkabérének mindössze 15 százalékát, a második évben pedig 25 százalékát kell megfizetnie járulékként.
A Start Extra Program azoknak nyújt segítséget a munkavállaláshoz, akik tartósan állást keresnek, vagy életkoruk és alacsonyabb iskolai végzettségük miatt nem tudnak elhelyezkedni a munkaerőpiacon. Az őket foglalkoztató munkáltatók a Start Extra Programmal jutnak támogatáshoz, mert alkalmazásuk esetén a foglalkoztató két évig mentesül a tételes egészségügyi hozzájárulás megfizetése alól, az első évben pedig a járulékfizetési kötelezettség alól is. A második évben ugyanakkor csak a bruttó kereset 15 százalékát kell megfizetni közteherként.
Mindkét program 2007. július 1-jével indul, és a programok forrásigénye várhatóan 4,1 milliárd forint lesz, azonban 2008-ban a kormány ennek az összegnek már több mint a háromszorosával, közel 14 milliárd forinttal számol - áll Danks Emese kormányszóvivő közleményében.