A Pénzügyminisztérium honlapjára pénteken felkerült konvergenciaprogram nehezen teljesíthető, ráadásul a végrehajtáshoz szükséges politikai akarat is hiányzik egyelőre a kormányzatból. A kormányzat szerint a leírtak alapján a következő három évben a GDP 1,4-1,4 százalékával mérséklődik a deficit, így a nyugdíjreform figyelembe vehető nagyságával korrigálva 2008-ra a három százalékos limit alá kerülne a hiány. Ezzel szemben elemzők, a jegybank és az Európai Bizottság még az ideinél is magasabb, nyolc százalék feletti deficitet valószínűsít jövőre.
Ám a büdzsé deficitjének csökkentése még önmagában nem elegendő az üdvösséghez, mivel a Maastricht-i kritériumok közt szerepel, hogy az államadósság nem haladhatja meg a GDP 60 százalékát. A programban vázolt pályán haladva 2008-ban 62,3 százalék lenne az államadósság mértéke. Bár az euró bevezetése még ebben az esetben is elfogadható lenne, amennyiben az adósságállomány tendenciájában csökken, ám ez legkorábban épp 2008-ban történhet meg.
A célok eléréséhez 2006-ban jelentős költségvetési korrekcióra, 2007-2008-ban pedig gyökeres államháztartási reformra van szükség - mondta az Origonak Karsai Gábor, a GKI Gazdaságkutató Rt. vezérigazgató-helyettese. Ezek keretében olyan kellemetlen intézkedések is várhatók, mint a gázár jelentős emelése és az államigazgatás átszervezése. A program végrehajtása nem csak gazdasági, de politikai kényszer is egyben a jövőre hivatalába lépő kormány számára; ha sikerül ugyanis a programot végrehajtani, akkor az előnyt biztosít a kormánypártoknak a 2010-es választásokon, a terv kudarca viszont hátrányba hozhatja őket.
Bartha Attila, a Kopint-Datorg tudományos főmunkatársa alig 50 százalék esélyt adott a program végrehajtásának sikerére. Szerinte a jövő évi deficitcél elérésére egyáltalán nincs esély, így a következő években az államháztartási hiánynak évenként a GDP 1,4 százalékánál is nagyobb mértékben kellene csökkennie. A kutató úgy vélte, hogy a konvergenciaprogramot az Európai Unió vezetői nem fogják hitelesnek tartani.
Amennyiben Brüsszel nem hagyja jóvá a konvergenciaprogramot, akár az uniós forrásokat is befagyaszthatják. Ennek természetesen súlyos politikai következményei is lehetnek, hiszen nem Magyarország az egyetlen ország, aki rendszeresen megszegi a működési kritériumokat. Nem lehet azonban szemet hunyni afelett, Brüsszel nyár óta egyre keményebb hangon bírálja hazánkat.