- Mindkét megoldásnak megvannak az előnyei és a hátrányai, amit olvasónknak a saját esetében mérlegelnie kell. A hitelfelvétel mellett szól a tőkéstárs bevonásával szemben, hogy a vállalkozás üzletmentét befolyásoló döntésekbe továbbra sem avatkozik be senki, illetve csak a hitelnyújtó pénzintézet segítheti tanácsaival az úgynevezett utógondozás során a vállalkozót.
Azonban hitelhez jutni valóban nehéz. Mint az egyik bank vállalkozói hiteleket nyújtó igazgatóságának a vezetője kérésünkre összefoglalta, a fő okok a következők: bár számos kedvezményes hitelkonstrukció létezik, ezek mindegyike csak igen pontosan meghatározott célokra nyújtható, amibe a hitelt kérők projektjei jellemzően nem férnek bele. Lehet például kamattámogatásos kölcsönt felvenni felszámolás alatt álló vállalkozás vagyonának a megvásárlásához; mezőgazdasági célokra, lakásépítéshez, közraktárjegy fedezete mellett stb., ám a legtöbben kereskedelmi, szolgáltatási tevékenységüket bővítenék, amire célzottan nincsen, vagy termelőüzemüket szeretnék átépíteni, és maga az építkezés szintén nem finanszírozható ilyen forrásból. A másik jellemző gond, hogy a bankhoz forduló kisvállalkozások az utolsó pillanatra hagyják a kérelem illetve pályázat benyújtását, miközben a bírálati idő legalább másfél-két hét, még akkor is, ha megvannak a szükséges dokumentumok és a hiteligénylő rendelkezik egy jó üzleti tervvel. Márpedig rendszerint nem rendelkezik és a hiányzó dokumentumok pótlására is apránként kerül sor. Olvasóink ismerőseinek abban is igazuk van, hogy bankgaranciák nélkül a hitelfelvétel reménytelen. A vállalkozásnak megfelelő - jellemzően 25-30, néhol 50 százalékos - saját résszel is rendelkezniük kell, illetve fedezetként felmutatható - lehetőleg lakatlan - ingatlannal, vagyontárggyal, esetleg készfizető kezesekkel. Ha jónak tűnik a tervezett fejlesztés és a vállalkozás egyébként hitelképes, akkor a bank az ügyfél nevében a Hitelgarancia Rt.-hez vagy más garanciaintézethez fordul, viszont ez tovább növeli az átfutási időt.
Nagyon sok hitelért folyamodó túlzónak tartja a bankok információs igényét, azt, hogy a hitelügylet kapcsán a saját könyvelésüket, számviteli rendszerüket is át kell szervezniük; a tervezett fejlesztéshez kapcsolódóan megalapozott piaci helyzetképet kell adniuk, illetve a beruházás - aminek a költségeit a hitelkamatok mindenképpen megnövelik -, megtérülését többféle módon is végig kell számolniuk. Utólag azonban a vállalkozók többsége ezt úgy éli meg - állítja a banki szakember -, hogy ezen információk nélkül “fejjel ment volna a falnak”, vagy ésszerűen kötött kompromisszumot az álom és a realitások között.
Hitel helyett érdemesebb-e tőkéstársat bevonni? Először is meg kell találni azt a befektetőt, aki bízik annyira az elképzelésünkben és bennünk, hogy ránk bízza a pénzét. A befektető pedig bizonyos szempontból kétféle: van a pénzügyi, aki csak a pénzét adja, és ezért nem is szól bele abba, miként irányítsuk a vállalkozást. Viszont a pénzért ő minél előbb vissza is akarja kapni, mégpedig jelentősen többet, mint amennyit befektetett. A másik típus a szakmai befektető, aki ugyan türelmesebb a megtérülést illetően - hiszen mint szakmabeli, jól ismeri a piaci, pénzügyi lehetőségeket -, de éppen mert szakmabeli, folyamatos figyeli esetleg helytelenítheti a vállalkozás vezetőjének a saját döntéseit. Még egy igen fontos különbség: míg a pénzügyi befektető előbb-utóbb, és mint írtuk, inkább előbb, el fogja adni az üzletrészét valakinek - akár a társának -, addig a szakmai befektetőtől akkor sem tudunk megszabadulni, amikor pedig úgy érezzük, nincs már szükség rá, és egyre nehezebb ellentmondani, amikor ő akarja felvásárolni a mi részesedésünket.
Nem túl könnyű tehát sem hitelhez jutni, sem tőkéstársat bevonni, és ha valaki előtt nemcsak elvben, hanem a gyakorlatban is ott áll a választási lehetőség; hát bizony nem könnyű dönteni sem az egyik, sem a másik mellett. Olvasóinknak azt javasoljuk, keresse fel a számlavezető bankját, tájékozódjon az ottani hitellehetőségekről, feltételekről, majd keresse meg a helyi kamarai szervezetet, ahol valószínűleg útba igazítják, ha tőkéstársat szeretne. Elvben még ajánlhatjuk, hogy keressen fel úgynevezett kockázati tőke társaságokat - ők a pénzügyi befektetők kategóriájába tartoznak - , továbbá ha felhívja szerkesztőségünket tudunk ajánlani olyan vállalkozási tanácsadó irodát, amelynek munkatársai - természetesen a saját munkájukért díjat kérve - segítenek elkészíteni a hitelpályázatot, az üzleti tervet.
Hitelt vagy tőkéstársat?
Egy debreceni olvasónk hat éve önálló egyéni vállalkozó, és az idén döntött először úgy, hogy hitelt szeretne felvenni a továbblépéshez. Ám ismerősei szerint ez bankgaranciák nélkül reménytelen, és azt tanácsolták neki, hogy keressen inkább egy tőkeerős társat a tervezett fejlesztésekhez, akinek ugyan nem kell visszafizetnie a kapott pénzt, de a majdani nyereséges osztozkodnak. Melyik a jobb megoldás? - kérdezte. Eladósodni vagy feladni az önállóságot?
Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!
Találkozzunk személyesen!
2024. november 21. 16:00 Budapest
Véleményvezér
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát
Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.
Ömlik az uniós pénz Lengyelországba
Húznak el tőlünk a lengyelek, de nagyon.
A Jobbik volt elnöke megerősítette Magyar Péter állítását, hogy a Fidesz titkosszolgálati eszközöket is használ az ellenzék lejáratására
Régi-új szereplő jelent meg a belpolitikai porondon.
Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten
Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt
A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.
Szégyen: már afrikai országok is megelőznek minket egy rangsorban
Megjelent a World Justice Project 2024-es jogállamiság rangsora.