Az Ecostat januári kis- és középvállalati konjunktúra-indexe 50 százalék, majdnem három százalékkal kedvezőbb az egy hónappal korábbi értéknél. A hazai vállalkozások üzleti várakozásainak tendenciája a múlt év júliusa óta emelkedő, a reálgazdaság teljesítményének javulása együtt járt a szektor bizalomerősödésével. A rövid távú üzleti várakozásokat számszerűsítő mutató januárban megegyezik a gazdasági élénkülés első időszakában, 2004-ben elért konjunktúra-indexek átlagával.
A hazai vállalkozások 2006 első félévére vonatkozó helyzetértékelése derűlátó, a várakozások megoszlása a globális gazdaság, ezen belül a nemzetgazdaság kedvező fejlődési adottságainak fennmaradásán alapul. A kis- és középvállalatok rövid távú fejlődési esélyei a kedvező makrogazdasági környezetben, a bővülő uniós pályázati források mellett javulhatnak. Versenyképességük további erősödésében komoly szerepet játszhat az MNB folytatódó kamatcsökkentése és a termelékenység emelkedése.
A döntően hazai tulajdonú vállalkozások 2006 első félévében mind a nemzetgazdaság, mind a saját fejlődési lehetőségüket optimistábban értékelik, mint az előző hónapokban. A korábbiaktól eltérő várakozásokban az eurózóna gazdaságának élénküléséről és a legfontosabb exportpiacok bővüléséről szóló prognózisok állnak. A hazai kis- és középvállalati szektor fejlődését az európai konjunktúra áttételesen érinti. A következő fél évre a nemzetgazdaság javuló kilátásaival, illetve stabilitásával számol a KKV-k 37-37 százaléka, a pesszimista várakozások aránya éves visszatekintésben viszonylag alacsony, 26 százalék. Saját vállalkozásuk féléves lehetőségeit mérsékeltebb optimizmussal értékelik a cégek, javulását 33 százalékuk, kiegyensúlyozottságát 39 százalékuk várja. A kedvező helyzetmegítéléssel összhangban a vállalkozások szélesebb köre, 37 százaléka számol a következő félévben teljesítményének bővítésével. A fejlődésben bizakodó cégek egytizede dinamikus, 10 százalék feletti növekedést jelzett. Idén a KKV szektor korábbinál szélesebb köre, 29 százaléka számol működési területén a helyzetét megingató verseny kialakulásával. Fél éven belül új versenytárs megjelenését 40 százalékuk valószínűsítette. A beszállítói lehetőségek megítélésében előrelépést jelent, hogy a decemberi 24 százalékkal szemben januárban a hazai vállalatok 31 százaléka tekintette reális lehetőségnek a multinacionális vállalatokkal való együttműködést.
Az első félévben a kis- és középvállalati szektor külső és belső működési feltételrendszere javulni fog. A cégek termékei iránt jelentkező külpiaci kereslet, különösen a dinamikusan bővülő szomszédos országokban növekedhet, reális lehetőség a belföldi vásárlások élénkülése is.
A kormány decemberben elfogadott, a foglalkoztatás bővítését célzó törvényjavaslata kedvező feltételeket január elsejétől jelentős járulékkedvezményt biztosít a létszámbővítést tervező vállalkozások számára, ha legalább három hónapja regisztrált munkanélkülit foglalkoztatnak.
A több cikluson átívelő, versenyképesség-javító kormányzati intézkedések eredményeként kedvezően változott a hazai cégek piaci pozíciója mindkét relációban. A hazai vállalkozások rövid távú előrejelzése szerint tevékenységük bővítését döntő mértékben a belföldi kereslet elégtelensége akadályozza. A vállalkozások második helyen a gazdasági környezet kiszámíthatatlanságát, harmadsorban, a tőkehiányt és az éles versenyt említik. A készletállomány fél éves változásáról szóló prognózisok szerint késztermékeik szintje a cégek 71 százalékánál nem változik, 17 százalékuknál növekedhet. A vásárolt készletek fél éven belüli csökkenését jelző cégek aránya 16 százalék, arányuk decemberhez képest több mint tíz százalékponttal csökkent. A készletnövekedéssel számoló cégek aránya 27 százalék. A belföldi piacok várható változásáról januárban a cégek 18 százaléka nyilatkozott derűlátóan. Kiegyensúlyozott kereslettel a KKV-k 57 százaléka kalkulál. A külpiaci értékesítés várható alakulásában a hazai vállalatok túlnyomó többsége, 88 százalékuk változatlanságot feltételez. Bővülő megrendelést egytizedük vár.
#page#
Az első félévben a hazai kis- és középvállalatok jövedelmezősége, likviditási helyzete a termékeik és szolgáltatásaik iránt feltételezhetően bővülő kereslet miatt kismértékben javulhat. Az alultőkésített, vagy forgóeszköz-hiánnyal küzdő vállalkozások számára az utóbbi években kedvező változást jelentett, hogy az addig óvatos banki finanszírozás kibővült, rugalmasabb lett. A kis- és középvállalatok januári előrejelzése szerint a cégek 53 százalékának pénzügyi helyzete a következő fél évben változatlan marad. Fizetési nehézségek jelentkezésétől tart minden negyedik vállalkozás. A likviditási problémák kezelésére a vállalatok 49-49 százaléka pénzintézeti hitel felvételét, illetve fejlesztései későbbre halasztását tervezi.
A vállalkozások javuló üzleti várakozásait amúgy a legtöbb esetben erősödő fejlesztési elkötelezettség kíséri. A versenyképesség javítását célzó szándékok megvalósításához az élénk gazdasági környezetben bővülő külső és belső források állnak rendelkezésére. Az első hónapjban a hazai kis- és középvállalatok beruházási hajlandóságát összegző mutató 47 százalék, 3 százalékponttal magasabb a decemberi értékénél. A cégek fejlesztési elkötelezettségének tendenciája emelkedőre váltott. A fejlesztések megvalósításához hitelt igénylő cégek köre januárban csökkent, vélhetően a fokozatosan bővülő EU forrásoknak köszönhetően. A vállalatok a beruházási tevékenységet korlátozó feltételek sorában őrzi első helyét az elégtelen belföldi kereslet, növekvő súllyal második helyre került a finanszírozás nehézsége, a harmadik a jövőt illető bizonytalanság.A kis- és középvállalatok előrejelzése szerint kapacitás-kihasználtságuk 2006 első félévében a múlt évihez képest nem változik. Részben felesleges termelési háttér jellemzi a cégek 53 százalékát, jelentős felesleggel 4 százalékuk számol. Elégséges kapacitásállomány a KKV-k 41 százalékánál, elégtelen eszközpark 2 százalékuknál fordulhat elő a vállalati beszámolók szerint.
A magyarországi gazdálkodó szervezetek a pénzromlás múlt évi tendenciáját mindvégig a realitásoktól eltérően, mértékét jóval a tényleges felett jelezték. A legfrissebb statisztikai adatok alapján a prognózisaikban érezhető erős inflációs nyomás 2005-ben elmaradt, a pénzromlás üteme fokozatosan csökkent. Januárban a KKV-k új évre szóló inflációs prognózisa 4,8 százalék, jóval meghaladja az elemzői, 2 százalék körüli várakozásokat. A decemberi 12 havi árindex prognózisa is magas, 4,5 százalék. A hazai vállalatok 2006. évi áremelési százaléka visszafogott, 2,6 százalék. A kínálati piac az értékesítési árak növelését erősen behatárolja.