A főtitkár szerint az élelmiszer kiskereskedelemben a készpénzhasználat kényszerű bevezetése olyan kistérségekben veszélyeztetheti az ellátásbiztonságot, ahol nincs valódi alternatívája a házhozszállításnak, mert a megmaradt kiskereskedelmi egységek alapterülete, árukészlete, vagy árszintje nem tudja pótolni a kiszállítást.
A módosítást nem teszik indokolttá a lakosság és a kereskedők körében megfigyelt vásárlási és fizetési trendek sem. Az OKSZ szerint a Covid előtt még 40 százalék feletti volt az online kereskedelemben a készpénzes utánvét fizetési arány, a pandémia alatt ez azarány visszaesett és azóta sem nő. Az összes fizetési tranzakció közel kétharmada kártyás, illetve e-wallet formában történik. Az online kereskedelemben a leggyorsabban növekvő fizetési forma a mobiltárcás fizetés, ezzel negyedévente már több, mint 100 millió tranzakciót regisztrálnak, mindez 5 éve még ennek egytizede volt.
„A készpénzfizetés kiterjesztése ezekre a területekre valójában korlátozás, amely szembe megy a modernizációval, a technológiai fejlődéssel, miközben a statisztikák szerint nincs tömeges igény a készpénzfizetés lehetőségének bővítésére ott, ahol az értékesítési csatornák közötti választási lehetőség eleve fennáll” – mondja Kozák Tamás. Az OKSZ mindezek miatt a tervezet felülvizsgálatát és módosítását kéri a kormánytól.