ááA német családi vállalkozás döntése: Bicske. A város térségében, az M1-es autópálya közvetlen közelében építi fel komplett napelem gyárát a Sol@Mio nevű részvénytársaság. Nem tévedés, a befektetés 183 millió euró értékű, s hatszáz magyar szakember feladata lesz a családi házak és a többlakásos társasházak energiaellátását megoldó eszközök gyártása. A família szabadalma alapján készülnek majd a napelemek, energiatároló egységek, de emellett a bicskei cég területén kutatásokat, fejlesztéseket végrehajtó központot is kialakítanak. A német befektetők március 18-án a beruházás helyszínén találkoztak a gazdasági tárca vezetőjével, illetve az ügyletet előkészítő Magyar Befektetési és Kereskedelemfejlesztési Kht. szakembereivel. Ez utóbbi intézmény vezérigazgató-helyettese, Spányik Péter a Piac&Profitnak elmondta, hogy a németek teljesen új technológiát honosítanak meg a bicskei üzemben, s ez azért fontos körülmény, mert pár évvel ezelőtt létrejött Budapesten egy, a napenergiát villamos árammá átalakító eszközt gyártó vállalkozás, ám legfőképp a termékek versenyképtelen ára miatt kivonult a piacról. Időközben az Európai Unióban is megszülettek azok a direktívák, amelyek az alternatív energiahordozók hasznosításának növekvő arányát írják elő. A német családi vállalkozás világszabadalma más eljárással éri el azt, hogy áramot termeljenek az eszközök a napfény segítségével, s nem mellékesen a kedvezőbb árak miatt is jóval előnyösebb piacra jutási lehetőségekkel számolhatnak. A Sol@Mio az autópálya mellett úgy építi fel üzemét, hogy azt – rajta a vállalat teljes energiaellátást megoldó napelemekkel – a sztrádán közlekedők állandóan láthassák.
A Piac&Profit megkérdezte a bicskei „terepszemlén” megjelenő Csillag István gazdasági és közlekedési minisztert is: az uniós direktívák számunkra is növekvő arányú megújuló energiaforrás-hasznosítást írnak elő, hogyan teljesítjük a követelményeket dacára annak, hogy nincsenek gyorsfolyású folyóink a vízerőművekhez, nincs tengerpartunk, ahol a szél „befogására” adottak a jó lehetőségek, s a nap sem süt annyit, mint egy közel-keleti országban?
- Magyarországnak az volt a vállalása – válaszolta Csillag István -, hogy a jelenlegi, mintegy 3,6 százalékot elérő alternatív energiafelhasználást gyakorlatilag megduplázza 2010-ig. Ennek a legfontosabb eleme kevésbé a napenergia hasznosítása. Ugyanis a jelenlegi viszonyok között ilyen eszközöket legfeljebb a háztartások egy-két tizede képes megvásárolni. Egyébiránt Nyugat-Európában sem sokkal másabbak az arányok. Tehát nem is a napelemek ilyetén alkalmazásától várjuk a jelentősebb változásokat, hanem a biomasszából nyerhető energia kínál lényegesen több lehetőséget. A mezőgazdasági eredetű anyagok helyi, lokális hasznosítása a megoldás Magyarország számára, illetve az, hogy az agrárium kivon a mai, szokásos termelésből gazdaságtalanul művelhető szántókat, hogy ott későbbi energetikai célokra hasznosítható kultúrákat telepítsenek. Legalább ennyire jók a lehetőségek Magyarországon a gyógyvizek hőjének hasznosítására is. Egyelőre még csak a kertészetek némelyike él a lehetőséggel, holott nem csupán a természeti kinccsel, hanem a különféle kormányzati beruházási támogatásokkal is számolhatnak. Sőt, a megújuló energiaforrásokból villamos energiát nyerő létesítményeket – például szélerőműveket – azzal is segítjük, hogy ahol adottak a műszaki feltételek, ott kötelezően át is kell venni az áramot az azt előállítótól, mégpedig kedvező áron.
- Főleg a termálvizek energiájának hasznosításában jelentős kezdeményezések indultak el több évtizeddel ezelőtt, elegendő Liska Tibor szentesi kísérletére gondolni, illetve az ugyancsak társadalmi hasznosításra ajánlott másik modelljére, amely az egerszalóki gyógyvízre alapozódott.
- Érdemes megjegyezni, hogy Szentesen ma már van egy gyógyfürdő, s az onnan származó meleg vizet éppen az a gazdaság hasznosítja, amelyiknek az elődje a Liska-modellben szereplő téesz volt. Sőt, egy lakótelep is innen kapja a vizet, a fűtést. Egerszalók pedig egy-két éven belül jut el oda, hogy a gyógyászati célok mellett energiát is nyerjen az ottani melegvizű forrásból.
- A német családi vállalkozást, amelyik 183 millió eurót invesztál a bicskei gyár és kutatóhely felépítésébe, nem félti attól, hogy az ő termékeiknek sem lesz elégséges piacuk?
- Nem azért települnek ide, mert tömeges magyarországi napelem-vásárlásra számítanak, mint jeleztem, jó ideig ezt a felső tízezer teheti meg. Amiért jönnek, az az itteni munkaerő minőségéből származó előny: az a termelékenység, amely arányban van a munkáért fizetendő árral. Emellett a közlekedési hálózat is lényegi érv volt döntésük mellett, Nyugat- és Kelet-Európát Bicske térségéből nagyon könnyen el tudják érni.
Házi áramgyárak 183 millió eurós beruházással
Szokatlanul nagy összegű beruházás indult el Magyarországon, egy német családi vállalkozás szabadalmaztatott eljárással készülő napelemeket, energiatárolókat gyár és fejleszt tovább a Bicske melletti leendő üzemében. A 183 millió eurós befektetéstől Csillag István gazdasági miniszter azt nem várja, hogy a honi felső tízezren kívül mások is vásárlói lesznek a „házi áramgyárnak”, de azt igen, hogy a német vállalkozás jól hasznosítja a szakképzett munkaerő és a jó közlekedési viszonyok előnyeit.
Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!
Vegyen részt és kérdezzen Ön is!
2024. november 28. 15:30
Véleményvezér
Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten
A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt
A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben
Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről
Az elmaradt reformok tragédiája.
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben
Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát
Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.