Az ETS (Emission Trading System, vagy magyarul kibocsátás-kereskedelmi rendszer) 2005-ben indult el (először csak teszt jelleggel, majd 2008-tól élesben is). Legfőbb kitűzött célja az volt, hogy csökkentse az üvegházhatású gázok kibocsátását az EU tagállamaiban nem kevesebb, mint 40 százalékkal 2030-ig (a 90-es évekhez képest).
A Niveus Consulting Group megvizsgálta, hogy a 2022-es CO2 kibocsátás alapján hány magyarországi vállalkozás esne elméletileg az új adó hatálya alá. Ez a kicsivel több, mint 50 céget meghaladó lista nyilvános, az EU vonatkozó honlapján elérhető.
A „CO2 Allocation 2022” adatok alapján a 10.000 tonna feletti kibocsátással rendelkező cégek többféle tevékenységi kód alá tartoznak, vannak közöttük téglagyárak, vegyipari cégek, de található hőerőmű is. A listában vannak olyan cégek, amelyeknek a 2022-es adózott eredménye negatív volt, az új adó miatt viszont összességében egy közel 2,5 milliárdos befizetésük keletkezne, amely tovább ronthatja a jövedelmezőségüket – jegyezte meg Bagdi Lajos.
Az elemzés alapján mintegy 10 cégnek akár 1 milliárd forintot meghaladó befizetési kötelezettsége is keletkezhetne, van olyan társaság, ahol a végső összeg 10 milliárd forint körül is lehet.
A számok még egy érdekes dolgot mutatnak Bagdi Lajos szerint: csaknem 15 cégnek az új adó mértéke az adózás utáni eredményéhez viszonyítva százalékosan kétszámjegyű, azaz ezeknél minimum 10 százalékot meghaladó mértékben csökkenhet a jövedelmezőség emiatt az intézkedés miatt.