Három százalékos lehet a jövő évi növekedés

Eltűnt pénzt keres a Kopint-Datorg, ugyanis akkor, amikor növekedtek a jövedelmek, alacsony szinten maradt a fogyasztás is és a megtakarítás is.

A gazdaságkutatók között talán a legoptimistább előrejelzéssel rukkolt elő a Kopint-Datorg. A konjunktúra-kutató szerint 2007-ben csak 3 százalékra csökken a GDP növekedési üteme. (A Pénzügykutató Rt. például 2-2,5 százalékot valószínűsített.) A kiigazító programmal amúgy szimpatizál a piackutató cég, gondjai azzal vannak, hogy nincs olyan kormányzati vízió, amilyen a 2007 utáni idők növekedését láttatná.

Palócz Éva tudományos vezérigazgató-helyettes - több munkatársával egyetemben - a második negyedévi konjunktúra-jelentést ismertetve arra a következtetésre jutott a július 13-án tartott sajtótájékoztatón, hogy az egyensúlyjavítás már ismert kiigazító csomagja eleve feltételezi, hogy lesz kiadáscsökkentés is a kormányzati lépéssorozatban. Ezzel együtt is igaz, hogy sok mindent nem lehet ma még tisztán látni, például nem rendelkeznek megfelelő információkkal az állami beruházások várható "haladási irányáról", így számolni is nehéz velük. De ennél is több gondot okoz, hogy nem lehet pontosan tudni, a kormányzat által idénre várt hiány miből is tevődik össze, például az 1787 milliárdra korrigált deficitben benne van-e és hogyan a kiigazítás "eredménye"? Ugyancsak kérdéses folyamat, hogy miért nőhetett 170 milliárddal a tb. hiánya, holott már a költségvetés tett is bele jelentős összeget a társadalombiztosítási büdzsébe. Azt jó folyamatnak lehet értékelni, hogy az első négy hónapban a fizetési mérleg hiánya javult, de az nagyon nem kedvező, hogy az államkötvények teljes piaca folyamatosan romló tendenciáról tanúskodik.

Az eltűnésének tényét sikerült megállapítania Palócz Évának is az év első hónapjainak jövedelmi, megtakarítási és fogyasztási adatait alapján, de arra neki sem volt magyarázata, hogy ugyan hol is van a pénz? Az bizonyos, hogy az első négy hónapban a nettó reálkeresetek 5,7 százalékkal nőttek. A háztartások fogyasztása már az első negyedévben, a gyors jövedelemnövekedés ellenére is meglehetősen mérsékelt ütemben, 2,2 százalékkal nőtt. Ütemes reálkereset- és reáljövedelem-növekedés mellett, amely relatíve szerény mértékű fogyasztásnövekedéssel párosult, a megtakarítási aktivitás jelentős fellendülésének kellett volna végbemennie. Ehelyett az első negyedévben a nettó finanszírozási képesség nominális értéke is elmaradt az előző év azonos időszakában mért értéktől. A háztartások beruházásainak területén nem látható különösebb élénkülés, a jövedelemadatok és a pénzügyi megtakarítási adatok között tehát bizonyos fokú inkonzisztencia mutatkozik.

Az elemzők szerint a világgazdasági feltételek kedvezőnek mondhatók. Amerika számára mostanában a magas folyó fizetési mérleg hiánya tűnik komolyabb problémának, a világ egészének pedig az olaj változatlanul nem megnyugtató árhelyzete okoz gondokat, kivált, mert ismét 70 dollár fölötti árral lehet találkozni.  Az OECD-ben 20 éve nem volt olyan magas az olajkészlet szintje, mint jelenleg, a kínai fogyasztás kisebb mértékben bővült, mint azzal számoltak, Ázsiában pedig általában is csökkent az értékesítés. Nem megnyugtató viszont a tartalék kapacitások szintje, vagyis erre nem fordítottak elég gondot a kitermelő országok. A Kopint-Datorgnál realitásnak tartják a 65-75 dolláros árat az elkövetkezendő hónapokra is. Mindeközben eddig az erősödő eurónak és a bizonytalan dollárnak lehetett tanúja a világ, sok múlott az amerikai kamatemelések stabilizáló hatásán, de nem biztos, hogy a folytatás is hasonló lesz. A Fed az  európai kamatokra vonatkozó döntésektől teszi függővé a saját intézkedéseit, s nem lehetetlen, hogy huzamosabb ideig nem lesz kamatemelés az USA-ban.

Térségünk országaiban a folyó fizetési mérleg adatai sokfelé kedvezőtlenebbek, mint azzal korábban számolni lehetett. Bár míg a letteknél és a litvánoknál a fogyasztás növekedése okozta a változást, addig az észteknél a tőkebeáramlás. Az unióba igyekvő Romániában is rendhagyóan alakult ez a mutató, mivel ott a növekvő tőkebeáramlás túlfinanszírozta a folyó fizetési mérleg hiányát.

A Kopint-Datorg előrejelzése szerint tehát 3 százalékos GDP-növekedés várható 2007-re, a fogyasztási árindex 5,5 százalék lesz.  Saját számítási adatot nem publikálnak a kutatók az államháztartás hiányáról, mivel nem áll rendelkezésre elegendő információ sem a PM által várt idei hiány összetételéről, sem a kiigazító program alapján kialakuló állapotról. A PM 2007-re 5 százalékos hiányt kalkulál az ESA-95 szerint.

Véleményvezér

Hadházy Ákos szerint öt és fél éve tehetetlenkedik az Ügyészség Orbán Viktor fogásza ügyében

Hadházy Ákos szerint öt és fél éve tehetetlenkedik az Ügyészség Orbán Viktor fogásza ügyében 

Iszonyúan keresik az igazságot az Ügyészségen, csak nem találják.
Rekordot döntött a külföldieknek kiadott magyarországi tartózkodási engedélyek száma

Rekordot döntött a külföldieknek kiadott magyarországi tartózkodási engedélyek száma 

Több tízezer ázsiai érkezett Magyarországra egyetlen év alatt.
Elképesztően nagy minimálbér-emelést terveznek

Elképesztően nagy minimálbér-emelést terveznek 

Jön az ezer euró feletti minimálbér.
Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború

Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború 

Egyre durvul a háború.
Épül-szépül az Orbán-család szuper luxus kastélya

Épül-szépül az Orbán-család szuper luxus kastélya 

Szép vagy, gyönyörű vagy, Magyarország.
Fejenként 600 millió forintról maradtak le a magyar kutatók

Fejenként 600 millió forintról maradtak le a magyar kutatók 

A tudáspiacon a nulla eredmény rendszerszintű hibát jelez.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo