A növekvő erőforrás-nacionalizmus korszakában azonban az Egyesült Államok és Európa Kína dominanciáját az akkumulátorok és az akkumulátorfémek terén iparpolitikájukra nézve fenyegetésként érzékeli.
Európa küzdött a hazai akkumulátoripar fejlesztéséért. Némi előrelépés történt, de a növekedés akadályokba ütközött. Az S&P Global Commodity Insights szerint 10 tervezett akkumulátorgyár terveit törölték Európában 2018-tól 2024 első feléig. Ennek eredményeként az európai elektromos járműgyártók az előrejelzések szerint 72 százalékos akkumulátorhiánnyal néznek szembe, ami az iparágat kiszolgáltatottá teszi a Kínából származó importnak.
Az EU 2024. október 30-án vámot vetett ki a Kínából importált akkumulátoros elektromos személygépkocsikra, a kínai kormány által a gyártóknak felajánlott tisztességtelen támogatásokra hivatkozva. Kína a Kereskedelmi Világszervezeten keresztül vitatja a vámokat, és megpróbál tárgyalni az Európai Bizottsággal egy minimális exportárat illetően. Tekintettel a kínai elektromos járművek alacsonyabb áraira, előfordulhat, hogy a vámok nem gyakorolnak jelentős hatást a kínai személygépkocsik európai importjára.
A kínai akkumulátoroktól való függés azonban messze nem az egyetlen probléma, amellyel az európai autóipar szembesül. Az elektromos járművek iránti kereslet lelassult Európában. Az S&P Global Mobility várakozásai szerint az európai akkumulátorkereslet 2028-ban eléri az 1852 GWh-t, ami 22 százalékkal alacsonyabb, mint a 2023 augusztusában előrejelzett 2382 GWh.