Ha jön az APEH

A ma emberét stressz veszi körül, és maga is stresszben él. Az üzleti életben jelen lévők különösen. Természetesen jobb lenne a helyzet, ha szervezettebb társadalomban, gazdaságban élnénk, de egyelőre nem efelé megyünk. Marad az a megoldás, hogy önmagunkon segítsünk, keressük meg a stressz oldásának technikáit.

Az ősember, ha meglátott egy vadállatot, rettenetes ijedtségében hihetetlen gyorsan elfutott. Azaz kapott természetes adrenalinlökést, a stresszhormont a szervezete menekülés közben lebontotta, így eltűnt belőle.

Korunk emberét naponta több bosszúság is éri, és elfutni nem tud előle. Pedig naponta legalább egyszer el kellene égetnie a stresszhormonokat, és ezt a mai napig a futással tehetné meg a legegyszerűbben. De nem teszi, s ennek megvannak a következményei. Az adrenalin ugyanis barázdákat váj az erek falába, porózussá teszi őket. Zsír és mész rakódik rájuk, és elzáródhatnak. Az ismert végeredmények: vérellátási, keringési zavarok, agyvérzés, infarktus.

Táplálkozás és vitaminok

A táplálkozásban is megmaradtak az ősemberi beidegződések. Azt eszünk, amit találunk, nem amit a táplálkozás-szakértők ajánlanak. Zsírosat, édeset, sültet és csokoládét... Pedig a civilizált embernek tudnia kellene, hogy mindezeknek milyen hatásuk van, avagy lesz.

Ismert, hogy a környezeti mérgek, az UV-sugarak, a cigarettafüst, a stressz és a túl sok sport is szabad gyökökkel bombázza a sejteket. Naponta legalább tízezer szabad gyök támad meg minden sejtmagot. És a stressz a tízszeresére emeli a dózist!

Mit tehet ellene, mivel védje magát a ma embere?

Nem lenne helyes általános vitamin- és ásványianyag-igényről beszélni, konkrét tanácsokat adni. És a stresszes munkát végző embernek sem kell feltétlenül minden vitamin és ásványi anyag mennyiségét a többszörösre felemelnie, mivel mindenkinek eltérő mennyiségű tápanyagra van szüksége. Egy élsportoló például háromszor annyi magnéziumot igényel, mint egy irodai dolgozó. Aki túlsúlyos, kilónként több C-vitamint dolgoz fel. Akinek magas a koleszterinszintje, az kétszer annyi E-vitaminnal védheti meg a szívét.

#page#

A folsav fontossága

Sajnos, sokan egyáltalán nem táplálkoznak rendszeresen, de azok is veszélyben vannak, akik nagyüzemi konyháról jutnak ételhez. A hő és a melegen tartás ugyanis tönkreteszi az élelmiszerek folsavtartalmát, ezt a létfontosságú vitamint. Az eredmény: minden második ember folsavhiányban szenved.

A Washingtoni Egyetem kutatói kimutatták: a szívinfarktusok 40 százaléka elkerülhető lenne, ha az ember megfelelő mennyiségű folsavat juttatna a szervezetébe, vagyis 400 mikrogrammot naponta, elsősorban folsavban gazdag élelmiszerekből, leveles zöldségekből, búzacsírából és májból. Ám a gyakorlatban ez nehezen megvalósítható, a folsavnak ugyanis, például a brokkoliból, csak mintegy a 30 százaléka jut el a véren keresztül a bélből a sejtekig, mert nagy része tönkremegy a tárolás és a feldolgozás során. Naponta tehát 1,3 kiló brokkolit kellene fogyasztani, méghozzá frissen és nyersen, hogy fedezze a folsavszükségletet.

Az Egyesült Államokban 1998 óta az olyan fontos alap-élelmiszereket, mint a kenyér, a rizs és a liszt, kötelező folsavval dúsítani. Magyarországon nincsenek ilyen óvintézkedések, pedig Szent-Györgyi Albert Nobel-díjas biokémikusunk már az 1940-es években javasolta, hogy a C-vitamint kilós csomagolásban árusítsák az élelmiszerüzletek polcain. Az orvostudomány azonban a mai napig a C-vitamin-szükséglet mértékén vitatkozik. Azt azonban elismeri, hogy a stressz feléli a szervezet C-vitamin-készletét.

A légzés reflexe

De más eszközök is léteznek. Menjünk vissza ősünkhöz. Amikor vadállat jött szembe vele, mély levegőt vett, és elszaladt. Mélyen kellett lélegeznie, hogy elég gyorsan futhasson. Ez a reflex még ma is génekben van: ha megijed, nehéz helyzetbe kerül valaki, mindig mély levegőt vesz.

Ha ma is elfutna az ember, mindez nem jelentene problémát. Csakhogy, ehelyett egész nap egy kicsit többet lélegzik be, mint ki.

A szervezet a vér pH-értékének megemelésével ellensúlyozza az oxigéntöbbletet. Ám amikor megemelkedik a pH, csökken a kalciumszint, az erek összeszűkülnek, és fejfájás lesz a vége. A kalciumhiány az idegek burkát is megtámadja. Ettől fokozódik az ingerlékenység. Idegesebb, érzékenyebb lesz az ember, csökken a terhelhetősége.

A stresszt tehát az ember bizonyos mértékben maga idézi elő a légzéssel.

Teljes cikk a Piac és Profit októberi számában.

Véleményvezér

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak 

Az orbáni hintapolitikát megelégelték az európai nagyhatalmak.
Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését

Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését 

Drukkolunk Orbán Viktornak, hogy jobb költségvetést írjon Brüsszelnél.
Befellegzett a visegrádi négyeknek

Befellegzett a visegrádi négyeknek 

Mélyponton a magyar-lengyel kapcsolatok.
Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét

Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét 

Nem kívánatos a könyvelő a Harcosok Klubjában.
Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő

Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő 

Oksabb lett volna, ha Hoppál Péter csendben marad.
Magyarország költi a legkevesebbet az egészségügyre az unióban

Magyarország költi a legkevesebbet az egészségügyre az unióban 

Hová tűnik az adófizetők rengeteg pénze?

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo