A Párizsban megjelenő, világszerte olvasott angol nyelvű újság szerint Gyurcsány Ferencre az elhíresült öszödi beszéd fordította a nemzetközi közvélemény figyelmét, de a magyar miniszterelnök nem ért azzal egyet, hogy a beszéd kiszivárogtatását követő, a lemondását követelő utcai megmozdulások lettek voltak politikai karrierjének a legrosszabb pillanatai. A cikkíró Karina Robinson szerint Gyurcsány "üdítően őszintén beszél a politikai hatalom demokrácia szabta korlátairól".
A miniszterelnök szerint, amikor 2004 szeptemberében átvette a kormányfői tisztséget Medgyessy Pétertől, már nem volt idő elindítani a reformokat. Számára egyetlen lehetőség volt: befejezni a ciklust és megkezdeni egy újat - hangsúlyozta a lapnak. "Most hasznos akarok lenni, népszerűnek a végén kell lennem. Ez hosszútávfutás, és én hosszútávfutó vagyok. Kéthetenként lefutok egy félmaratont" - vallja Gyurcsány.
Kétszeres támogatás
Az októberi felmérések azt mutatják, hogy a Fidesz kétszer olyan népszerű, mint a szocialisták, ezért a közgazdászok és az üzleti világ irányítói attól tartanak az IHT szerint, hogy a népszerűség visszanyerése érdekében két év múlva Gyurcsány kiengedi a nadrágszíjat. A miniszterelnök szerint ez nem így lesz, ugyanis a közpénzekre olyan új szabályozást vezettek be, amely lehetetlenné teszi, hogy a kormányok a költségvetésben meghatározottnál többet költsenek el, és 2009-re a kormány tervei szerint a GDP arányos államháztartási hiány 2,9 százalék lesz.
"Csányi Sándor, a bankszektortól a kolbásziparig érdekeltségekkel rendelkező magyar személyiség szerint (Gyurcsány) hozott néhány jó döntést a nyugdíjról és az egészségügyi rendszerről. De lemaradásban van az állami költségek csökkentését és átalakítását illetően, beleértve az önkormányzatokat is" - írja az IHT. (A Financial Times éves Magyarország melléklete szerint az országnak szerencséje volt Gyurcsány Ferenccel és az általa indított reformokkal, bár igaz, azokat hamarabb is meghozhatták volna.)