A kormány bevezetné januárban a házipénztári adót, hogy kisebb legyen a személyes jövedelem kivonásának lehetősége az adózás alól.
ÁFA
Az áfa 15 százalékos kulcsát szeptember 1-től 20 százalékra kívánja növelni a kormány, de az 5 százalékos áfa-kulcs és az oda sorolt termékek köre nem változik, így változatlanul 5 százalék áfa terheli például a gyógyszereket, a folyóíratokat és a tankönyveket. A tervek szerint az uniós jogharmonizáció miatt 50 százalékról 70 százalékra nő a telefonhasználatra jutó áfa levonható hányada. Ennek ellentételezése céljából természetbeni juttatásként adókötelessé válik a cégtelefon magáncélú használata. A számítások szerint az áfa kulcs emelése az idén 60, jövőre 170 milliárd forinttal növeli a költségvetés bevételeit.
Szolidaritási adó
A nyereséges vállalkozások és a 6 millió forint feletti éves jövedelemmel rendelkező magánszemélyek 4 százalék szolidaritási különadó fizetésére lesznek kötelezettek. tervek szerint az idén szeptembertől szolidaritás adó fizetésére kötelezett valamennyi társasági adóalany, nyereséges vállalkozás és egyéni vállalkozó. Az adó alapja a vállalkozás adózás előtti nyeresége, ami a kedvezményekkel nem csökkenthető, - - tehát az adókedvezményekben részesülő multinacionális társaságoknak is meg kell fizetniük - mértéke pedig 4 százalék. A magánszemélyek szolidaritási adójából a költségvetésnek jövőre több mint 20 milliárd forint, a vállalkozásokéból az idén 40, 2007-ben pedig 170 milliárd forint bevétele származik. A hitelintézetek, pénzügyi vállalkozások és biztosítók nyereségének egy jelentős része az állam által kamattámogatás és adókedvezmény formájában nyújtott támogatások keltette kereslet eredményeképpen keletkezik - mondta a miniszterelnök. Annak érdekében, hogy ebből a többletjövedelemből méltányos mértékben többlet hozzájárulást nyújtsanak az egyensúly helyreállításához a vállalkozások szolidaritási adóján felül 2007-ben is további befizetésre lesznek kötelezettek, az ebből származó bevétel mintegy 50 milliárd forint.
Kamat- és árfolyamnyereség-adó
A kormány javaslata szerint 2006. szeptember 1-től kerül bevezetésre a kamat- és a tőzsdei árfolyamnyereség adó. Az adó mértéke a kamat és árfolyamnyereség 20 százaléka. A tervek szerint nem lenne adómentes jövedelemrész, de a hosszú távú állampapírban és befektetési jegyben lévő megtakarítások mentesülnének az adó megfizetése alól. A kamat utáni adót forrásadóként a kifizető vonná le, a tőzsdei ügylet nyeresége után az adót az adóbevallásban a magánszemély állapítja meg és fizeti meg. A számítások szerint az adó bevezetése az idén mintegy 2 milliárd, 2007-ben várhatóan 26 milliárd forint bevételt hoz a költségvetésnek.
Energia-áremelés
Augusztustól átlagosan 30 százalékkal emelkedik a háztartási gáz és 10-14 százalékkal a villamos energia ára.
EVA
Az egyszerűsített vállalkozói adó (eva) kulcsát október 1-től 15 százalékról 25 százalékra kívánja növelni a kormány.
Szűkölő kedvezmények
A kormány tervei szerint januártól szűkül, illetve változik az igénybe vehető adókedvezmények köre. tervek szerint a módosítás érinti a szellemi tevékenységhez, a felnőttképzéshez, a számítógép beszerzéshez biztosított kedvezményt. A kormány tervei szerint az adóköteles természetbeni juttatások után fizetendő 44 százalékos adó szeptember elsejétől 54 százalékra emelkedik.
Külföldre menekített jövedelmek hazautalásáért
Egyszeri alkalommal, 10 százalékos különadó megfizetése mellett magánszemélyek és vállalkozások hazautalhatnák eddig külföldön tartott pénzüket.
Vagyonvizsgálatok és házipénztár-adó
A kormány elképzelése szerint jövőre az APEH 10.000 adózónál rendel el vagyonosodási vizsgálatot, amelynek során összevetik az adózó vagyoni helyzetét az előző években bevallott jövedelmével.
Januártól a kormány be kívánja vezetni a házipénztári adót, hogy csökkenjen a személyes jövedelem kivonásának lehetősége az adózás alól: a tervek szerint ezt az adót azoknak kell megfizetniük, akiknek a napi pénztáregyenlegük éves átlaga több mint kétszerese a készpénzes értékesítésük átlagos napi összegének. Az adó alapja a készpénzes forgalom átlagos napi értékének kétszeresét meghaladó házipénztár egyenlege, mértéke pedig a különbözet 20 százaléka. Azok, akik az adó bevezetése előtt az állományt az üzletileg indokolt szintre akarják csökkenteni, azt kedvezményes, 10 százalékos adókulcs és részletfizetés lehetősége mellett tehetik meg.
A becslések szerint a házipénztárakban ma mintegy 100 milliárd forint lehet a gazdaságilag nem indokolt összeg, ennek kedvezménnyel történő lecsökkentése 10 milliárd forintos bevételt eredményezne.
Elvárt adó a vállalkozásoktól
A társasági nyereségadó négy százalékkal 20-ra emelkedik, ezt (is) szolidaritási adónak fogják hívni. A vállalkozók a forgalom 2 százaléka után kötelesek megfizetni a nyereségadót. Az elvárt járulék a duplájára, 4 százalékról 8-ra emelkedik.