Gyurcsány emlékeztetett arra, hogy a négyféle vagyoni adóból jelenleg 80 milliárd forint bevétele van az önkormányzatoknak, terveik szerint ennek nagyságrendje nem változna, és ugyanúgy a helyhatóságok kapnák a pénzt, mint eddig. Gyurcsány Ferenc kitért arra: a gyes-t és a gyed-et nem érintik az adóátalakítások. "Érdemes lenne úgy gondolkodni: azok vállaljanak többet, akiknek nagy vagyonuk van - fogalmazott a kormányfő, de "a nagy vagyon" mértékét egyelőre nem határozta meg.
Gyurcsány Ferenc szerint a kiadáscsökkentés mértéke legfeljebb a GDP egy százaléka lehet évente, ami nagyjából 300 milliárd forintot tesz ki. Mint hangsúlyozta: szüksége van a kiadások csökkentésére, de ennél nagyobb mértéket nem bír el az ország.
Gyurcsány kitért arra, az adócsökkentés egyik forrása a kiadáscsökkentés, a másik a kedvezmények és mentességek többségének megszüntetése, a harmadik pedig bizonyos adónemek emelése. Kérdésre válaszolva kijelentette: nincs szó a minimálbér jelenlegi adózásának átalakításáról.
1000 milliárd három év alatt
"A vállalkozások terheinek 1000 milliárd forintos mérséklése nettó kiadáscsökkentés mellett három év alatt valósítható meg" - reagált a kormányfő adóátrendezési javaslataira Oszkó Péter. "Noha a GDP arányos adócentralizáció 40 százalékról 30 százalékra való csökkentése sürgető feladat, mivel az államháztartási hiány nem növelhető, ezt csak több év alatt lehet megoldani" - magyarázta a Deloitte Magyarország elnök-vezérigazgatója. Az adószakértő véleménye szerint a foglalkoztatás megőrzése majd növelése és a versenyképesség javítása csak nettó kiadáscsökkentés mellett valósítható meg, ennek mértéke az adótanácsadók által tavaly augusztusban kidolgozott javaslat szerint három év alatt 1.000-1.100 milliárd forint. (aminél sokkal keményebb javaslatok is születtek akkoriban.) A kormányfő által említett, a GDP évi egy százalékos, közel 300 milliárd forintot jelentő kiadáscsökkentés már közelít az adótanácsadók javaslatához - tette hozzá.
Szja, különadó, ingatlanadó
A személyi jövedelemadónál a minimálbér eltörlése mellett egy 20 százalékos egységes, és a 15 millió forint feletti jövedelemnél 30 százalékos kulcsot javasoltak tavaly augusztusban az adótanácsadók Az augusztusi adócsomag tartalmazta a vállalkozásokat terhelő különadó eltörlését, majd egy későbbi lépcsőben a helyi iparűzési adó megszüntetést. A kieső bevételek pótlására az adószakértők az áfa 3 százalékos emelését javasolták, ami 270 milliárd forintot hozna a költségvetésnek.
Az említetteken kívül a forrásteremtő intézkedések közé tartozott, az adójóváírás megszüntetése - ezt tényleges rászorultsági alapú szociális támogatás váltaná fel -, az értékalapú ingatlanadó bevezetése, valamint a hatósági ellenőrzések szigorítása. Az ingatlanadóból a számítások szerint, szja-ból leírható, valódi piaci értékhez igazodó, 0,5 százalékos kulcsú adó legalább 100 milliárdos bevételi többletet jelenthet a költségvetésnek.