A plenáris ülésen tartott beszédében Leonyid Rejman, a magyar-orosz gazdasági kormányközi bizottság társelnöke és Oroszország informatikai és távközlési minisztere elmondta, hogy a mostani megbeszélésekre a magyar-orosz kapcsolatokban bekövetkezett minőségi változásoknak köszönhetően kerülhetett sor.
A két ország közötti kereskedelem lendületesen növekszik, az elmúlt néhány év során a kereskedelmi forgalom Oroszország és Magyarország között megduplázódott: 2006-ban a külkereskedelmi forgalom összértéke 8,1 milliárd dollár volt, a bővülés üteme pedig elérte a 32,6 százalékot. Az előrejelzések alapján a két ország közötti forgalom idén elérheti az egykori szovjet-magyar külkereskedelmi forgalom szintjeit idéző 9 milliárd dollárt.
Olajipari együttműködés
Az orosz kőolaj- és gázexport a két ország gazdasági kapcsolataiban mindig kiemelt szerepet játszott. A MOL Nyrt. Magyarországon és Oroszországban egyaránt szorosan együttműködik orosz partnertársaságokkal. Az együttműködés többek közt olyan kiemelt projektekben nyilvánul meg, mint a dél-európai gázvezeték és az ahhoz kapcsolódó földalatti gáztározók építése. Leonyid Rejman kiemelte, hogy ezek a projektek nagyban hozzájárulnak az európai energiabiztonság erősítéséhez és az energiaellátási útvonalak diverzifikációjához. "Készek vagyunk további lépéseket is tenni, így többek között energetikai és olajtársaságok eszközcseréjére is sor kerülhet" - hangsúlyozta az orosz miniszter.
Energetika
Az orosz-magyar együttműködés az atomenergia-termelés terén is jelentős sikerekre számíthat. A partnerek előtt új lehetőségeket nyitott meg, hogy a magyar kormány - parlament által is jóváhagyott - döntése alapján a Paksi Atomerőműnél új áramtermelő egységeket állítanak üzembe, illetve a meglévőket modernizálják az atomerőmű üzemidejének meghosszabbítása és kapacitásának növelése érdekében. A magyar létesítmény berendezéseinek modernizálására, illetve a nukleáris tüzelőanyag beszállítására vonatkozó tendereken az orosz Atomsztrojexport és a TVEL már jelenleg is aktív szerepet játszik, és terveik szerint az erőmű jövőbeni modernizációjában is részt vesznek majd.
Kölcsönös befektetések
A két ország közötti befektetési kapcsolatok is lendületes fejlődnek. A közelmúltban került sor az eddigi legnagyobb magyarországi orosz befektetésre, amelynek keretében az orosz KrasAir megvásárolta a Malévet. A miniszter szerint a már eddig is gyümölcsöző kapcsolatokat a szentpétervári kormányzat és a Trigránit között kötendő 1 milliárd dolláros városfejlesztési megállapodás még tovább fogja erősíteni.
A két ország közötti együttműködés egy másik sikerterülete - amely Európa szerte fellendülést mutat - a nanotechnológia. Az orosz-magyar nanotechnológiai együttműködési program részeként 2007-ben számos tárgyalásra, konzultációra és találkozóra került sor, amelyek eredményeként júniusban Miskolcon hivatalosan is megalakult a Nanovo Kft. Az új vegyesvállalat feladatai közé tartozik a nanotechnológiai tevékenységek összehangolása és a legígéretesebb projektek kiválasztása.
A további lehetséges együttműködési területek közé tartozik a telemedicína és a járványbiztonság, az EU egész területén működő egységes járványbiztonsági rendszer fokozatos kiépítése. A felek jelenleg egy orosz-magyar együttműködési program részleteit dolgozzák ki, melynek keretében orosz mobil telemedicína-laboratóriumok és magyar oltóanyagok segítségével fertőzésfigyelő rendszerek kialakítására és üzembe helyezésére kerülne sor külföldi országokban.