Az export terén azonban egészen más országok domináltak: az első helyet Thaiföld szerezte meg, őt követte Vietnám és Új-Zéland. Thaiföld kiemelkedő, 5,38 milliárd amerikai dollár értékű gyümölcsöt exportált világszerte, amelynek jelentős része trópusi gyümölcs volt – különösen a durián. Érdekesség, hogy Kína bár hatalmas mennyiséget termel, bizonyos élelmiszerekből így is importra szorul – írja elemzésében az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány.
Fotó: Depositphotos
Mit exportáltak a legtöbbet?
A külkereskedelmi számok mellett érdemes azt is megnézni, mely gyümölcsök voltak a legjelentősebbek az export szempontjából 2023-ban. A globális piacon a trópusi gyümölcsök domináltak, mint az említett durián, valamint az ananász, az avokádó, a mangó és a füge.
Magyarországon a gyümölcstermesztés terén 2023-ban a szőlő és az alma volt a legmeghatározóbb, a betakarított terület alapján: szőlőt 57 528 hektáron, almát pedig 22 786 hektáron termesztettek. A termés mennyisége is ezt a sorrendet követte.
A magyar gyümölcsök exportja során a meggy emelkedett ki: 2023-ban 7,7 millió dollár értékben került külföldre, főként Németországba, Ausztriába, Romániába és Lengyelországba, de kisebb mennyiség eljutott Egyiptomba, Szaúd-Arábiába és Kuvaitba is.
Az import aránya szinte minden évben meghaladta az exportot a 2015 és 2023 közötti időszakban, néhány kivételtől eltekintve. Az import legnagyobb részét a citrusfélék, déli gyümölcsök, szárított gyümölcsök és magvak tették ki, amelyeket főként Spanyolországból, Hollandiából, Németországból, valamint Törökországból, Tunéziából és Iránból szállítottak a magyar piacra.