Gyorsan romlik a külső egyensúly

A GKI Rt.-nek a K&H Bank együttműködésével készült előrejelzése szerint az alig javuló világgazdasági feltételek növekvő világpolitikai feszültséggel párosulnak. A magyar gazdaság dekonjunktúrából való kilábalása lassú és bizonytalan. A külső és belső egyensúly romlik. Rendkívül gyorsan emelkedik a lakosság jövedelme és ezzel fogyasztása, az üzleti beruházások viszont stagnálnak. Az infláció eddig rendkívül kedvezően alakult, de a következő hónapokban kissé emelkedni fog.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Az Irak körüli háborús feszültség 30 dolláros világpiaci olajárhoz vezetett, ez másfélszerese az egy évvel ezelőttinek (de kisebb a két évvel korábbinál).

Az ipari termelés – bár június után júliusban is érezhetően emelkedett – még nem sokkal haladja meg a tavalyit. Az ipari export az első hét hónapban már közel 4%-kal nőtt, ezen belül azonban a kivitel nagyobbik felét adó ipari vámszabad területeken csak 1%-kal. Csaknem stagnál a belföldi ipari értékesítés is. Ugyanakkor rendkívül gyorsan, kétszámjegyű ütemben fejlődik az építőipar és a kereskedelem.

A beruházásokon belül az első félévben az építés 14%-kal nőtt, a gépberuházás viszont 2%-kal csökkent. Különösen kedvezőtlen a feldolgozóipari beruházások 8%-os mérséklődése.

A választási évet a lakossági jövedelmek rendkívül gyors emelkedése kíséri. Az első félévben a versenyszférában 14,2%-kal, a költségvetésiben 28,7%-kal emelkedtek a keresetek. A második félévben a különbség további bővülésére lehet számítani. A reálbérek átlagosan 12%-kal, a GDP növekedésének négyszeresével emelkedtek. A lakosság nettó pénzmegtakarításai viszont alig nőttek, ami a rendkívül gyors ütemben emelkedő lakás-, ingatlan- és fogyasztási hitelfelvétel következménye.

Az infláció eddig (részben a mesterségesen elhalasztott árlépések miatt) nagyon kedvezően alakult, a következő hónapokban azonban – például a dohány jövedéki adójának emelése, a dinamikusan növekvő kereslet hatására – némi emelkedés valószínű.

Az államháztartás hiánya az EU módszertanát közelítő módon számítva a GDP 6,5%-a körül lesz. A külkereskedelmi mérleg egyelőre kedvező, de a fogyasztás dinamikus emelkedése és a konjunktúra lassú javulása esetén a behozatal gyorsulása várható. A folyó fizetési mérleg romlása markáns. Júliusig a hiány mintegy 1 milliárd euróval volt nagyobb a tavalyi első hét havinál, ez nagyjából fele-fele arányban az áruforgalom illetve az idegenforgalom egyenlegromlásának következménye. Az első hét hónapban alig több mint 0,6 milliárd euró működőtőke-import mindössze egyharmadát fedezte a fizetési mérleg addigi hiányának.

Véleményvezér

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.
Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát

Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát 

Nagyot lehet külföldön nyerni, ha jól figyeljük az árakat.
A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek

A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek 

Újabb fekélyes terület az egészségügy területén.
A magyarok többsége nem bízik saját állama szavahihetőségében

A magyarok többsége nem bízik saját állama szavahihetőségében 

Szomorú társadalmi látlelet.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo