Gyógyszeripar

A magyar gyógyszergyártás kiemelkedően jelentős mind a gazdaságban, mind az egészségügyi ellátásban.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Részesedése az ipar bruttó termelési értékében 1998-ban 2,4 százalék volt. A mennyiségi mutatóknál jóval nagyobb az ágazat jelentősége minőségi értelemben, az innovációk és a szerkezeti modernizáció szempontjából. A fejlődéshez nagymértékben hozzájárult, hogy a hazai gyógyszergyártók beruházásai 1994–1998 között 81 milliárd, kutatás-fejlesztési ráfordításai 41 milliárd forintot tettek ki.

A gyógyszergyártás a hazai vegyipar szerkezetében az elmúlt években átlagosan 15-16 százalékot képviselt. Az ágazatra az erős exportorientáltság jellemző. A 80-as évek második felében termelésének 60 százalékát értékesítette külpiacokon, a 90-es években az arány 50 százalék körülire módosult, de 1998-ban már 57 százalékot ért el. A gyártók a kelet-európai régióba és a SZU utódállamaiba, valamint sok fejlődő országba késztermékeket szállítanak, míg a fejlett országok piacán nagyobb részben hatóanyag-eladásokkal vannak jelen.
A hazai piacon 1990-ben a magyar gyógyszerek ( termelői áron) részesedése 74 százalék volt. Belföldön a piaci igények jelentős növekedése mellett, az 1991-től érvényesülő importliberalizációt követően, ez a részesedés 1996-ra 44, 1997-re 43 százalékra csökkent és 1998-ban már csak 39,6 százalékos nagyságrendet mutatott.
A termelés és az értékesítés tendenciái nagyjából egybeesnek. A belföldi értékesítés 1995-1998 között tovább nőtt, ami azt jelenti, hogy a magyar gyógyszertermékek még mindig versenyképesek a piacokon. A belföldi eladásokban az értékben mért piaci részesedés csökkent a hazai termelők körében, viszont dobozszámra vetítve a hazai készítmények forgalma a meghatározó, 1998-ban 70 százalék fölötti volt.

1996-ban 22 gyógyszergyártó és mintegy 90 gyógyszer-nagykereskedő működött Magyarországon. A Gyógyszer-nagykereskedők Szövetségének adatai szerint jelenleg mintegy 80-85 termelő vállalkozás rendelkezik nagykereskedői engedéllyel is. Az elmúlt két évben lezajlott fúziók következtében a hazai piacon azonban a nagykereskedelem koncentrációja figyelhető meg.

A nagykereskedelem közel 90 százalékát öt cég bonyolítja le. Az állami tulajdonban lévő Hungaropharma Rt 34, a német érdekeltségű Phoenix, az öt megyei gyógyszer-nagykereskedelmi cégben érdekelt Arago Holding 15, a Naturland érdekeltségű Pharmafontana 14 százalékkal részesedett 1997-ben.

A piac ötödik, jelentős szereplője, 10 százalék körüli részesedéssel a Medimpex Gyógyszernagykereskedelmi Rt. A cég 1990-ig kizárólag a gyógyszerek külkereskedelmét végezte, azóta a gyógyszergyártók – élve külkereskedelmi jogukkal – döntően maguk bonyolítják exportjukat és importjukat.

Véleményvezér

Sok nagy okos már világháborút lát

Sok nagy okos már világháborút lát 

Az orosz ballisztikus rakéta bevetése egy teszt volt.
Súlyos higiéniai problémák miatt megbüntették a szekszárdi kórházat

Súlyos higiéniai problémák miatt megbüntették a szekszárdi kórházat 

A büntetés mértéke nevetséges.
Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo