Gyógyír-e a kamatemelés?

A jegybanki kamatemelés már nem lepte meg annyira a piacot, mint a június elejei sáveltolás. A forint gyengülésének megakadályozása érdekében tett intézkedéstől az MNB 250 forint/eurós árfolyamcentrumot vár, Széles Gábor, az MGYOSZ elnöke viszont az elvet vitatja: máról holnapra nem lehet jóvá tenni a múlt év második felében bekövetkezett károkat.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Azoknak lett igazuk, akik nem hittek abban, hogy nem lesz folytatása a sáveltolásnak. A jegybanki-kormányzati gazdaságpolitikai intézkedés egyrészt a piac szereplői egy részének aktív reagálását váltotta ki, másrészt várakozó álláspontra helyezkedtek sokan: vajon lesz-e újabb komolyabb – vélhetően kamatpolitikai – döntése a központi banknak.

Már a 2,26 százalékos leértékelés is okozott némi fejtörést az elemzőknek, hiszen megelőzőleg, „magától” gyengült a forint. A Fidesz-kormány időszakának pénzügyminisztere egyenesen a Medgyessy-csomag részeként könyvelte a sáveltolást. A kérdés az volt, hogy az Európai Központi Bank pár nappal későbbi kamatvágása elégséges erősítő erőként hathat-e a forintra? Egy ideig csak verbális reagálása volt a jegybanki elnöknek, a megelőzőleg már interveniálás eszközéhez is folyamodó MNB-től nem idegen gondolat, hogy kamatot emelve igyekszik erősíteni a forintot. Az ünnepek utáni első munkanapon a Monetáris Tanács azonban már lépett is: egy százalékos kamatemelés erejéig. A jegybankelnök azzal kommentálta a döntést, hogy megelőzőleg a piac körülbelül 15 forinttal jobban értékelte le a forintot, mint azt a sáveltolás tette, a kereskedők pedig „beárazták” a gyöngébb árfolyamot. A kamatintézkedéstől azt remélik tehát, hogy megnő a kereslet a forint iránt, s végső soron az árfolyammozgás centruma 250 forint/euró lesz.

A sáveltolás előtt már azt lehetett látni, hogy 3,8-3,9 százalék az elmúlt hónapok átlagos inflációja. Ez a kedvező adat késztethette a kormányzatot arra, hogy egyezséget kötve a jegybankkal, leértékeli a forintot, cserébe takarékosabb költségvetési programmal áll elő. Csakhogy a piac szereplőinek döntő többsége nem gondolta, hogy az interveniálás helyett ilyen lépésre, illetve a tárcák vonatkozásában – egy korábbi Fidesz-kormányzati megszorító programhoz hasonló – egységes, fűnyíró jellegű kiadáscsökkentésre vállalkozik. Az esztendő elején, a rendkívül erős forint időszakában sor került olyan rendhagyó gazdasági kabinet ülésre, melyen az addig ágáló munkaadói szervezetek is meghívást kaptak. Az volt a konklúzió, hogy időről időre egyeztetnek, s ha a gazdaság helyzete megkívánja, akkor akár soron kívül is tanácskoznak, előkészítenek döntéseket. A Munkaadók és Gyáriparosok Szövetségének elnöke azonban leszögezte, a május elejei takarékossági, illetve forintleértékelő intézkedéseknek nem volt olyan előzménye, hogy együttesen elemezték volna a gazdaság állapotát.

Széles Gábor fontosnak tartotta az emlékeztetést arra, hogy a múlt év végéig, ez év elejéig annyira erősödött a forint, hogy addigra már tömeges méreteket öltött a gyárbezárás, az elbocsátás. Az MGYOSZ ezért protestált akkoriban, sőt Széles Gábor a segélykiáltásnak úgy is nyomatékot adott, hogy Járai Zsigmond MNB-elnököt a lemondásra szólította fel. Szerencsére most már nem az az árfolyampolitika működik, mint az év legelején, amikor még – idézi vissza Széles Gábor – az erős forinttal törekedtek az infláció leszorítására. Mindeközben azonban nem nőtt az infláció.

Az MGYOSZ elnöke szerint azt gondolni, hogy ha most a forintot gyengítjük, máról holnapra jóvá lehet tenni a múlt év második felében bekövetkezett károkat, meggondolatlanság. A multikat sem lehet dróton rángatni, előbb azt előidézni náluk, hogy kiköltözzenek az országból, majd 6-8 hónap elteltével, amikor ők már megtelepedtek Bulgáriában, Romániában, vagy Kínában, a forint gyengítésén keresztül megpróbáljuk visszacsábítani őket. Rövid távon ez reménytelen, hosszú évek során lehet csak esély arra, hogy visszajönnek. Magyarán a gazdasági életben hat hónap, fél év alatt nagyon könnyen le lehet rombolni dolgokat, az újjáépítéshez pedig több évnyi kemény munka szükséges.

A júniusi árfolyam-intézkedést a kormány az MNB vezetésén kívül senkivel nem beszélte meg. A hivatkozási alap – utal rá Széles Gábor – nem meglepő, ilyenkor azt szokás mondani, hogy megakadályozandó a tervezett döntés kiszivárgása. A történelem fintora, hogy a kormányzat azóta azt vizsgálja, mégis hogyan juthatott ki a hír. A megelőző időszakban bevonták a munkaadókat is a gazdaságpolitikai intézkedések megvitatásába, a mostani „csomagnál” azonban nem tartottak igényt a közreműködésükre. Az MGYOSZ elnök ennél azonban lényegesebb elemnek gondolja azt, hogy a jelentős exportőr vállalatok február-márciusra beálltak egy bizonyos forintárfolyamra, megkötötték az export-garancia biztosításokat, kialakították idei üzleti terveiket. Most, hogy bekövetkezett a forint jelentős gyengülése, amit a leértékelés utáni napokban is változatlanul észlelni lehetett, jelentős problémákat jelent e cégeknek. A 250-252 forintról szóló szerződéseket a 264 forint körüli euróár miatt bontsák fel, s tevékenykedjenek tovább garanciák nélkül, vagy törődjenek bele abba, hogy rosszul járnak?

A takarékossági intézkedések hátterében egyebek között a folyó fizetési mérleg első négyhavi 1,4 milliárd eurós hiánya áll, illetve: ha folytatódik a trend, akkor az év végére meghaladja a 3 milliárdot. Hasonló probléma a komoly költségvetési hiány. A kormány a tavalyi mértéknek mintegy felével kalkulál az idén, ennek érdekében – fejtette ki Széles Gábor – valóban rövidebbre kell venni a minisztériumok takaróját. Meglehet, nem volt abban a helyzetben a kormány, hogy a fűnyíró elvhez képest más megoldást válasszon. Az MGYOSZ elnöke azzal kommentálja az intézkedést, hogy távlatilag mindenképpen stratégiára van szükség, azaz valamilyen elv szerint súlyozva alkalmazandók a megszorítások. Az államháztartás reformjának ugyanúgy folytatódnia kell, mint a tudás alapú társadalom feltételei megteremtésének.

Véleményvezér

Sok nagy okos már világháborút lát

Sok nagy okos már világháborút lát 

Az orosz ballisztikus rakéta bevetése egy teszt volt.
Súlyos higiéniai problémák miatt megbüntették a szekszárdi kórházat

Súlyos higiéniai problémák miatt megbüntették a szekszárdi kórházat 

A büntetés mértéke nevetséges.
Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo