Gyémánt és más csecsebecsék

Amit ma drágakőként nagy becsben tartunk, hajdan legfeljebb szerszámok alapanyagaként szerzett némi megbecsülést. Más anyagok pedig, amelyeknek ma nem nagy a becsülete, valamikor kincset értek. Vajon hogyan alakult ki a drágakövek “rangsora”, milyen divatot követtek a kövekkel díszített ékszerek?

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Mi a helyzet a mai drágakőpiacon? Ezekről a kérdésekről Pless István drágakőszakértővel beszélgettünk.

Réz és arany, vagy arany és réz; változhat-e a sorrend?

- A történelem folyamán már változott a drágakő és a nemesfém fogalma. A rezet például hajdanán sokkal többre becsülték, mint az aranyat, mert szerszámkészítésre alkalmasabbnak bizonyult. Az obszidián pedig, amelyet valamikor kizárólag szerszámanyagként használtak, ma drágakőnek számít.

Mikortól és hogyan kezdődött a gyémánt karrierje?

- A gyémántot keménysége miatt sokáig nem tudták csiszolni, csak hasítani. Híres volt például Mátyás király gyűrűje, amelyet egy oktaéder alakú hasított gyémánt díszített. A briliáns igazi karrierje a XVI. századtól, a csiszolás kezdetével indult el. Később, a XIX.-XX. században pedig, amikor már az iparban is felhasználták, értéke még jobban megnőtt. Míg a színes köveket a mai napig is főleg az ékszerpiac hasznosítja, addig a gyémánt túlnyomó részét az ipar dolgozza fel, és csak kisebb hányadából készül ékszer.

Minek köszönheti a gyémánt a nagy megbecsülést?

- A gyémánt minden tulajdonságában sokszorosan felülmúlja az összes többi drágakövet. Optikailag a legtökéletesebb, ugyanis a tökéletesen csiszolt briliáns a fénynek kb. 90 százalékát visszaveri. A fizikai és kémia hatásoknak nagyon jól ellenáll. Az úgynevezett MOHS keménységi skála szerint a gyémánt a legkeményebb drágakő. A sorban utána következő rubin, zafír már körülbelül 140-szer puhább nála.

A színes kövek mindvégig háttérbe szorultak az ékszerpiacon a gyémánt mögött?

- A színes kövekkel, fémekkel egyéni stílust, sokszor talán meghökkentő színhatásokat sikerült elérni. A szecesszió korában például az ékszerművesség igencsak kedvelte a színes fémeket és köveket. Ekkor a gyémánt jelentősége kissé háttérbe szorult. Az art deco korszakra, a 20-as évektől szintén jellemző a színek kavalkádja. Szívesen kombinálták a rubint a smaragddal, briliánssal, sőt ónixszal is. Ezen ékszerek harmóniáját elsősorban a forma, és nem annyira a színvilág adja. Az ékszeraukciók tapasztalata szerint, e két stílusban megmunkált ékszerek - talán éppen egyediségük okán - a legkeresettebbek, igaz, csak azok a darabok, amelyeket mind a mai napig viselni lehet.

Mi határozza meg egy drágakő értékét?

- Mint minden egyéb árunak, a drágakőnek is a piac határozza meg az árát. Az ékszereknél fontos a kincsképző szerep is, illetve rövid távon a divat befolyásolja legerősebben az árakat. A drágaköveket négy jellemző adat: a csiszolás, a méret, a súly és a szín alapján lehet értékelni. Ezen tulajdonságok eldöntése a gyémánt esetében a legkönnyebb. A színes kövek osztályozása - már csak a sokféle színárnyalat miatt is - már jóval nehezebb.

A csiszolás mennyiben befolyásolja a drágakő értékét?

- A legértékesebb 100 százalékos köveket a kereskedelemben az úgynevezett modern csiszolási kategóriába sorolják. Ezek a legtökéletesebbek, és értéküket szépségükön kívül a csiszolás közben keletkező nagy mértékű veszteség is erőteljesen befolyásolja. A tökéletlenebbül csiszolt, valamint a “régi csiszolású” kategóriába sorolt kövek jóval olcsóbbak, mint a modernek. Az 1 karátos, vagyis 0.2 grammos modern csiszolású, közepes tisztaságú, árnyalt fehér színű briliánskő árának a rosszul csiszolt, régi briliánskő “csak” felét éri.

Az Antwerpenben működő gyémánttőzsde ármozgásai hatnak-e, befolyásolják-e az itthoni árakat?

- A kereslethez viszonyítva jelenleg nagyon magasak a belföldi briliánsárak. Az ékszerkereskedelemmel foglalkozó cégek kénytelenek áraikból engedményt adni. Ilyen feltételek mellett a gyémánttőzsde árai nem befolyásolják az itthoni árakat.

A gyémánton kívül melyek a keresett drágakövek?

- Legkedveltebbek a smaragd, a zafír és a rubin. A XX. század találmánya a laboratóriumi körülmények között előállított úgynevezett műtermék. Ez nem mása egyetlen drágakőnek sem, hiszen egy teljesen új, laboratóriumban előállított, szintetikus kő. Ezek közül a jól sikerült gyémántutánzat: a circonia a legismertebb. Ára töredéke a valódi briliánsénak, kinézetre pedig meghökkentően “valódi”. Divatosak még a zodiákus övhöz tartozó drágakövek is, valamint a pecsétgyűrűk, amelyekbe ónix, karneol, ametiszt, achát vagy kalcedon van foglalva.

Milyen drágaköveket érdemes befektetési szándékkal vásárolni?

- Kizárólag befektetési céllal inkább egy nagy, modern csiszolású követ, semmint több kisebbet érdemes venni és a páncélszekrénybe őrizgetni. Amennyiben azonban a befektető esetleg viselné is a szép és értékes ékszereket, úgy megéri végigülni néhány árverést, mert kis szerencsével régi csiszolású, de ma is divatos, hordható, különlegesen szép gyémánt ékszerhez juthat.

Makay Erika

Véleményvezér

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.
Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát

Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát 

Nagyot lehet külföldön nyerni, ha jól figyeljük az árakat.
A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek

A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek 

Újabb fekélyes terület az egészségügy területén.
A magyarok többsége nem bízik saját állama szavahihetőségében

A magyarok többsége nem bízik saját állama szavahihetőségében 

Szomorú társadalmi látlelet.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo