A mezőgazdasági és földművelésügyi miniszter Pécsett, egy az agrárjoganyag egyszerűsítése témában rendezett fórumot megelőzően újságíróknak elmondta: ennek feltétele, hogy az időjárás "ne legyen kegyetlen hozzánk", a fagy és az aszály ne támadjon egyszerre.
Az ágazatban dolgozók jövedelemszintjével, a sertéstartókat kivéve, "nincs nagy baj", mert az áremelések korrigálták a terméskiesést. A tavalyi eredményekkel kapcsolatban még nincsenek pontos adatok, de az biztos, hogy valamivel elmaradt a 2006. évitől, amikor a kibocsátás 1600 milliárd, az eredmény pedig a magángazdaságokkal együtt 140 milliárd forint volt. A cél az, hogy 2008-ban visszaálljunk a két évvel ezelőtti szintre, sőt, ha lehet, meghaladjuk azt - fogalmazott.
Szélsőséges körülmények
Gráf József egy korábbi nyilatkozatában elmondta, hogy 2007-ben igen szélsőségesek voltak a gazdálkodás körülményei. Ennek következtében a terméseredmények lényegesen kisebbek lettek a tavalyiaknál, a teljes gabonatermés tavaly nem érte el a 10 millió tonnát. Közepes termésátlagú években a gabonatermés általában 14 millió tonna körül alakul.
A rossz termés miatt csaknem 100 százalékkal emelkedtek a takarmányárak, ami nagyon megdrágította az állattartást. Az állattenyésztés költségeinek emelkedése pedig ugyanúgy, mint a megdrágult gabona, végső soron kihatott az élelmiszerek árára. A szaktárca vezetője pénteken az ágazat idei legfontosabb teendői között az egyszerűsített kifizetési rendszerre való áttérést, az export növelését és a sertéságazat rendbetételét említette.
Megfelelni az uniós elvárásoknak
A sertéságazatban az elmúlt időszakban kilenc, jövedelembiztonságot növelő intézkedést hoztak, de emellett szükség van a telepi rekonstrukciók megkezdésére is. Három év van arra, hogy Magyarországon ne csak a sertés-, de a szarvasmarha- és csirketartók is megfeleljenek az európai uniós elvárásoknak. Gráf József a cukorrépa termeléssel kapcsolatban reményét fejezte ki, hogy sem a termelés, sem a feldolgozás nem szűnik meg Magyarországon.
Hangsúlyozta: a tárgyalások még folynak. Bár két gyár bezárása napirenden van, bízik benne, hogy a másik kettő még üzemelni fog. A vita a termelői árról folyik a feldolgozók és a termelők között, így a szaktárca annyit tehet, hogy közvetít a felek között.