A brüsszeli végrehajtó EU-testület hétfőn tette közzé statisztikáját, amely szerint a 25 tagország tavaly összesen 64 milliárd eurót költött állami támogatásra, ez az uniós GDP 0,59 százalékának felel meg. Az előző évihez képest ez alig egymilliárd eurós csökkenés, ami Brüsszel szerint csak mérsékelt reakciónak minősíthető. 2004-ben a támogatások összege még 65 milliárd euró volt, - az akkori uniós GDP 0,61 százaléka.
Jobb hatékonyságot mutat viszont a másik törekvés, a közös uniós célok segítését szolgáló támogatások előnyben részesítése: a dotációk 90 százaléka immár ilyennek számít. A nemzeti összjövedelemhez képest 1,83 százalékkal Magyarország a legbőkezűbb támogatók közé tartozik: csupán Málta (3,16) előzi meg ilyen tekintetben, miközben a tagországok túlnyomó része egy százalék alatt marad. Magyarországon az összes támogatás mértéke 1,6 milliárd euró volt tavaly a brüsszeli statisztika szerint (a vasútnak nyújtott segítség nem szerepel az összesítésben). Az 1 százalékon felül támogatók közül Finnország 1,75 százalékot, Ciprus 1,43 százalékot, Svédország 1,08 százalékot fizetett ki.
A legnagyobb abszolút összeget Németország fizette ki állami támogatás formájában, 20 milliárd eurót. A második helyen Franciaország áll 10 milliárddal, majd Olaszország következik 6 milliárddal, Nagy-Britannia 5 milliárddal, Spanyolország pedig 4 milliárddal. Ausztria tavaly 1,4 milliárd eurót fordított állami támogatásra, GDP-jének mindössze 0,56 százalékát.