Göncz Kinga hangoztatta, hogy az államközi kapcsolatoknak fontos szerepük van az üzleti élet alakulásában is. Merényi Miklós, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) külgazdasági szakállamtitkára hangsúlyozta, hogy a tárca elsősorban a külföldi tőke Magyarországra vonzását, a magyar vállalatok külföldi tőkebefektetését, a kereskedelmi kapcsolatok javítását tűzi ki célul. A mostani találkozó fórumot teremtett arra, hogy a közös teendőkről egyeztessenek az üzleti élet és az államigazgatás szereplőivel.
Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója a válallatok lehetőségeit meghatározza, hogy milyen diplomáciai mozgások kísérik illetve előzik meg azokat a vállalatközi együttműködéseket, amelyekből később konkrét üzletek születnek. Hernádi Zsolt szerint kívánatos, hogy a magyar diplomácia ott legyen azokban az országokban, ahol magyar érdekeltségek vannak, és ne engedje meg, hogy a magyar székhelyű vállalatokat diszkrimináció érje.
Balkán, Németország, Ausztria
A Mol elnök-vezérigazgatója emlékeztetett arra, hogy a magyar GDP-ben egyre nagyobb hányad származik külföldi tevékenységből, Magyarországnak nyitott gazdasága van, hagyományosan kiemelt terület az export-import, de ma már a közép-európai térség legnagyobb tőkeexportőre is. Kérdésre válaszolva Merényi Miklós elmondta, meg kell vizsgálni minden egyes relációt, hogy hol érdemes a magyar gazdaságdiplomáciai jelenlétet növelni. Várhatóan erősíteni kell a Balkánon, Németországban, Ausztriában. Némelyik FÁK-országban a jelenlétet kell megteremteni, illetve tanulmányozzák egyes orosz kormányzóságokban az irodanyitási lehetőséget. Elképzelhető jutalékrendszerű szerződések kötése is a magyar gazdasági érdekek képviseletére.
Merényi Miklós elmondta, hogy az ITDH helyzetbe hozására januárban tesz le javaslatot a miniszternek. A külgazdasági képviseleti rendszert folyamatosan figyelemmel kísérik, ahol a reláció nem igazolta a reményeket, áttérnek alacsonyabb rendű képviseletre. Kérdésre válaszolva Göncz Kinga elmondta, hogy a megbeszélésen megvitatták, hogy miként tudnának a magyar cégek jobban bekapcsolódni a nemzetközi segélyprogramokba.