Hét százalék fölött stabilizálódott a munkanélküliség, de a foglalkoztatottság is bővülésnek indult, és a nettó reálkeresetek 6,8%-kal emelkedtek az év első kilenc hónapjában - olvasható a gazdasági tárca aktuális elemzésében.
Negyedéves elemzést tett közzé a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium. Ebben a december 9-ig megjelent makrogazdasági adatok alapján mutatja be a magyar gazdaság helyzetét és kilátásait. A lényeg: a magyar gazdaságot idén is 4% fölötti, export és beruházások által vezérelt növekedés jellemzi, amely az Európai Unió régi tagállamainak átlagát több mint 2,5 százalékponttal haladja meg.
Az elemzés megállapítja, hogy a visszafogott első félév után a harmadik negyedévben javult a globális konjunktúra, és végre megtorpanni látszik a világpiaci kőolajárak emelkedése is. A harmadik negyedévben 4,5%-kal bővült a magyar gazdaság, elsősorban az export két számjegyű, illetve a beruházások 8,7%-os növekedésének köszönhetően. Az ipar a harmadik negyedévben is dinamikusan (9%-kal) bővült, az építőipar pedig szárnyalt (24%-os növekedés a harmadik negyedévben), miközben a szolgáltató ágazatok növekedése elmarad a GDP átlagától. A 7% fölött stabilizálódott a munkanélküliség, de a foglalkoztatottság is bővülésnek indult, és a nettó reálkeresetek 6,8%-kal emelkedtek az év első kilenc hónapjában. A harmadik negyedévben is két számjegyű ütemben bővült az export, és az első tíz havi külkereskedelmi deficit több mint 1,1 milliárd eurós csökkenést jelent az előző évhez viszonyítva. A rendelkezésre álló első félévi adatok szerint a folyó fizetési mérleg hiánya is csökkenést mutat, miközben működőtőke-beáramlás rekordszintet (2,4 milliárd euró) ért el az év első felében. Az infláció októberben újabb mélypontra esett, és a hazai részvényárfolyamok - az erőteljes októberi korrekció ellenére - közel másfélszeres emelkedést mutatnak év elejéhez képest; az állampapír-piaci hozamok ugyanakkor újra növekedésnek indultak az őszi hónapokban.