GDP-adatok: tartja a tempót a gazdaság

A magyar GDP 4,6 százalékkal növekedett 2018 második negyedévében a tavalyi év azonos időszakához képest, jelentősen felülmúlva a 4,1 százalékos piaci várakozást.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Az adatközlést nagy bizonytalanság övezte, tekintettel arra, hogy az előzetes várakozások széles sávban (3,6-4,8 százalék) ingadoztak. A második negyedéves dinamika ezzel további gyorsulást mutat az első negyedéves 4,2 százalékos bővüléshez képest is, amire csak kevesen számítottak.

Virovácz Péter, az ING elemzője szerint a meglepetést elsősorban a vártnál jobban bővülő mezőgazdaság okozhatta, valamint az ipar hozzáadott értéke is jobban nőhetett, mint azt a termelési adatok sugallták. Ez utóbbira magyarázatot szolgáltathat a jelentős bérnövekedés, ami a kibocsátást nem, de az azon belüli hozzáadott-érték arányt növeli. Felhasználási oldalon a legnagyobb hozzájáruló a fogyasztás lehetett, melyet a továbbra is erős bérkiáramlás és magas fogyasztási hajlandóság hajt, de vélhetően a nettó export is pozitív meglepetéssel rukkolhatott elő.

Kép: Pixabay

Az ING várakozásai szerint – ahogyan azt a negyedév/negyedév adatok is már jelzik –, a növekedési dinamika lemorzsolódása folytatódhat a következő negyedévekben is, persze a mai adatok fényében inkább pozitív meglepetésekre készülhetünk. Összességében közel kerültünk ahhoz, hogy megvalósuljon a kormányzat által várt 4,3 százalékos gazdasági növekedés 2018 egészében, amit a jelenlegi adatok fényében mi is reálisnak tartunk.

GKI: itt a csúcs a magyar gazdaságban
A magyar gazdaság 2017 utolsó és 2018 első negyedévében egyaránt 4,4%-kal bővült. Ennél gyorsabb növekedésre az elmúlt bő egy évtizedben csak egyetlen egyszer volt példa. Ezzel, a régióban negyedik-ötödik legmagasabb ütemmel Magyarország feltehetőleg mostani konjunktúraciklusa csúcspontjára jutott.
Kilengések

Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője szerint bár a nyers adatok némi gyorsulást mutatnak, ebben szerepet játszik a bázishatás is. A múlt év második negyedévében 3,3 százalékra lassult a nyers adatok szerinti növekedés az első negyedévben elért 4,3 százalékkal szemben, vagyis egy évvel ezelőtt jelentős lassulás ment végbe.

A szakember arra is rámutatott, hogy a legfrissebb korrigált adatok szerint minimális lassulás látható. A naptárhatással tisztított adatok szerint ugyanis az első negyedéves 4,8 százalékos növekedés után a másodikban 4,4 százalékkal bővült a GDP. A szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott számok szerint pedig 4,7 százalékról 4,4 százalékra csökkent a növekedési tempó.

Az is a lassulást mutatja, hogy negyedéves összevetésben az idei év első három hónapjában még 1,2 százalékos volt a többlet, míg a második negyedévben 0,9 százalékos pluszt ért el a gazdaság. „A korrigált adatokból gyorsulás nem látható, inkább azt lehet mondani, hogy tartja a tempót a magyar gazdaság” – fogalmazott a szakember.

A gazdaság motorjai

Németh Dávid azt is elmondta, mivel első becslésről van szó, ezért a pontos részletek nem ismertek. „Az látszik az eddig megjelent adatokból, hogy a termelési oldalon a piaci alapú szolgáltatások jelentősen segítették a bővülést, ahogy az építőipar is hozzájárult a növekedéshez. Az ipar viszont mérsékelt teljesítményt mutatott. A felhasználási oldalon a lakossági fogyasztás és a beruházások húzták a GDP-t a második negyedévben, a külkereskedelem viszont valószínűleg visszafogta a növekedést.”

Az elemző felhívta a figyelmet arra, hogy a 4 százalék feletti növekedés kedvező, de látni kell, a gazdasági növekedés elsősorban az uniós forrásoknak köszönhetően került 4 százalék fölé. A magyar gazdaság potenciális növekedési szintje jóval mérsékeltebb, körülbelül 2,5 százalék körüli.

A K&H szakembere úgy véli, hogy a jelenlegi kilátások alapján az idén 4,2 százalék körüli növekedésre lehet számítani, jövőre viszont lassulhat a gazdaság, 3,3 százalékos többlettel lehet számolni.

Bemutatjuk a Piac & Profit Online Akadémia kurzusvezetőit!
Új szolgáltatással jelentkezik a Piac & Profit a hazai kkv-döntéshozók üzleti tudásának gyarapítása érdekében. Piac & Profit Online Akadémiát indítottunk a Piac & Profit Konferenciák legsikeresebb, legjobb előadói kurzusvezetői közreműködésével. Az online képzések egyre népszerűbbek, sokak számára elérhetőbbek. A konferenciákon felhalmozott tudásokat ajánljuk a kkv-döntéshozóknak és az adott szakma jövőjét előre megismerni akaróknak.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo