Gázos verseny

Az új, tervezett szabályozás révén a jelenlegi 5-10 százalékos aránnyal szemben automatikusan kétharmadosra nőne a verseny a gázpiacon, megszűnne a jelenleg teljes körűen szabályozott közüzemi tevékenység, s a most közüzemi szolgáltatóként működő cégek szabad piaci kereskedőkké válnának.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Magyar Energiahivatal (MEH) által közzétett javaslat szerint kezdetben a mostani közüzemi szolgáltatók, azaz részben a leendő gázkereskedelmi engedélyes cégek ellátási kötelezettséggel rendelkező, úgynevezett egyetemes szolgáltatókká válnának, míg később ez a kötelezettség megszűnne, de pályázhatnának erre a szerepre. Ez az egyetemes szolgáltatás, hasonlóan a távközlési piacon működőhöz, a hatóság által előírt és elvárt garantált minőségű szolgáltatás lesz.

Az egyetemes szolgáltatást csak a háztartási és a kisipari fogyasztók vehetnék igénybe, de gázt, saját döntésük alapján   vásárolhatnának a versenypiacon is. Az egyetemes szolgáltatók már nem hatósági áron szolgáltatnának, csupán egy, a versenypiacin alapuló kontrollált díjat kellene alkalmazniuk. Ez a díj azonban a tervezet szerint semmiképpen sem okozhatna az adott társaságnak veszteséget.

Az egyetemes szolgáltatást igénybe vevők csoportján belül csak a szociálisan rászorulók kapnának államilag támogatott kedvezményes tarifán alapuló gázt. A tervezet szerint hivatal a Gazdasági Versenyhivatallal együtt kijelöli a jelentős piaci erejű szolgáltatatókat, amelyekre egy speciális preventív szabályozást alkalmaznának azért, hogy ne élhessenek vissza gazdasági erőfölényükkel. Így például ellenőrzik áraikat, s kötelezően részt kellene venniük az egyetemes szolgáltatásban.

Korrekt helyzet

Az új szabályozással megszűnne több fogalom, besorolás, szervezet és tevékenység is, így például a gázrendszer-irányítás. Ezt a szerepet, azaz gázrendszer egyensúlyának fenntartását a gázszállítói engedélyt kapott társaságok látnák el, amelyek a rendszerben lévő gázfelesleggel egy úgynevezett likvid piacot is működtetnének. Így gyakorlatilag minden szállító egyben a saját rendszerirányítójává is válna. Az új szabályozás korrekt piaci versenyt teremt úgy, hogy ellenőrzi a jelentős piaci erejű fogyasztókat és védi a  kicsiket. A leendő szabályozás figyelembe veszi és eleget tesz az uniós elveknek is, valamint teljesíti a környezetvédelmi előírásokat.

A tervezet szakmai vitája a következő hónapokban várható, ám szakértők szerint az új gáztörvény csak a jövő év közepére születik meg. Az uniós elvárások szerint a magyar áram- és gázpiacot a jövő év közepén kell szabaddá tenni.

Véleményvezér

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo