Gazdaságilag teljesen érthetetlen miért támadta meg Ukrajnát Putyin

A Krím-félsziget 2014-es elfoglalása is már nagyon sokba került Oroszországnak annak ellenére, hogy a nyugati szankciók akkor rendkívül korlátozottak maradtak. Most viszont sokkal nagyobb a baj.

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

2013-ban soha nem látott magasságot ért el az orosz GDP, majd 2,3 billió dollárral. Talán ez lehetett az oka annak, hogy Putyin úgy érezte bármit megtehet és elfoglalta a Krím-félszigetet.

Voltak azonban intőjelek, amire felfigyelhetett volna. Ha más nem az exportbevételek rendkívüli egyoldalúsága. 2013-ban Moszkva exportból származó bevételei 70 százalékban a kőolaj- és földgáz értékesítésre épültek. A Krím-félsziget 2014-es tavaszi elfoglalását követőn pénzügyi válság tört ki Oroszországban, aminek 3 fő oka volt. Az olaj világpiaci árának fokozatos és tartós csökkenése, a nyugati gazdasági szankciók, valamint az orosz gazdaság növekedésének fokozatos lassulása. Az orosz GDP 2016-ra 1,4 billió dollár környékére csökkent, körülbelül 7 évvel visszaforgatva az idő kerekét. Innen indult el egy lassú visszakapaszkodás, amelyet a világjárvány ismét megtört. 2021-ben végre újra elindult az orosz gazdaság, tavaly 4,5 százalékos volt a GDP növekedés, elérte az 1,7 billió dollárt, elsősorban a magas gáz és olajárak miatt. (2020-ban még csak 1,48 billió dollár volt az orosz GDP.) 2022-re is nagyon jók voltak az előrejelzések. Ekkor döntött úgy Putyin, hogy megtámadja Ukrajnát, aminek hiteles okát mindmáig nem lehet tudni. A felsorolt indokok folyamatosan változtak, vagy hiteltelenedtek el. A gazdasági bajok pedig csőstül jönnek.

Szergej Gurijev közgazdász, az orosz kormány volt gazdasági tanácsadója szerint a gazdaság akár 20-30 évet mehet vissza az időben. A legfontosabb probléma, hogy bár az olajár az egekben Moszkva mégis értékesítési nehézségekkel küzd. Tárolói tele vannak, mert minden szabadpiaci vevőjük igyekszik mástól vásárolni. A napokban ezért komoly árengedményeket kellett tenniük a potenciális vásárlóknak, a világpiaci ár 105-110 dolláros hordónkénti árából 25-30 dollár diszkontot kaptak például nagy indiai vásárlók – írja novekedes.hu. A háború költségeit eközben napi 170 milliárd forintra becsülik. Zelenszkij ukrán elnöknek tehát valószínűleg minderről pontos információi vannak, ezért nem véletlenül kéri folyamatosan a szankciós politika szigorítását. A rubel árfolyamát Moszkva csak úgy tudta a gödörből kihúzni, hogy a jegybank már a háború kitörése után 20 százalékra emelte fel az alapkamat szintjét.

Az infláció azonban így is 25 százalék körül mozog. A nagy hitelminősítők mindegyike 10-20 százalékos recessziót jósol 2022-re a várt 4-5 százalékos növekedés helyett. Mindemellett előre nem látható nagyságú, hosszútávú gond a nyugati technológiatranszfer teljes leállása. Elemzők szerint Oroszország e tekintetben nem versenyképes, import nélkül csúcstechnikát gyártó cégeik is nemsokára piacképtelenek lesznek. A már idézett Szergej Gurijev keményen fogalmaz, de lehet igaza lesz.

Putyinnak sikerült romba döntenie az orosz gazdaságot néhány hét alatt.
Jelenleg az a helyzet, hogy naponta jelentik be világcégek és országok, mivel nyírbálják meg éppen gazdasági kapcsolataikat Oroszországgal. Az ukrán háború következtében a világgazdaságban versenyfutás kezdődött az idővel, amelyen emberi életek múlnak mindkét oldalon, egzisztenciálisan és a szó szoros értelemben is.

Véleményvezér

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata 

Orbán Viktor egyre nagyobbakat lódít egyre kevesebb sikerrel.
Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen

Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen 

Az ügyészség döntött Orbán Viktor feljelentése ügyében.
Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta

Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta 

Az új pápa előbb fogadta az ukrán elnököt, mint Orbán Viktort.
Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz

Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz 

Milliárdosok aggódhatnak egy kormányváltás esetén.
A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben

A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben 

A budapesti főpolgármester megdicsőült Strasbourgban.
A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte

A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte 

Első helyen az ipari termelői árak drágulásában.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo