Gázár: kétségek közt a kormány

A kormánynak "erős kétségei vannak", hogy szükség van-e a január 1-jei gázáremelésre, ezért a Közlekedési, Hírközlési és Energiaügyi Minisztérium várhatóan elutasítja majd a Magyar Energia Hivatal erre vonatkozó javaslatát - értesült kormányzati forrásból az MTI hétfőn.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Népszava hétfői számában írt arról, hogy szakmai előrejelzések szerint a januári gázár tarifakorrekció mértéke 5-10 százalék közötti lehet. A lap emlékeztetett arra, hogy Magyarországon a kőolajárak kilenc hónap késessel követik a földgáz importárát, így a változás a tarifákban is később jelenik meg. A szabályok szerint a Magyar Energia Hivatal negyedévente tesz javaslatot a tarifakorrekcióra a gazdasági tárca vezetőjének, ez a napokban történik meg.

A múlt héten Budapesten tárgyaltak az E.ON Ruhrgas vezetői. A tárgyalások után a kormányszóvivő nem árult el részleteket, de az MTI információi szerint a társaság követeléséről nem született megegyezés. A kormány elismeri, hogy jogos az E.ON felvetése a fogyasztók tartozásáról, amely a korrekciós "IK" tényező eltörléséből származik, de annak mértékét vitatja - értesült az MTI hétfőn.

Szeptemberben a földgázárakkal kapcsolatos miniszteri rendelet módosításával eltörölték azt a korrekciós, "IK" tényezőt, amely kisimította a negyedévek közötti importár- és deviza árfolyam-ingadozásokat. A földgáz ára ugyanis nem az adott negyedévi olajárhoz igazodik, hanem később kerül be az árba. Ezt a veszteséget halmozó "IK" tényezőt a közüzemi nagykereskedő, jelenleg az E.ON Trade Zrt. kamatmentes hitelként finanszírozza.

Kutas István, az E.ON Földgáz Trade kommunikációs vezetője korábban az MTI kérdésére magyarázatként elmondta, hogy amikor 2006-ban az E.ON Ruhrgas a Moltól megvásárolta a gázüzletágat, 100 milliárd forint feletti ilyen "követelést" is átvett. Ezt a 2005-2006-os évekből fennmaradt összeget ugyan az árba beépítve már 2007 végéig visszakapta a cég, de 2007-2008-ban a szükségesnél alacsonyabb áremelések miatt újabb 30 milliárd forint nagyságrendű veszteség keletkezett.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo