Fürdünk?

Létezik egy termálvízre építő nemzeti fejlesztési vízió. Van-e valóságalapja? Lehet-e a turizmus fellendítését termálvizeinkre alapozni, érdemes-e még ezen a területen beruházni? Megvalósíthatók-e vízióink a második nemzeti fejlesztési terv keretében? A geotermikus energiahasznosításban számíthatunk-e az állam koncepciózus támogatására? Fontos és érdekes kérdések, vajon vannak-e rájuk kiforrott válaszok?

A turizmus mint a régiók felzárkóztatásának, versenyképességünk megőrzésének egyik eszköze kiemelten szerepel a 2013-ig szóló második nemzeti fejlesztési terv ben, és ezen belül is külön hangsúlyt kap az egészségturizmus mint az emberek életminőség-javításának tényezője. A termálvízkincs biztos alapot jelent az egészségturizmus fejlesztéséhez, ráadásul az Intelligens energia című európai uniós programnak is fontos eleme. Brüsszelben már döntés született, hogy az alternatív energiaforrások hasznosítását támogató program a 2007-2013-as időszakban is folytatódik.

Termálvízre alapozott nemzeti ipar

- Magyarországon a termálvízkincsünkre alapozva olyan interszektorális és egymásra épülő és egymással összekapcsolódó kutatási, fejlesztési és termék-előállítási stratégiát kidolgozhatnánk ki és valósíthatnánk meg, amely nem csupán a versenyképességünknek, hanem az ország egyedi arcának a megőrzését is segítené a globalizálódó világban - véli dr. Ruszinkó Ádám egészségturisztikai szakértő. - Khuty Antallal, az e-Group vezérigazgatójával közösen kidolgozott projektünk, "

A termálvízre alapozott nemzeti ipar" ma már nem csupán víziónak tűnik, hiszen a Nemzeti Fejlesztési Hivatal megbízásából, a COVI szaktanácsadó cég koordinálásával elkészült geotermálprogram több fejezetben is "visszaköszön" a második nemzeti fejlesztési tervben. Ez a termálvíz-hasznosítás három, alapvető lépését fogja át: az energetikai, a turisztikai és a mezőgazdasági felhasználást.

A projektben azonban ennél jóval több reális lehetőségre is rámutatnak a szerzők. Szervesen kapcsolódik termálvízkincsünkhöz például az ásványvíztermelés és -palackozás, de idetartozik a gyógyvízkezeléssel összefüggő technológiákat létrehozó szakterületek fejlesztése, a gyógyvíz alapú gyógyászati és wellnesstermékek előállítása, új eljárások fejlesztése, az erre épülő háttéripar élénkítése is.

Különösen, hogy az egészségtudatos életszemlélet terjedése és a természetes gyógymódok iránti érdeklődés növekedése hosszú távra szóló trend a világban. Éppen ezért a hazai gyógyszeripar erőteljesebben ráállhatna a mozgásszervi, légzőszervi és érrendszeri betegségek kutatására és gyógyszerei fejlesztésére, s persze sokkal nagyobb figyelmet kellene szentelni a gyógynövénytermesztésre is.

Több szektor is érint

A termálvíz három alapvető hasznosítása olyan iparágak specializációját is magával hozhatja, mint az építőipar - a fürdők, a gyógy- és wellness-szállodák építése speciális szakértelmet kíván a tervezéstől a kivitelezésig -, az uszodatechnikával foglalkozó, valamint a geotermikus energia hasznosításához szükséges gépeket, berendezéseket gyártó cégek, de akár a textilipar egy - frottírtermékek, fürdőruhák stb. gyártásával foglalkozó - része. Mindezekkel nemcsak a hazai, hanem a nemzetközi piacon is meg lehetne jelenni.

- Kiemelt szektornak tartjuk például az informatikát - mondja az egészségturisztikai szakértő. - Az országos, rendszerbe kapcsolt reumatológiai adatbázis létrehozásától a szállodák, fürdők speciális beléptető- és egyéb informatikai rendszerein, valamint a gyógyvizek hatásáról, a gyógyfürdők és szállodák szolgáltatásairól az orvosoknak információt nyújtó adatbázison át a kapcsolódó termékek és szolgáltatások internetes értékesítésének kialakításáig számos területen lehetséges és szükséges a fejlesztés. Biztató, hogy az információs társadalom kiteljesítése abszolút prioritásként szerepel a második nemzeti fejlesztési tervben is.

Fontos terület az oktatás is. Az egészségturizmus-szakirányok, a geotermikus energia hasznosítására vonatkozó képzés, a balneológus-, a fizioterápiás szakorvosképzés beindításának nem csak a hazai szakember-utánpótlás miatt van jelentősége, hiszen bizonyára külföldi hallgatók is jelentős számban vonzónak találnák.

A szakember szerint a kutatási-fejlesztési programokban is szükség van a specializációra. A balneológiai - vagyis a gyógyvizek hatásával és alkalmazásával foglalkozó -, a gyógyszeripari, a geotermikus, a környezetvédelmi kutatások mellett az orvosi műszerek fejlesztésének és a munkaerő-piaci, szociológiai felméréseknek is kapcsolódniuk kellene ehhez a projekthez.

Fejlődő ágazat fehér foltokkal

#page#

- Az egészségturizmus eddigi adatai egyértelműen bizonyítják ennek az üzletágnak a hazai turizmusban betöltött jelentőségét - mondja dr. Gellai Imre, aki a szaktárca megbízásából 2002 óta rendszeresen készít összehasonlító elemzéseket az ágazat hatékonyságáról és jövedelmezőségéről. Legfrissebb, 2006 márciusában készült tanulmányában a 2001 és 2005 közötti időszakban vizsgálja a hazai egészségturizmus alakulását a gyógy- és wellness-szállodák kapacitása és vendégforgalma alapján.

Az egészségturizmusnak az ország nemzetközi vonzerejében betöltött általános szerepe mellett rendkívül fontos a belföldi turizmusra gyakorolt hatása, illetve az, hogy egész éves keresletet tud indukálni - hangsúlyozza a tanulmányban is a szakember. Társadalmi szempontból lényeges az is, hogy ezeknek a szállodáknak a szolgáltatásait több generáció együtt, egy időben tudja igénybe venni.

A Széchenyi-tervhez kapcsolódóan számos fürdő technikailag, technológiailag megújult, és új - általában már komplex szolgáltatásokat nyújtó, élményelemeket is tartalmazó - fürdők is épültek. A műemlék fürdők felújítására kiírt pályázat történelmi, kulturális értékeink megőrzésének, a turizmusba való bekapcsolásának fontos állomása. Ám a fürdőkultúra és az egészségturizmus fejlődésében még számos kiaknázatlan lehetőség van, a fejlesztésekre elsősorban az önkormányzatok és a vállalkozói szféra bekapcsolásával kerülhet sor.

Az adatok azt mutatják, hogy számos fürdőhelyen a látogatóturizmus dominál. Ennek legfőbb oka egyrészt a megfelelő szálláskapacitások, másrészt a fürdőzés melletti egyéb kulturális programok és szórakozási, sportolási lehetőségek hiánya. Ez utóbbiakból még ott is kevés van, hívja fel a figyelmet a hiányosságokra dr. Gellai Imre, ahol egyébként megfelelő szálláslehetőségeket találnak a vendégek, sőt a nemzetközi, illetve országos hírű településeken is hiányzik a komplex fürdőhelyi településfejlesztés. A regionális területfejlesztési programokban kiemelt feladat gyógyparkok, sétálóövezetek, kereskedelmi sétálóutcák kialakítása. A szakértő itt hangsúlyozza: az infrastruktúra-fejlesztés az önkormányzatokra hárul, ám annak vállalkozásélénkítő hatása, s így jövedelmezősége vitathatatlan számukra.

Geotermikus energia kérdőjelekkel

A Magyar Geotermális Egyesület elnöke Szita Gábor állítja: valójában nincs hiteles adat, hogy mekkora termálvízkincs van Magyarország földjében. Nemcsak azért, mert a kötelezettség ellenére hiányos az adatszolgáltatás, hanem azért is, mert nincs hiteles felmérés arról sem, hogy az ismert forrásokon kívül hol és mennyi termálvíz lehet még feltáratlanul.

A termálvíz energetikai hasznosításában ugyan már vannak kezdeti, eredményes próbálkozások, de még számos akadályt kell leküzdeni - mondja a szakmai érdek-képviseleti szervezet vezetője. Igaz, mostanra sikerült elérni, hogy megváltoztassák azt a három évvel ezelőtti kormányrendeletet, amely súlyos szennyvízbírságot vetett ki az energetikai felhasználókra, így a kibocsátások után ma már egyedi határértéket kérhetnek a helyi környezetvédelmi felügyelőségektől.

Azonban további kutatásokra van szükség, hogy a visszasajtolás milyen technológiával, milyen geológiai viszonyok mellett oldható meg a gazdaságosan. - Az új termálvizes beruházásoknál kötelező a visszasajtolás, amelyhez támogatásokra pályázni lehetett már az elmúlt években is, azonban nincs türelmi idő, mint például az osztrákoknál - mondja Szita Gábor -, így az induló beruházás költsége jelentősen megemelkedik. Örvendetes, hogy mind egy külön uniós program, mind a második nemzeti fejlesztési terv kiemelt figyelmet szentel az alternatív energia felhasználásának, a hazai dinamikus fejlődéshez azonban még számos akadályt kell megszüntetni.

Teljes cikk a Piac és Profit áprilisi számában.

Véleményvezér

Magyar Péter nagy találatot vitt be a köztársasági elnöknek

Magyar Péter nagy találatot vitt be a köztársasági elnöknek 

A köztársasági elnök nyugodtan találkozhat politikusokkal, nem ez dönti el a függetlenségét.
Több mint 400 százalékos haszonnal árulják a kereskedők a szabolcsi almát

Több mint 400 százalékos haszonnal árulják a kereskedők a szabolcsi almát 

Nehéz a sorsa az almatermelőknek és a vásárlóknak, bezzeg a kereskedők.
Hadházy Ákos szerint öt és fél éve tehetetlenkedik az Ügyészség Orbán Viktor fogásza ügyében

Hadházy Ákos szerint öt és fél éve tehetetlenkedik az Ügyészség Orbán Viktor fogásza ügyében 

Iszonyúan keresik az igazságot az Ügyészségen, csak nem találják.
Rekordot döntött a külföldieknek kiadott magyarországi tartózkodási engedélyek száma

Rekordot döntött a külföldieknek kiadott magyarországi tartózkodási engedélyek száma 

Több tízezer ázsiai érkezett Magyarországra egyetlen év alatt.
Elképesztően nagy minimálbér-emelést terveznek

Elképesztően nagy minimálbér-emelést terveznek 

Jön az ezer euró feletti minimálbér.
Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború

Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború 

Egyre durvul a háború.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo