Fontos helyről jött figyelmeztetés, mekkora bajban van Magyarország

A magyar termelékenységi mutatók elmaradnak a fejlett EU-s országok átlagától, ami növekedési tartalékot jelent a hazai gazdaság számára, a 2020-as években érdemi javulás csak a digitalizációs pillérben történt, főként a vállalatok digitalizációs hatékonyságának emelkedése következtében – ismertette Balatoni András, a Magyar Nemzeti Bank igazgatója a jegybank Termelékenységi jelentését. 

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Baksay Gergely, közgazdasági és költségvetési elemzésekért és statisztikáért felelős ügyvezető igazgató elmondta: a jelentés a termelékenység négy pillérét vizsgálja, amelyek kiterjednek a munkatermelékenységre, valamint az innovációs, a digitalizációs és az ökológiai hatékonyságra.

Balatoni András kifejtette: az évtized megatrendjei – mint a demográfiai átmenet, geopolitikai átalakulás, a gyors technológiai fejlődés, valamint a zöld átállás – minden eddiginél fontosabbá tették az erőforrások hatékony felhasználását.

A jelentésben szereplő első pillérről elmondta, hogy az elmúlt évek sorozatos válságai miatt a munkatermelékenység javulása az előző évtized végén látottakhoz képest lelassult. Míg a 2017-2019-es időszakban évente átlagosan 3,3 százalékkal emelkedett a reál munkatermelékenység, addig 2020 és 2023 között évente átlagosan 0,8 százalékos javulást mértek. Az emelkedés szinte teljes egészégen a szolgáltató szektornak köszönhető. Így a hazai munkatermelékenység továbbra is az uniós rangsor utolsó részében található, az uniós élvonal felét éri el. A magyar munkatermelékenység alacsonyabb a régiós átlagnál is, ezért a termelékenység javítása jelenti a legnagyobb növekedési tartalékot.

A termelékenységi mutatóink elmaradnak az EU-s országok átlagától
A termelékenységi mutatóink elmaradnak az EU-s országok átlagától
Fotó: Depositphotos

A második pillér az innovációs hatékonyság. Ismertetése szerint a hazai innovációs ráfordítások reálértéke – elsősorban a vállalati kiadások csökkenésén keresztül – az elmúlt évek válságai következtében mérséklődött. Ez az innovációs hatékonyság enyhe romlása mellett az eredmények csökkenését okozta, ami elsősorban a szabadalmak és formatervezési oltalmak csökkenő aktivitásában érhető tetten. Az innovációs rendszer hatékonyságában 55 százalékon áll a magyar gazdaság.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo