Az átlagot meghaladó mértékben tesznek félre a diplomások, havi 100 ezer forintnál nagyobb nettó jövedelmű háztartásban élők, 49 évesnél idősebbek és 50 000 lakosúnál nagyobb városokban élők.
A válaszadók érdekes módon oszlanak meg a spórolás különböző céljai szempontjából. Különösen életkor szerint nagyok az eltérések abban, hogy ki, mire gyűjt.
A legfiatalabb, 15–19 éves korosztály fő motívuma az üdülés, utazás. Ezt a célt az ő körükben háromszor annyian nevezték meg, mint a megkérdezettek átlaga.
A lakásra való megtakarítás kimondottan az utánuk következő korosztályra jellemző. Mégpedig a 20–29 évesek háromszor, a 30–39 évesek kétszer annyian nevezték meg ezt a célt, mint az országos átlag.
A 30–49 éves korosztály a gyerekek jövőjére takarékoskodik az átlagot jóval meghaladó mértékben.
A váratlan kiadások azért kerültek országosan az első helyre, mert ez a megtakarítási célja az 50–59 évesek közel felének, és az 59 évesnél idősebbek kétharmadának.
A kutatás eredményei szerint a megkérdezettek 45 százaléka rendelkezik valamilyen megtakarítással.
Közülük egyharmad még mindig a készpénzt részesíti előnyben, és kétharmad tartja bankban a megtakarításait. Utóbbiak körében továbbra is kimagaslóan legnépszerűbb a forintbetét, amit jóval kisebb aránnyal az életbiztosítás, majd az értékpapír követ.
Valamilyen banki ügyfélkapcsolattal a megkérdezettek kétharmada rendelkezik. Fő bankjuknak legtöbben az OTP Bankot tartják, majd a Takarékszövetkezetek következnek és a Postabank, ahogyan már évek óta.
Megváltozott viszont a bankok ismertségének mértéke. Például 1998 decemberben a válaszadók tíz százaléknál kisebb része ismerte spontán módon az ABN Amro Bankot vagy Citibankot, múlt év decemberében pedig már 12, illetve 10 százalékuk. A névről ismert bankokra irányuló kérdésre spontán a válaszadók szintén 12 százaléka nevezte meg az Erste Bankot 2000-ben. Némileg csökkent viszont az elmúlt két év során a CIB Bank spontán ismertsége, 18-ról 14 százaléka.
Ugyanakkor az öt legismertebb bank sorrendje évek óta változatlanul OTP Bank, Postabank, Takarékszövetkezetek, Budapest Bank, Kereskedelmi és Hitelbank.
Főleg váratlan kiadásokra, lakásra, gyerekek jövőjére gyűjtünk
A lakosság közel fele rendelkezik megtakarított pénzzel. Legtöbben váratlan kiadásokra tartalékolnak, majd a célok között a lakásvásárlás, gyerekek támogatása és üdülés következik. Többek közt ezt állapította meg a GfK Piackutató Intézet a pénzintézetek ügyfeleiről végzett vizsgálata során, 2000 decemberben, a felnőtt lakosságot reprezentáló 1000 fű személyes megkérdezése alapján.
Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!
Találkozzunk személyesen!
2024. november 21. 16:00 Budapest
Véleményvezér
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát
Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.
Ömlik az uniós pénz Lengyelországba
Húznak el tőlünk a lengyelek, de nagyon.
A Jobbik volt elnöke megerősítette Magyar Péter állítását, hogy a Fidesz titkosszolgálati eszközöket is használ az ellenzék lejáratására
Régi-új szereplő jelent meg a belpolitikai porondon.
Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten
Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt
A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.
Szégyen: már afrikai országok is megelőznek minket egy rangsorban
Megjelent a World Justice Project 2024-es jogállamiság rangsora.