Főleg váratlan kiadásokra, lakásra, gyerekek jövőjére gyűjtünk

A lakosság közel fele rendelkezik megtakarított pénzzel. Legtöbben váratlan kiadásokra tartalékolnak, majd a célok között a lakásvásárlás, gyerekek támogatása és üdülés következik. Többek közt ezt állapította meg a GfK Piackutató Intézet a pénzintézetek ügyfeleiről végzett vizsgálata során, 2000 decemberben, a felnőtt lakosságot reprezentáló 1000 fű személyes megkérdezése alapján.

Az átlagot meghaladó mértékben tesznek félre a diplomások, havi 100 ezer forintnál nagyobb nettó jövedelmű háztartásban élők, 49 évesnél idősebbek és 50 000 lakosúnál nagyobb városokban élők.

A válaszadók érdekes módon oszlanak meg a spórolás különböző céljai szempontjából. Különösen életkor szerint nagyok az eltérések abban, hogy ki, mire gyűjt.

A legfiatalabb, 15–19 éves korosztály fő motívuma az üdülés, utazás. Ezt a célt az ő körükben háromszor annyian nevezték meg, mint a megkérdezettek átlaga.

A lakásra való megtakarítás kimondottan az utánuk következő korosztályra jellemző. Mégpedig a 20–29 évesek háromszor, a 30–39 évesek kétszer annyian nevezték meg ezt a célt, mint az országos átlag.

A 30–49 éves korosztály a gyerekek jövőjére takarékoskodik az átlagot jóval meghaladó mértékben.

A váratlan kiadások azért kerültek országosan az első helyre, mert ez a megtakarítási célja az 50–59 évesek közel felének, és az 59 évesnél idősebbek kétharmadának.
A kutatás eredményei szerint a megkérdezettek 45 százaléka rendelkezik valamilyen megtakarítással.

Közülük egyharmad még mindig a készpénzt részesíti előnyben, és kétharmad tartja bankban a megtakarításait. Utóbbiak körében továbbra is kimagaslóan legnépszerűbb a forintbetét, amit jóval kisebb aránnyal az életbiztosítás, majd az értékpapír követ.

Valamilyen banki ügyfélkapcsolattal a megkérdezettek kétharmada rendelkezik. Fő bankjuknak legtöbben az OTP Bankot tartják, majd a Takarékszövetkezetek következnek és a Postabank, ahogyan már évek óta.

Megváltozott viszont a bankok ismertségének mértéke. Például 1998 decemberben a válaszadók tíz százaléknál kisebb része ismerte spontán módon az ABN Amro Bankot vagy Citibankot, múlt év decemberében pedig már 12, illetve 10 százalékuk. A névről ismert bankokra irányuló kérdésre spontán a válaszadók szintén 12 százaléka nevezte meg az Erste Bankot 2000-ben. Némileg csökkent viszont az elmúlt két év során a CIB Bank spontán ismertsége, 18-ról 14 százaléka.

Ugyanakkor az öt legismertebb bank sorrendje évek óta változatlanul OTP Bank, Postabank, Takarékszövetkezetek, Budapest Bank, Kereskedelmi és Hitelbank.

Véleményvezér

Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét

Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét 

Nem kívánatos a könyvelő a Harcosok Klubjában.
Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő

Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő 

Oksabb lett volna, ha Hoppál Péter csendben marad.
Magyarország költi a legkevesebbet az egészségügyre az unióban

Magyarország költi a legkevesebbet az egészségügyre az unióban 

Hová tűnik az adófizetők rengeteg pénze?
Utolsó helyen állunk az unióban a nyaralni tudók számában

Utolsó helyen állunk az unióban a nyaralni tudók számában 

Meddig süllyed még a magyarok életszínvonala?
Rettegnek a fideszes polgármesterek

Rettegnek a fideszes polgármesterek 

Fideszes polgármesternek együtt szerepelni egy ellenzékivel egy fotón, skandallum.
Élve fejeztek le egy magyart az oroszok

Élve fejeztek le egy magyart az oroszok 

Miért hallgat a magyar kormány, amikor az oroszok gyilkolnak magyarokat?

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo