A megtakarítók között valamivel több a féri, mint a nő, életkor szerint pedig a 40-59 évesek aránya haladja meg az átlagot - derül ki a felmérésből. Az iskolai végzettség és jövedelmi helyzet összefüggését mutatja, hogy a magasabb iskolai végzettségűek és nagyobb jövedelműek szintén felülreprezentáltak a takarékoskodásban. Például a diplomások 57 százalékának van megtakarított pénze, míg a nyolc általánost vagy kevesebbet végzettek közül csak 31 százaléknak. A lakóhely nagysága szempontjából a 20 000-50 000 lakosú városok lakói a legspórolósabbak, majd a budapestiek következnek.
A 14 éven aluli felnőtt lakosságt több fontos szempontból reprezentáló 1000 fő személyes megkérdezése során azt is feltárták, hogy ki, mire gyűjt. Legtöbben a váratlan kiadásokat nevezték meg, majd a gyermekek jövőjét, lakás vagy más ingatlan vásárlását, illetve a nyugdíjas éveket. A készülés a váratlan kiadásokra különösen az 50 évesekre és idősebbekre, nyolc általánost végzettekre és kis falvak lakóira jellemző. A gyerekek jövője különösen a 40-49 éveseket, vidéki nagyvárosban élőket és dunántúliakat motiválja.
Lakásra, ingatlanra az átlagosnál sokkal nagyobb mértékben gyűjtenek a 20-39 évesek, érettségizettek, havi 100 000 forintnál nagyobb jövedelmű háztartásban élők, és szintén az 50 000 lakosúnál nagyobb vidéki városban lakók. A nyugdíjas éveket tartják szem előtt az 50-59 évesek, egyetemet végzettek, 2000-20 000 lakos közti települések lakói, továbbá a dél-magyarországiak.
Érdekes, hogy a szóban forgó megtakarítási célok főleg a férfiakat motiválják. A nők egyetlen szempontnál vannak többségben, a gyerekek jövőjére ők nagyobb arányban gyűjtenek.
A válaszadók kétharmada forintbetétben, 20 százalékuk készpénzben, életbiztosításban pedig 16 százalék tartja a pénzét. A piackutatás kiterjedt arra is, hogy ha a megkérdezett lekötné a befektetéseit, akkor melyik időtartamot részesítené előnyben. Legtöbben egy évet mondtak (36 százalék), míg egyaránt 16 százalékot jelöltek meg azok, akik havi vagy rövidebb időre, negyedévre, illetve félévre kötnék le a pénzüket.
A megfelelő megtakarítási, befektetési forma kiválasztásánál legfontosabb a biztonság, a válaszadók 52 százaléka számára. Második helyre sorolták, hogy bármikor hozzáférhető legyen, és harmadikra a hozam nagyságát.
Fő a biztonság – GFK felmérés a hazai megtakarítási szokásokról
A legtöbben váratlan kiadásokra és gyerkeik jövőjére spórolnak. Leggyakrabban pedig a vidéki kisvárosokban lakók spórolnak – állapította meg a GfK Piackutató Intézet a negyedévenkénti szokásos pénzügypiaci felmérése során. Az idén március elején végzett vizsgálat szerint megtakarított pénzzel a felnőtt lakosság 43 százaléka rendelkezik.
Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?
Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!
2025. április 22. 15:30
Véleményvezér

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak
Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia
Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak
Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.

Szijjártó Péter nagyon megdicsérte magát az USA vámok felfüggesztése kapcsán, bár semmi köze nem volt hozzá
Szijjártó Péter rettenetesen büszke önmagára.

180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja
A politikusok némelyike felülmúlja a szélkakasokat.