Fő a biztonság – GFK felmérés a hazai megtakarítási szokásokról

A legtöbben váratlan kiadásokra és gyerkeik jövőjére spórolnak. Leggyakrabban pedig a vidéki kisvárosokban lakók spórolnak – állapította meg a GfK Piackutató Intézet a negyedévenkénti szokásos pénzügypiaci felmérése során. Az idén március elején végzett vizsgálat szerint megtakarított pénzzel a felnőtt lakosság 43 százaléka rendelkezik.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A megtakarítók között valamivel több a féri, mint a nő, életkor szerint pedig a 40-59 évesek aránya haladja meg az átlagot - derül ki a felmérésből. Az iskolai végzettség és jövedelmi helyzet összefüggését mutatja, hogy a magasabb iskolai végzettségűek és nagyobb jövedelműek szintén felülreprezentáltak a takarékoskodásban. Például a diplomások 57 százalékának van megtakarított pénze, míg a nyolc általánost vagy kevesebbet végzettek közül csak 31 százaléknak. A lakóhely nagysága szempontjából a 20 000-50 000 lakosú városok lakói a legspórolósabbak, majd a budapestiek következnek.

A 14 éven aluli felnőtt lakosságt több fontos szempontból reprezentáló 1000 fő személyes megkérdezése során azt is feltárták, hogy ki, mire gyűjt. Legtöbben a váratlan kiadásokat nevezték meg, majd a gyermekek jövőjét, lakás vagy más ingatlan vásárlását, illetve a nyugdíjas éveket. A készülés a váratlan kiadásokra különösen az 50 évesekre és idősebbekre, nyolc általánost végzettekre és kis falvak lakóira jellemző. A gyerekek jövője különösen a 40-49 éveseket, vidéki nagyvárosban élőket és dunántúliakat motiválja.
Lakásra, ingatlanra az átlagosnál sokkal nagyobb mértékben gyűjtenek a 20-39 évesek, érettségizettek, havi 100 000 forintnál nagyobb jövedelmű háztartásban élők, és szintén az 50 000 lakosúnál nagyobb vidéki városban lakók. A nyugdíjas éveket tartják szem előtt az 50-59 évesek, egyetemet végzettek, 2000-20 000 lakos közti települések lakói, továbbá a dél-magyarországiak.

Érdekes, hogy a szóban forgó megtakarítási célok főleg a férfiakat motiválják. A nők egyetlen szempontnál vannak többségben, a gyerekek jövőjére ők nagyobb arányban gyűjtenek.
A válaszadók kétharmada forintbetétben, 20 százalékuk készpénzben, életbiztosításban pedig 16 százalék tartja a pénzét. A piackutatás kiterjedt arra is, hogy ha a megkérdezett lekötné a befektetéseit, akkor melyik időtartamot részesítené előnyben. Legtöbben egy évet mondtak (36 százalék), míg egyaránt 16 százalékot jelöltek meg azok, akik havi vagy rövidebb időre, negyedévre, illetve félévre kötnék le a pénzüket.

A megfelelő megtakarítási, befektetési forma kiválasztásánál legfontosabb a biztonság, a válaszadók 52 százaléka számára. Második helyre sorolták, hogy bármikor hozzáférhető legyen, és harmadikra a hozam nagyságát.

Véleményvezér

Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény

Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény 

A Fidesz állandóan riogat, migránsokkal, háborúval, Sorossal, most meg a gázárral.
Főhet szegény Orbán Viktor feje

Főhet szegény Orbán Viktor feje 

Ez ám a meglepetés, mégiscsak Putyin a háborúpárti.
Hadházy Ákos szerint eltűnt 16 milliárd forint

Hadházy Ákos szerint eltűnt 16 milliárd forint 

Újabb botrány, lesz-e felelős?
Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét” 

A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.
A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért 

Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo