FMM és MKIK együttműködés

Együttműködési megállapodást kötött a Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium (FMM) és a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) a foglalkoztatási színvonal emelése, a versenyképes tudással rendelkező munkaerő fejlesztése, a munkaerőpiacon hátrányos helyzetű munkavállalók munkaerő-piaci beilleszkedésének elősegítése, valamint a foglal-koztatás, a képzés és a gazdaság kapcsolatának erősítése céljából.

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A Kiss Péter foglalkoztatáspolitikai és munkaügyi miniszter, valamint Parragh László kamarai elnök által aláírt megállapodás a foglalkoztatás és humánerőforrás fejlesztését, a verseny-képesség növelését és az EU felzárkózás sikeres megvalósítását stratégiai feladatnak tekinti. Az FMM és az MKIK együttműködik a foglalkoztatás, a gazdaság és humánerőforrás fej-lesztés témakörében közös kutatások, projektek szervezésében, a felnőttképzés tartalmi, szakmai-módszertani és infrastrukturális feltételeinek korszerűsítésében, új felnőttképzési formák és tananyagok kifejlesztésében.

Az együttműködés keretei között kiemelt feladatként szerepelnek a befektetés-ösztönzéssel, az egész életen át tartó tanulás támogatásával és az atipikus foglalkoztatási formák, távmunka elterjesztésével kapcsolatos közös kezdeményezések. Így például a távmunka végzéséhez szükséges feltételek javítása érdekében a pénzügyi ösztönzést elősegítő közös javaslatokat dolgoznak ki. Az MKIK országos hálózatán keresztül elősegíti a nem hagyományos munka-végzési formák elterjesztését, népszerűsítését.

Az FMM támogatja az MKIK emberierőforrás-fejlesztést és képzést megújító törekvéseit, kezdeményezi a gazdálkodó szervezeteknél folyó felnőttképzés személyi-tárgyi feltételeinek javítását elősegítő pályázatok kiírásának gyakorlatát a fejlesztési és képzési alaprész terhére. Az FMM és az MKIK elősegítik, hogy a vállalkozók, illetve a kereskedelmi és iparkamarák szélesebb körben alakítsanak ki képzési és kutatási együttműködést a szakképző, illetve mód-szertani fejlesztő intézményekkel, különös tekintettel az EU csatlakozás támasztotta maga-sabb követelményekre és a gazdaság innovációs képességének javítására.


EGYÜTTMŰKÖDÉSI MEGÁLLAPODÁS

Amely létrejött egyrészről a Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium (FMM), másrészről a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) között a foglalkoztatási színvonal emelése, a gazdasági aktivitás növelése, a magas hozzáadott értéket előállító, versenyképes tudással rendelkező munkaerő fejlesztése, a munkaerőpiacon hátrányos helyzetű munkavál-lalók munkaerő-piaci beilleszkedésének elősegítése, valamint a foglalkoztatás, a képzés és a gazdaság kapcsolatának erősítése céljából.

1. A foglalkoztatáspolitikai és munkaügyi miniszter, valamint a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke a foglalkoztatás és humánerőforrás fejlesztését, a versenyképesség nö-velését és az EU felzárkózás sikeres megvalósítását stratégiai feladatainak tekintik, ennek szellemében feladattól függően, de évente legalább két alkalommal konzultálnak e kér-déskörben az átfogó szabályozási, fejlesztési és finanszírozási feladatokról.
2. Az MKIK közreműködik a beruházás-ösztönzési, munkahelyteremtő programok előké-szítésében. Az MKIK területi hálózatán keresztül elősegíti, hogy a gazdálkodók minél szélesebb köre kapcsolódhasson be szervezetten a programok megvalósításába.
3. A FMM és a MKIK együttműködik a foglalkoztatás, a gazdaság és humánerőforrás fej-lesztés témakörében közös kutatások, rendezvények, projektek szervezésében, a finanszí-rozási eszközök (pl. adókedvezmények, az MPA alaprészei, a szakképzési hozzájárulás rendszerének átalakítása, hazai és nemzetközi támogatások) feltárásában és felhasználásá-ban.
4. Az FMM az MKIK szakértői és intézményi kapacitásait bevonja a Nemzeti Fejlesztési Terv humánerőforrás-fejlesztés operatív programjának kidolgozásába, előkészítésébe, megvalósításába.
5. A Felek együttműködnek a felnőttképzés tartalmi, szakmai-módszertani és infrastrukturá-lis feltételeinek korszerűsítésében, új felnőttképzési formák és tananyagok kifejlesztésé-ben, elterjesztésében, a képzés minőségi garanciáinak megteremtésében. Ennek keretében az FMM az MKIK-t bevonja a felnőttképzést érintő tervezett jogszabályi változások ki-dolgozásába, a felnőttképzés tartalmi korszerűsítésébe és a finanszírozási döntések előké-szítésébe. A Felek közösen megvizsgálják a munkaerő-fejlesztő és képzőközpontok mű-ködtetésében való fokozottabb kamarai részvétel módját, egyes, a felnőttképzéssel össze-függő közigazgatási feladatok, ezen belül a képző intézmények regisztrációja kamarai át-vételének lehetőségét. A közigazgatási feladatok átvételéhez szükséges jogszabály módo-sításokat közösen kezdeményezik.
6. Az FMM támogatja az MKIK emberi erőforrás-fejlesztést és képzést megújító törekvéseit, kezdeményezi a gazdálkodó szervezeteknél folyó felnőttképzés személyi-tárgyi feltételei-nek javítását elősegítő pályázatok kiírásának gyakorlatát a fejlesztési és képzési alaprész terhére. A pályázatok előkészítő munkálataiba és a projektek megvalósításába, hatáselem-zésébe bevonja az MKIK szakértőit.
7. Az MKIK az általa képviselt vállalkozói körben foglalkoztatottak képzési keretszámainak megállapításához a saját előrejelzéseinek és felméréseinek figyelembevételével tájékoz-tató adatokat szolgáltat az FMM-nek. Ezen eredményeket az FMM figyelembe veszi a humánerőforrás fejélesztése során, a felnőttképzési rendszer strukturális és tartalmi átala-kításánál.
8. Az FMM és az MKIK elősegítik, hogy a vállalkozók, illetve a kereskedelmi és iparkama-rák szélesebb körben alakítsanak ki képzési és kutatási együttműködést a szakképző, illet-ve módszertani fejlesztő intézményekkel, különös tekintettel az EU csatlakozás támasz-totta magasabb követelményekre és a gazdaság innovációs képességének javítására, amelyhez szükséges finanszírozási források megteremtésében részt vesz az FMM. Ennek során megkülönböztetett figyelmet fordítanak arra, hogy a kis és közepes vállalkozások felkészüljenek az Európai Szociális Alap fogadására és felhasználására, amelynek elsőd-leges célja az élethossziglan tartó tanulás programjaiban történő aktív bekapcsolódás és az elektronikus tanulás új formáinak elterjesztése.
9. Az FMM és az MKIK közös erőfeszítéseket tesznek a foglalkoztatási színvonal emelésé-re, a munkahelyteremtő lehetőségek bővítésére, kiemelten a fiatalok és a hátrányos hely-zetűek javítását szolgáló intézkedésekre. A Felek - intézményrendszereik infrastruktúrái-nak bevonásával, - a korszerű pályaválasztás eszközeinek felhasználásával, szakmai és jo-gi tanácsadással, képzéssel, speciális programokkal – hazai és nemzetközi tapasztalatok alapján elősegítik a fiatal, szakképzettséggel rendelkezők és a diplomások munkába állá-sát, munkahelyváltását illetve vállalkozóvá válását.
10. Az MKIK az FMM jogalkotói és szakmai tevékenységnek elősegítése érdekében háttér-intézete, a Gazdaság- és Vállalkozáselemzési Kht. (MKIK-GVI) bevonásával elemzi és értékeli a gazdaság képzési igényeit, a várható folyamatokat. Az MKIK és az FMM kicse-réli a gazdasági, a munkaerő-piaci folyamatok elemzésével, hatásvizsgálatokkal, munka-erő-piaci előrejelzésekkel kapcsolatos eredményeit.
11. A Felek az atipikus foglalkoztatási formák bővítéséhez szükséges feltételek javítása érde-kében a pénzügyi ösztönzést elősegítő közös javaslatokat dolgoznak ki. Az MKIK orszá-gos hálózatán keresztül elősegíti a nem hagyományos munkavégzési formák elterjesztését, népszerűsítését, valamint közreműködik a pályakezdő szakemberek gyakornoki rendsze-rével kapcsolatos elképzelések megújításában.
12. Az FMM a Munkavédelem Országos Programja megvalósításába, döntés-előkészítő mun-kálataiba az MKIK szakértőit folyamatosan bevonja.
13. Az FMM és az MKIK biztosítják az országos megállapodásban foglaltak területi érvénye-sítését, ennek keretében szorgalmazzák területi szervezeteik közötti hasonló tartalmú együttműködési megállapodások megkötését.
14. Az együttműködési megállapodás keretében megvalósuló közös projekteket, kutatási té-mákat, valamint a finanszírozás feltételeit az FMM és az MKIK külön egyezteti. Az együttműködési megállapodást megkötő felek a megállapodás tartalmát, a megvalósulásuk szintjét és eredményét évente áttekintik és a tapasztalatoknak megfelelően alakítják.

Budapest, 2002. július 24.



Kiss Péter Parragh László
miniszter elnök
Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Magyar Kereskedelmi és
Minisztérium Iparkamara

Véleményvezér

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.
Ömlik az uniós pénz Lengyelországba

Ömlik az uniós pénz Lengyelországba 

Húznak el tőlünk a lengyelek, de nagyon.
Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten

Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten 

Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt

Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt  

A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo