A Kiss Péter foglalkoztatáspolitikai és munkaügyi miniszter, valamint Parragh László kamarai elnök által aláírt megállapodás a foglalkoztatás és humánerőforrás fejlesztését, a verseny-képesség növelését és az EU felzárkózás sikeres megvalósítását stratégiai feladatnak tekinti. Az FMM és az MKIK együttműködik a foglalkoztatás, a gazdaság és humánerőforrás fej-lesztés témakörében közös kutatások, projektek szervezésében, a felnőttképzés tartalmi, szakmai-módszertani és infrastrukturális feltételeinek korszerűsítésében, új felnőttképzési formák és tananyagok kifejlesztésében.
Az együttműködés keretei között kiemelt feladatként szerepelnek a befektetés-ösztönzéssel, az egész életen át tartó tanulás támogatásával és az atipikus foglalkoztatási formák, távmunka elterjesztésével kapcsolatos közös kezdeményezések. Így például a távmunka végzéséhez szükséges feltételek javítása érdekében a pénzügyi ösztönzést elősegítő közös javaslatokat dolgoznak ki. Az MKIK országos hálózatán keresztül elősegíti a nem hagyományos munka-végzési formák elterjesztését, népszerűsítését.
Az FMM támogatja az MKIK emberierőforrás-fejlesztést és képzést megújító törekvéseit, kezdeményezi a gazdálkodó szervezeteknél folyó felnőttképzés személyi-tárgyi feltételeinek javítását elősegítő pályázatok kiírásának gyakorlatát a fejlesztési és képzési alaprész terhére. Az FMM és az MKIK elősegítik, hogy a vállalkozók, illetve a kereskedelmi és iparkamarák szélesebb körben alakítsanak ki képzési és kutatási együttműködést a szakképző, illetve mód-szertani fejlesztő intézményekkel, különös tekintettel az EU csatlakozás támasztotta maga-sabb követelményekre és a gazdaság innovációs képességének javítására.
EGYÜTTMŰKÖDÉSI MEGÁLLAPODÁS
Amely létrejött egyrészről a Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium (FMM), másrészről a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) között a foglalkoztatási színvonal emelése, a gazdasági aktivitás növelése, a magas hozzáadott értéket előállító, versenyképes tudással rendelkező munkaerő fejlesztése, a munkaerőpiacon hátrányos helyzetű munkavál-lalók munkaerő-piaci beilleszkedésének elősegítése, valamint a foglalkoztatás, a képzés és a gazdaság kapcsolatának erősítése céljából.
1. A foglalkoztatáspolitikai és munkaügyi miniszter, valamint a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke a foglalkoztatás és humánerőforrás fejlesztését, a versenyképesség nö-velését és az EU felzárkózás sikeres megvalósítását stratégiai feladatainak tekintik, ennek szellemében feladattól függően, de évente legalább két alkalommal konzultálnak e kér-déskörben az átfogó szabályozási, fejlesztési és finanszírozási feladatokról.
2. Az MKIK közreműködik a beruházás-ösztönzési, munkahelyteremtő programok előké-szítésében. Az MKIK területi hálózatán keresztül elősegíti, hogy a gazdálkodók minél szélesebb köre kapcsolódhasson be szervezetten a programok megvalósításába.
3. A FMM és a MKIK együttműködik a foglalkoztatás, a gazdaság és humánerőforrás fej-lesztés témakörében közös kutatások, rendezvények, projektek szervezésében, a finanszí-rozási eszközök (pl. adókedvezmények, az MPA alaprészei, a szakképzési hozzájárulás rendszerének átalakítása, hazai és nemzetközi támogatások) feltárásában és felhasználásá-ban.
4. Az FMM az MKIK szakértői és intézményi kapacitásait bevonja a Nemzeti Fejlesztési Terv humánerőforrás-fejlesztés operatív programjának kidolgozásába, előkészítésébe, megvalósításába.
5. A Felek együttműködnek a felnőttképzés tartalmi, szakmai-módszertani és infrastrukturá-lis feltételeinek korszerűsítésében, új felnőttképzési formák és tananyagok kifejlesztésé-ben, elterjesztésében, a képzés minőségi garanciáinak megteremtésében. Ennek keretében az FMM az MKIK-t bevonja a felnőttképzést érintő tervezett jogszabályi változások ki-dolgozásába, a felnőttképzés tartalmi korszerűsítésébe és a finanszírozási döntések előké-szítésébe. A Felek közösen megvizsgálják a munkaerő-fejlesztő és képzőközpontok mű-ködtetésében való fokozottabb kamarai részvétel módját, egyes, a felnőttképzéssel össze-függő közigazgatási feladatok, ezen belül a képző intézmények regisztrációja kamarai át-vételének lehetőségét. A közigazgatási feladatok átvételéhez szükséges jogszabály módo-sításokat közösen kezdeményezik.
6. Az FMM támogatja az MKIK emberi erőforrás-fejlesztést és képzést megújító törekvéseit, kezdeményezi a gazdálkodó szervezeteknél folyó felnőttképzés személyi-tárgyi feltételei-nek javítását elősegítő pályázatok kiírásának gyakorlatát a fejlesztési és képzési alaprész terhére. A pályázatok előkészítő munkálataiba és a projektek megvalósításába, hatáselem-zésébe bevonja az MKIK szakértőit.
7. Az MKIK az általa képviselt vállalkozói körben foglalkoztatottak képzési keretszámainak megállapításához a saját előrejelzéseinek és felméréseinek figyelembevételével tájékoz-tató adatokat szolgáltat az FMM-nek. Ezen eredményeket az FMM figyelembe veszi a humánerőforrás fejélesztése során, a felnőttképzési rendszer strukturális és tartalmi átala-kításánál.
8. Az FMM és az MKIK elősegítik, hogy a vállalkozók, illetve a kereskedelmi és iparkama-rák szélesebb körben alakítsanak ki képzési és kutatási együttműködést a szakképző, illet-ve módszertani fejlesztő intézményekkel, különös tekintettel az EU csatlakozás támasz-totta magasabb követelményekre és a gazdaság innovációs képességének javítására, amelyhez szükséges finanszírozási források megteremtésében részt vesz az FMM. Ennek során megkülönböztetett figyelmet fordítanak arra, hogy a kis és közepes vállalkozások felkészüljenek az Európai Szociális Alap fogadására és felhasználására, amelynek elsőd-leges célja az élethossziglan tartó tanulás programjaiban történő aktív bekapcsolódás és az elektronikus tanulás új formáinak elterjesztése.
9. Az FMM és az MKIK közös erőfeszítéseket tesznek a foglalkoztatási színvonal emelésé-re, a munkahelyteremtő lehetőségek bővítésére, kiemelten a fiatalok és a hátrányos hely-zetűek javítását szolgáló intézkedésekre. A Felek - intézményrendszereik infrastruktúrái-nak bevonásával, - a korszerű pályaválasztás eszközeinek felhasználásával, szakmai és jo-gi tanácsadással, képzéssel, speciális programokkal – hazai és nemzetközi tapasztalatok alapján elősegítik a fiatal, szakképzettséggel rendelkezők és a diplomások munkába állá-sát, munkahelyváltását illetve vállalkozóvá válását.
10. Az MKIK az FMM jogalkotói és szakmai tevékenységnek elősegítése érdekében háttér-intézete, a Gazdaság- és Vállalkozáselemzési Kht. (MKIK-GVI) bevonásával elemzi és értékeli a gazdaság képzési igényeit, a várható folyamatokat. Az MKIK és az FMM kicse-réli a gazdasági, a munkaerő-piaci folyamatok elemzésével, hatásvizsgálatokkal, munka-erő-piaci előrejelzésekkel kapcsolatos eredményeit.
11. A Felek az atipikus foglalkoztatási formák bővítéséhez szükséges feltételek javítása érde-kében a pénzügyi ösztönzést elősegítő közös javaslatokat dolgoznak ki. Az MKIK orszá-gos hálózatán keresztül elősegíti a nem hagyományos munkavégzési formák elterjesztését, népszerűsítését, valamint közreműködik a pályakezdő szakemberek gyakornoki rendsze-rével kapcsolatos elképzelések megújításában.
12. Az FMM a Munkavédelem Országos Programja megvalósításába, döntés-előkészítő mun-kálataiba az MKIK szakértőit folyamatosan bevonja.
13. Az FMM és az MKIK biztosítják az országos megállapodásban foglaltak területi érvénye-sítését, ennek keretében szorgalmazzák területi szervezeteik közötti hasonló tartalmú együttműködési megállapodások megkötését.
14. Az együttműködési megállapodás keretében megvalósuló közös projekteket, kutatási té-mákat, valamint a finanszírozás feltételeit az FMM és az MKIK külön egyezteti. Az együttműködési megállapodást megkötő felek a megállapodás tartalmát, a megvalósulásuk szintjét és eredményét évente áttekintik és a tapasztalatoknak megfelelően alakítják.
Budapest, 2002. július 24.
Kiss Péter Parragh László
miniszter elnök
Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Magyar Kereskedelmi és
Minisztérium Iparkamara
FMM és MKIK együttműködés
Együttműködési megállapodást kötött a Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium (FMM) és a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) a foglalkoztatási színvonal emelése, a versenyképes tudással rendelkező munkaerő fejlesztése, a munkaerőpiacon hátrányos helyzetű munkavállalók munkaerő-piaci beilleszkedésének elősegítése, valamint a foglal-koztatás, a képzés és a gazdaság kapcsolatának erősítése céljából.
Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?
Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!
2025. április 22. 15:30
Véleményvezér

Meglepetés, lengyelek vették meg a britek egyik legnagyobb csomagküldő cégét
Terjeszkedik a lengyel gazdaság.

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak
Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia
Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak
Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.

Szijjártó Péter nagyon megdicsérte magát az USA vámok felfüggesztése kapcsán, bár semmi köze nem volt hozzá
Szijjártó Péter rettenetesen büszke önmagára.