Az elmúlt évben kismértékben javult a magyar gazdaság külső egyensúlyi helyzete, a tőkemérlegben pedig több mint 300 millió eurós aktívum jött létre. Együttvéve a nettó külső finanszírozási igény egy év alatt 400 millió euróval nőtt, nagysága ugyanakkor a GDP 8,7 százalékáról 8,5 százalékára mérséklődött.
A Pénzügyminisztérium március 31-én a Piac & Profithoz eljuttatott jelentésében az szerepel, hogy a fizetési mérlegben a negyedik negyedévben megállt a hiány növekedése, a külkereskedelmi mérleg az év egészében mintegy 500 millió euróval javult az előző esztendőhöz képest. Lényegesen kedvezőbbé vált a hiány finanszírozása a jelentős, mintegy 3,4 milliárd eurós, adósságot nem növelő nettó tőkebeáramlás következtében. A tőkebeáramlás ugyanakkor kiugróan jó értéket mutat az elmúlt évek adataival összevetve.
A Magyar Nemzeti Bank március 31-én nyilvánosságra hozott adatai szerint a fizetési mérlegben az éves hiány 7,1 milliárd eurót tett ki 2004-ben, ezen belül a negyedik negyedévben a deficit megegyezett a 2003-as időszak utolsó negyedévében kialakulttal. Ez annak köszönhető, hogy a gazdaság jól teljesít, a növekedést elsősorban az export húzza, és a kedvező kiviteli adatok előnyösen befolyásolják a fizetési mérleg alakulását is.
A tőkemérlegben a múlt esztendőben 318 millió eurós aktívum alakult ki, a mérleg helyzete egy év alatt 350 millió euroval javult. A kedvező adatok azt mutatják, hogy az európai uniós csatlakozás számottevően javította Magyarország pozícióját.
A folyó fizetési mérleg tükrözi a gazdasági növekedés szerkezetének kedvező változását - állítja a PM -, ugyanakkor jelentős jövedelemkiáramlást is mutat, amely részben a gazdaság élénkülésének, részben a szigorú monetáris politika miatti magas kamatterheknek a következménye.