Top 200 legek - szubjektív díjazottak
A szervezők a "hagyományos" kategóriák mellett három szubjektív kategóriában is díjat adtak át. Szubjektív díjkategóriákról lévén szó, a nyertes kiválasztása során szükségképpen kevésbé támaszkodhattunk kizárólag a mérhető adatokra. A legeredményesebb menedzsernő és a legjobb "felelősségtudatú" cég megtalálásában a cégek véleménye és az objektív szempontok egyaránt szerepet játszottak. A TOP 200 soraiba tartozó vállalatok megfelelő indoklással bárkit jelölhettek a díjra a cégek felső vezetéséből. A rendezvényen - az idén másodszor - díjat vehetett át a legsikeresebb magyar női menedzser. A megtiszteltetés ebben az évben a Tesco Global Rt. pénzügyi igazgatójáé, Antal Erzsébeté. A Figyelő olvasói szerint társadalmi programja és a civil közösségért végzett munkája terén a GE Hungary Rt. volt a legeredményesebb. Idén első alkalommal a Figyelő TOP 200 Gála keretében a TOP 200 Legjobb honlap díjat is átadták. A zsűri első alkalommal a BKV Rt. honlapját ítélte a legjobbnak.
Alig történt változás a TOP 10-ben
Stabilan tartja helyét a TOP 200-as ranglistán az "örök első" Mol Rt., tavaly 1,3 billió forintos árbevétellel. A második pozíciót továbbra is az Audi Hungária, a harmadikat pedig a Philips Magyarország foglalja el - bár a világgazdasági recesszió mindhárom dobogós helyet elfoglaló cég árbevételét visszavetette némiképp.
A Matáv megőrizte 5. helyét, s tartósan megkapaszkodott az élbolyban a Magyar Villamos Művek Rt. is, amely ezúttal 7. lett, az előbbi 23 százalékkal, míg az utóbbi 13 százalékkal tudta növelni forgalmát. Elismerésre méltó teljesítményt ért el a Flextronics International Kft., árbevételét 134 százalékkal, saját tőkéjét 16 százalékkal növelve a 8. helyről a 4. helyre küzdötte fel magát, a korábbi 4., az IBM Storage Products Kft. most 6. lett.
Kivitel
A magyar külkereskedelem dinamikusan 2001-ben bővült, euró alapon számolva az export értéke 11 százalékkal, az importé 8 százalékkal emelkedett. A kettős könyvvitelt vezető vállalkozások exportja a múlt évben elérte a 8660 milliárd forintot, e körben a forgalom bővülése 18,6 százalékot tett ki. A Kétszázak Klubjának exportja a kettős könyvvitelű cégek kivitelének 63,7 százalékát tette ki 2001-ben, ez 3 százalékponttal alacsonyabb a 2000. évinél.
A Nokia Komárom Kft. 2001-ben bekerült az első tízbe, a 8. helyre. A cég a múlt évben rendkívül dinamikus fejlesztést hajtott végre, saját tőkéje 61 százalékkal, árbevétele 118 százalékkal emelkedett. A Panrusgáz Rt. 15 százalékos bővüléssel, két hellyel hátrébb csúszott, ezúttal 9. a rangsorban. 10. helyet ezúttal is a GE Hungary Rt. foglalta el.
A kereskedelmi láncok két jeles képviselője, a Metro Holding Kft. és a Tesco az idei ranglista 11., illetve 12. helyén végzett. A Metro, az egyik legkorábban megtelepedett áruházlánc 10 százalékkal növelte forgalmát, főként a vidéki hálózat fejlesztésével. A Tesco forgalma 1,5-szeresére emelkedett, saját tőkéjét 44 százalékkal növelte, ugyanakkor eredménymutatói - a jelentős piacbővítés közepette - negatívba fordultak.
Eredménymutatók
Az adózás előtti eredmény, noha értéke auditált mérlegbeszámolókból származik, ágazati szinten rendkívül változékony mutató. Jelentős a szerepe a strukturális változásoknak, vállalati besorolásoknak, anyacégek és leányvállalatok közötti jövedelem-átcsoportosításnak.
A kettős könyvvitelt vezető vállalkozások adózás előtti eredménye a múlt évben mindössze 9,8 százalékkal növekedett, kisebb mértékben, mint az árbevétel. A profitráta visszaesett, mértéke 3,6 százalék volt; hasonló mutatót értek el a nagy cégek is, amelyek összes profitja 10 százalékkal volt alacsonyabb a korábbi évinél.
Feltörtek a mobilosok
Az első 20 cég közé küzdötte fel magát két vezető mobilcég. A Westel Mobil Távközlési Rt. - amely már az elmúlt évben is piacvezetőnek számított - a 16. helyről a 13. pozícióra ugrott, 25 százalékos forgalombővüléssel. A Pannon GSM a korábbi 26. helyről került a 20. helyre, 34 százalékos növekedést elérve. Üzleti eredményük pozitív és emelkedő tendenciájú.
A vállalati ranglista első 30 cége között helyet kaptak olyan hagyományos szolgáltató cégek, mint az MÁV Rt. (14.), a Elmű Rt. (16.), Magyar Posta Rt. (28.). A Malév Rt. viszont az előző évi 25. helyről 7 pozíciót visszacsúszott; forgalma 5 százalékkal visszaesett, gazdálkodása veszteséges lett. A Dunaferr-csoport 2 helyet rontott, a jelenlegi listán a 15. A cég értékesítése kismértékben visszaesett, saját tőkéjének közel egynegyedét elveszítette, eredménymutatói rendre negatívak.
Saját tőke
A kettős könyvvitelt vezető vállalkozások saját tőkéje 2001-ben 8,3 százalékkal haladta meg az előző évi értéket. A növekedés szerény mértékű, az állóeszköz-felhalmozás visszafogott ütemének a következménye. A Kétszázak Klubjának saját tőkéje a múlt évben szinten maradt, részesedése a teljes vállalati halmazban 3,5 százalékponttal visszaesett.
Kétszázak a gazdaságban
A Kétszázak Klubjába ezúttal 18 milliárd forint feletti forgalommal lehetett bekerülni, míg egy évvel korábban a 200. cég 15,76 milliárdot ért el. A kétszáz legnagyobb vállalat nettó árbevétele a kettős könyvelést vezetők árbevételében 2001-ben 41,9 százalékot képviselt, ez az arány az elmúlt években alig változott. Más oldalról fogalmazva ez azt jelenti, hogy a világgazdasági konjunktúra leszálló ágában a vállalkozások termelésbővülése jórészt kiegyenlítődött, miközben az egyes vállalatcsoportok értékesítési iránya jelentősen különbözik. A nagyvállalatok termékeinek, szolgáltatásainak realizálásában az export játszik meghatározó szerepet, míg a kis- és középvállalatok termékeit belföldön adják el.
Különösen magas a nagyvállalatok aránya a posta és távközlési ágazatban, a villamosenergia-iparban, a gépiparban, a vegyiparban, a kőolaj- és kokszgyártásban. A nagyvállalatok termelésének részesedése 40 százalék körüli az élelmiszeriparban, a kohászatban, valamint a jármű- és üzemanyag-kereskedelemben.
Rangsor az árbevétel alapján 2001 (2000)
1. (1.) Mol Magyar Olaj és Gázipari Rt.
2. (2.) Audi Hungária Motor Kft.
3. (3.) Philips Magyarország
4. (8.) Flextronics International Kft.
5.( 5.) Magyar Távközlési Rt.
6. (4.) IBM Storage Products Kft.
7. (6.) Magyar Villamos Mûvek Rt.
8. (-.) Nokia Komárom Kft.
9. (7.) Panrusgáz Magyar-Orosz Gázipari Rt.
10. (10.) GE Hungary Rt.
Figyelő TOP200
A Figyelő TOP200 - idén harmadszorra megjelenő - kiadványban szereplő cégek közé 26 új vállalat került, a 200-ak átlagos árbevétele 53 milliárd forintról 66 milliárdra nőtt, együttesen 2001-ban a magyar GDP 40 százalékát produkálták.
Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!
Találkozzunk személyesen!
2024. november 21. 16:00 Budapest
Véleményvezér
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát
Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.
Ömlik az uniós pénz Lengyelországba
Húznak el tőlünk a lengyelek, de nagyon.
A Jobbik volt elnöke megerősítette Magyar Péter állítását, hogy a Fidesz titkosszolgálati eszközöket is használ az ellenzék lejáratására
Régi-új szereplő jelent meg a belpolitikai porondon.
Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten
Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt
A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.
Szégyen: már afrikai országok is megelőznek minket egy rangsorban
Megjelent a World Justice Project 2024-es jogállamiság rangsora.