Az együttműködési és értékesítési hálózat (klaszter) célja az öko-bio termesztéshez vagy a természetes élelmiszerek, natúrtermékek előállításához, forgalmazásához kapcsolódó szervezetek össszefogása a Nyugat-Dunántúlon - mondta el Hutflesz Mihály, a klaszter alakítását kezdeményezők Régiófókusz Kht ügyvezető igazgatója. A klaszterba várják az öko-bio és természetes élelmiszereket termelőket, natúrtermék készítőket, feldolgozókat, értékesítőket és a turisztikai szolgáltatókat. (Klaszterek tekintetében a régió igen aktív.)
Egy korábbi, EKO-NET nevet viselő projekt régiós szintű felmérést készített arról, hogy hányan foglalkoznak öko-bio termékekekkel. Az eredmény elmaradt a várttól. A felmérés szerint a Nyugat-Dunántúlon mindössze 80-100 vállalkozás foglalkozik valamilyen szinten ilyennel. "Ez az arány mind a vállalkozások számában, mind a megtermelt áruk mennyiségében alatta marad például az alföldi régióban tapasztaltaknak" - mondta az igazgató.
A szakemberek szerint a Nyugat-Dunántúlon megtermelt biotermékek minősége azonban jobb az országosnál, és a régióban egyre nagyobb kereslet van ezekre a termékekre, tehát az kalszter működésétől komoly eredményeket várnak. Az EKO-NET részeként július közepén Szombathelyen megnyitották a Nyugat-Dunántúli Régió öko-bio információs és promóciós központot, amely a biotermelők és a vásárlók tájékoztatására is szolgál.