Felére csökkent a gáz ára azóta, hogy a kormány bejelentette a rezsiemelést

2022. július 14-én jelentette be Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter, hogy energia-veszélyhelyzetet hirdettek, aminek részeként egy hét pontból álló intézkedési tervet fogadtak el. Ennek egyik eleme volt, hogy augusztus 1-jétől csak a lakossági átlagfogyasztás mértékéig biztosítják a rezsicsökkentéssel limitált gáz- és áramárat.

Azon a gyönyörű július 14-i nyári napon, amikor a kormány drasztikus energiaár-emelésekről döntött 180 euró körüli áron lehetett vásárolni gázt megawattóránként az európai tarifákat meghatározó holland tőzsdén július végi, augusztus eleji szállítással.

Forrás: theice.com
Forrás: theice.com

Ezt követően egészen 350 euróig drágult a gázár, ma már pontosan lehet tudni, hogy nem az energiaszankciók miatt, hanem azért, mert a nyugat európai államok pánikszerűen kezdték feltölteni tározóikat. Ennek következtében pedig a kereslet-kínálat egyensúlya drámaian felborult. Augusztus 26-a volt a fordulópont, amikor elindultak a nagy csúszdán az árak.

Forrás: theice.com
Forrás: theice.com

Tegnap és ma 100 euró alatti árakkal találkozhattunk, ami azt jelenti, hogy majd a felére csökkentek a tarifák a magyar kormány emelést bejelentő napjához képest.

Forrás: theice.com
Forrás: theice.com

Fontos érteni, hogy a gáz- és áramárak Európában együtt mozognak, mert nagyon sok olyan áramtermelő erőmű van, amelynek generátorai gázzal működnek. Az európai államok villamosenergia rendszere pedig össze van kapcsolva az országok között annak érdekében, hogy így lehessen optimalizálni a kereslet-kínálat egyensúlyát.

Titkosak azok a szerződések, amelyek Magyarország és Gazprom között jöttek létre a földgázszállításokról, ezért nem tudható, hogy a rezsiemelések bejelentésekor milyen tarifákkal számolt a kormány. A mostani rezsiárakban vajon mennyi az állami támogatás és mennyi a vételi ár? Egy biztos a Fidesz teljes rezsicsökkentéses időszakában is előfordult, hogy a piacon olcsóbban lehetett áramot venni, mint amennyiért a magyarok úgymond „rezsicsökkentetten„ kapták. Az energiapiacra mindig is jellemző volt a nagy mértékű volatilitás, nem véletlenül gondolkodnak Brüsszelben valamiféle ársapkán, hogy legalább az árak felső plafonja meghatározható legyen. A gazdasági szereplőknek ugyanis kulcskérdés a kiszámíthatóság. Lásd most a magyar vendéglátóipar mostani teljes pánikreakcióját. Ezt a problémát a magyar kormány is érzékelte a benzináraknál és helyesen ársapkát húzott a gépjárművek legfontosabb hajtóanyagaira.

Hogy a rezsiárakkal mi lesz, egyelőre nem tudható, de valamit ki kellene találni, mert a legfrissebb kutatások szerint 161 ezer család válhat fizetésképtelenné a mostani tarifák mellett. Vagy ársapka, vagy szociális támogatás bevezetése talán megoldás lenne.

Véleményvezér

Kísértetszállodát talált Hadházy Ákos

Kísértetszállodát talált Hadházy Ákos 

Különös pénzosztások az idegenforgalmi beruházások körül.
A korrupció rontja a boldogságindexet

A korrupció rontja a boldogságindexet 

Ötvenhatodik helyen a magyarok.
Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért

Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért 

Lombkoronasétány helyett ezúttal nádkoronasétány épült.
Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval

Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval 

A jogállamiság helyreállítása sok pénzt hozna.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo