Felemásan húz a gazdaság

Az ipari termelés szépen nőtt júliusban, azonban az első hét havi eredmény elmarad az előző évi szinthez képest. A külkereskedelmi többlet eközben szintén fogyott egy kicsit január-júliusban, de még bőven pozitív.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Júliusban 4,8 százalékkal nőtt az ipari termelés az egy évvel korábbihoz képest - közölte előzetes adatok alapján a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken. A munkanaphatástól megtisztított index 2,5 százalékkal emelkedett. A termelés az év első hét hónapjában 0,7 százalékkal alacsonyabb volt, mint az előző év azonos időszakábanm, míg az előző hónaphoz képest a szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított ipari termelési index júliusban 0,3 százalékkal nőtt. (Pedig az építőipar már szárnyal, igaz ott a jó adat létrejöttébe az alacsony bázisérték is közrejátszott.)

Suppan Gergely, a TakarékBank elemzője szerint az ipari termelés a várakozásokhoz közeli mértékben nőtt júliusban az egy évvel ezelőttihez képest. Az elemző szerint feltehetően továbbra is a járműgyártás húzta az ipari termelést, azonban a fokozatosan javuló külső kereslet hatására több ágazat is hozzájárulhatott a növekedéshez. A következő hónapokban is a járműgyártás adhat további lendületet az ipari termelésnek, mivel az Audi fokozatosan futhat fel az év hátralevő részében. A szakember a kilátásokra nézve biztatónak nevezte, hogy az európai és a német konjunktúramutatók a kilábalás irányába mutatnak. Rámutatott: tavaly összességében 1,7 százalékkal csökkent az ipari termelés, míg az idén az Audi győri üzemének júniusi elindulásával, a Mercedes és az Opel üzemek kapacitásának felfutásával, bázishatások miatt és az év második felétől várhatóan javuló belső és külső kereslet mellett 2,5-3 százalék körül növekedhet a kibocsátás. A növekedés az utolsó negyedévben bázishatások miatt különösen erős lehet - tette hozzá.

Nyeste Orsolya, az Erste Bank elemzője is "biztató trendkezdetnek" nevezte az ipari termelés júliusi növekedését. Véleménye szerint folytatódik a júniusban elkezdődött lassú javulás a májusi havi szintű visszaesés után. A munkanaphatástól megtisztított index 2,5 százalékkal emelkedett, ami összhangban van az előrejelzéssel - mondta. Az első hat hónapban nagyon visszafogott volt az ipar teljesítménye, a járműgyártást kivéve minden szektorban visszaesést mutattak ki. A január-júliusi adatok szerint a tavalyi kibocsátást még nem érte el az ipar. Az elemző az év egészére a második félév teljesítményének függvényében 1-2 százalékos bővülést vár.

Közben júliusban – az első becslés szerint – a kivitel értéke 6,7 milliárd eurót (1981 milliárd forintot), a behozatalé 6,3 milliárd eurót (1857 milliárd forintot) tett ki. A külkereskedelmi mérleg aktívuma az év hetedik hónapjában 422 millió euró (124 milliárd forint) volt, ami 42 millió eurós (16 milliárd forintos) javulás az előző év azonos hónapjához képest. A júliusi kivitel 77, a behozatal 73%-át az Európai Unió tagállamaival bonyolítottuk le.

Csak a közmunka növeli a foglalkoztatottságot
Első pillantásra kedvező a munaerőpiaci adat is, hiszen nőtt a foglalkoztatottság, csökkent a munkanélküliség. Azonban az álláskeresők számának csökkenését a közmunka programok felfuttatása eredményezi, a nők és a fiatalok helyzetében még így sem sikerült javulást elérni. További részletek itt olvashatóak.
A hetedik hónapban az export euróban számított értéke 4,4, az importé 4,0%-kal nőtt a tavaly júliusi értékhez viszonyítva. A külkereskedelmi mérleg többlete 42 millió eurós javulást mutatott 2012 azonos időszakához képest.

A január–júliusi időszakban – az előzetes adatok szerint – a kivitel értéke 47,1 milliárd euró (13 929 milliárd forint), a behozatalé 43,2 milliárd euró (12 758 milliárd forint) volt. A kivitel euróban számított értéke 1,5, a behozatalé 1,8%-kal nőtt. A külkereskedelmi mérleg 81 millió eurós (3 milliárd forintos) romlást mutatott a 2012. január–júliusi többlethez viszonyítva.

A KSH szerdai, végleges adatai szerint a Magyarország bruttó hazai terméke 2013 II. negyedévében az előző év azonos időszakához viszonyítva a nyers adatok szerint 0,5 százalékkal, a szezonálisan és naptárhatással kiigazított adatok szerint 0,1 százalékkal, az előző negyedévhez képest pedig szintén 0,1 százalékkal nőtt. A GDP-t a mezőgazdaság és az uniós pénzek húzzák.

Véleményvezér

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.
Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.
Budapesten van a legtöbb orosz kém

Budapesten van a legtöbb orosz kém 

Több mint félszáz orosz kém dolgozik Magyarországon.
Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo