Ivan Malenica igazságügyi és közigazgatási miniszter elmondta: mivel az állami tisztviselők szakszervezetének kérelme ultimátumot tartalmaz, mely szerint haladéktalanul emelni kell a bíróságokon és az ügyészségen dolgozó köztisztviselők és állami alkalmazottak bérét, valamint a szakszervezeti képviselők nem hajlandóak a tárgyalások folytatására, a kormány az intézkedés mellett döntött.
A kötelező járulékokat kifizetik a bérek után, de július 17-től a sztrájkolók fizetését és illetményeit a munkabeszüntetés idejével arányosan csökkenteni fogják - tette hozzá.
A kormány júniusban állapodott meg a szakszervezetekkel az állami és köztisztviselők bérének növeléséről. Ez több mint 200 ezer hivatalnokot érint, a béremelések pedig 60-tól 100 euróig terjednek. Állandó ideiglenes pótlékról van szó, az alapbérről szeptemberben folytatódnak a tárgyalások - mondta miniszter.
Ivo Suskovic, az állami tisztviselők szakszervezetének elnöke elmondta: a tagság még a múlt héten eldöntötte, amennyiben a sztrájk idejére nem kapnak fizetést, a halaszthatatlan ügyekben történő munkavégzést is felfüggesztik, csak akkor veszik fel a munkát, ha az életet vagy egészéget veszélyeztet.
A 6415 bírósági tisztviselő többsége nő, fizetéseik pedig 500-600 eurót tesznek ki, ami az érintettek szerint nem elég az alapvető életszükségletekhez. A kormány ülése alatt, az épület előtt valamivel több mint kétszáz bírósági alkalmazott gyűlt össze, akik továbbra is 400 eurós béremelést követeltek. Elmondásuk szerint azonnal, nem jövőre, ahogy azt a kormány tervezi. Jelezték: nem hagynak fel a sztrájkkal, mert nincs vesztenivalójuk, a minisztereknek és a kormányfőnek pedig azt üzenték, próbáljanak ők megélni ezekből a bérekből.